Mašle se dá využít mnoha způsoby. Je super jako ozdoba do vlasů, brož či šperk. A přitom vůbec není těžké si ji vyrobit sama. S tímto návodem si ji můžeš udělat takovou, jakou budeš chtít.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Co budeš potřebovat?

  • látku
  • nit
  • jehlu
  • špendlíky
  • tužku (krejčovskou křídu)
  • nůžky
  • šicí stroj

1
Pomůcky a potřeby k mašli.

Narýsuj si dva obdélníky

Vyber si látku na mašli, nejlépe se pracuje s bavlnou, ale můžeš ji mít i z tužšího polyesteru. Nejprve látku vyžehli a narýsuj na ni dva obdélníky, jako to vidíš na fotografii – jeden větší a druhý menší. Ten menší může a nemusí být přeložený na jedné straně. Pokud chceš, narýsuj většímu zaoblené rohy. Oba obdélníky vystřihni po všech stranách zhruba o jeden centimetr větší. Od prostředka jedné podélné čáry u každého z nich si odměř na obě strany vzdálenost kolem jednoho až jednoho a půl centimetru a udělej si tam značku. Mezi dvěma značkami bude otvor, kterým části mašle obrátíš do líce.

2
Rýsování dvou základních obdélníků.

Šití a obracení

Oba obdélníky potom prošij způsobem, jaký vidíš na obrázku. Nezapomeň na začátku a na konci šití pořádně zapošít. Rohy obdélníků ustřihni, pokud jsou tvé ostré. Jestli jsi je udělala zaoblené, vystřihej směrem ke stehům oblouků „véčka“. Pak látku protahuj opatrně otvorem ven, dokud se ti všechna neobrátí do líce. Vznikne ti veprostřed otvor, který ručně zašij klikatě tak, jak to vidíš na druhé fotografii.

3
Prošití obdélníku.

4
Zašití otvoru ručním stehem.

Dokončení menšího dílku

Něco podobného uděláš potom i s dvěma konci menšího obdélníku. Pokud na něm máš jen jeden šev, zkus ho trochu vymnout na jednu stranu tak, aby později nebyl vidět. Konce obdélníku pak přilož k sobě a ručně přišij k sobě. Větší obdélník veprostřed stiskni k sobě a pořádně prošij v jednom místě.

Dokončení menšího dílku
Zašívání menšího dílku.

Montáž mašle

Potom na něj navlékni vytvořený „prstýnek“ z menšího obdélníku. Nasuň ho do středu mašle, látku pod ním hezky urovnej a na několika místech ho přichyť ručními stehy, aby se neposouval. Šev „prstýnku“ nech na té straně, kterou při nošení nebude vidět (takže na té, která se ti méně líbí).

Prošití mašle veprostřed
Prošití mašle veprostřed nití.

Přichycení středu mašle
Zachycení středu mašle.

Různá využití mašle

A mašlička je hotová! Jejích využití je skutečně nespočet. Můžeš si ji přišít k čelence, přilepit na sponku do vlasů, nosit ji do límečku, ozdobit si s ní gumičku, dát ji na tašku… Na fotografii můžeš vidět jen pár z mnoha jejích uplatnění… Podle potřeby si ji také můžeš dozdobit knoflíčky, nebo pošít krajkou. Tak hezkou zábavu s tvořením!

Hotová mašle
Dokončená mašle.

Různá využití mašle
Co se vše dá dělat s mašlí.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář