Plátěnou tašku si ušiješ s trochou šikovnosti téměř za chvilku! Neváhej a vyzkoušej tento jednoduchý návod. Tvoji originalitu pak jistě všichni ve tvém okolí ocení.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Co budeš potřebovat?

 • Dva kusy bavlněné látky (stačí od každé kolem 0,5 m)
 • Šicí nit v potřebné barvě
 • Šicí stroj
 • Krejčovskou křídu, nebo krejčovské mýdlo (lze použít i obyčejné mýdlo s ostrou hranou)
 • Dlouhé pravítko
 • Nůžky na látku
 • Krejčovský metr
 • Špendlíky
 • Něco na ozdobu (nepovinné)
 • Šicí jehlu (nepovinné)

Potřeby k vyrobení tašky.
Potřeby k vyrobení tašky.

Nastříhej si látku

Nejprve se rozhodni, jak velkou tašku bys chtěla. Pamatuj, že nakonec bude délka i šířka tašky trochu menší, než si na začátku naměříš. Přelož oba kusy látky na půl a na rub narýsuj potřebně velké obdélníky. Po stranách přidej 1 cm, nahoře cca 4 cm. Pokud ti to vyjde, nech spodní stranu přeloženou. Je na tobě, jestli si uděláš jedno, nebo dvě ouška. Krejčovský metr zavěš kolem ramene a vyzkoušej, jaká délka ti bude vyhovovat. Mě například vyšlo 70 cm (1 cm jsem pak přidala na každém konci) a na šířku jsem si dala 3 cm, aby se ouško po předšití dobře obracelo.

Nastříhání látky na tašku.
Nastříhání látky na tašku.

Hurá ke stroji

Látku si zajisti po nakreslených čarách špendlíčky a vystřihni s přinecháním potřebných švových záložek. Potom šij po liniích na stroji se zapošitím na začátku a na konci stehem dlouhým cca 2 ¾ mm. Špendlíčky během šití postupně vyndávej.

Začínáme šít na stroji.
Začínáme šít na stroji.

Odšití rohů

Aby tvoje taška nebyla úplně placatá, ale měla nějakou hloubku, rozlož si rohy tak, jak to vidíš na obrázku a naznač si rovnou čáru, po které je prošiješ (já jsem ji měla od špičky rohu vzdálenou asi 4 cm). Švové záložky sežehli na jednu stranu.

Důležitý krok ve vytvoření tašky.
Důležitý krok ve vytvoření tašky.

Výroba ouška

U ouška šij pouze po bočních liniích, konce nech volné pro snadné obrácení. Samozřejmě zapošij na začátku i na konci štepování. Švové záložky sežehli dovnitř stejně jako na obrázku. Potom obrať ouško do lícu a pečlivě vyžehli tak, aby švy byly na hranách ouška. Potom ve vzdálenosti patky obě strany prošij. Můžeš si ho přitom zajistit špendlíky proti posouvání látky.

Šití ouška.
Šití ouška.

Všití ouška a ušití okraje tašky

Nyní přilož na sebe oba ušité „vaky“ rubem na rub tak, aby jejich boční švy ležely na sobě. Nahoře je společně ohrň. Pokud máš jedno ouško, vlož jeho konce středy k bočním švům. Pokud máš dvě ouška, udělej si na každé straně dvě značky stejně vzdálené od bočních švů. Dávej si přitom pozor, aby ouška nebyla překroucená. Ve spodním kraji založení prošij i s ouškem kolem dokola.

Ušití okraje tašky.
Ušití okraje tašky.

Zajištění ouška

Ouško obrať a prošij společně se založením v horním kraji také po celém obvodu. Nakonec ještě zajisti „psaníčkem“ tak, jak to vidíš na fotce. Očisti tašku od všech trčících nití, případně je odstříhej. Nyní už je na tobě, jak si ji případně dozdobíš. Protože já jsem ji měla celkem širokou a ušila jsem si jen jedno ouško, dost se mi rozevírala a tak jsem doprostřed vyšila na stroji hustým cik cakem dírku a na druhou stranu ručně přišila knoflík.

Ušití „psaníčka“.
Ušití „psaníčka“.

A tady už můžete vidět, jak vypadá mnou vyrobená taška.
A tady už můžete vidět, jak vypadá mnou vyrobená taška.

Doufám, že se vám můj návod líbil a pokud jste ho využily k vlastnímu tvoření, neváhejte a pochlubte se svými taškami!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Martina

  paráda ! děkuji za návod, šicí stroj ovládám,ale na šití tašky jsem něvěděla jak na to, děkuju po práci se pustím do šití !:-)