Chceš vědět, jak si s pomocí kartonu a dárkového papíru můžeš vyrobit krabičku na šperk? Podívej se na tento návod a s trochou šikovnosti si pak můžeš vytvořit úložnu prstýnků nebo dárek.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Co budeš potřebovat?

Co budeš potřebovat

 • kartonovou ruličku (třeba od ubrousků)
 • zadní stranu od skicáku
 • dárkový papír
 • kosmý proužek
 • řezák
 • nůžky
 • pravítko
 • krejčovský metr
 • tužku
 • propisku
 • lak na nehty nebo na decoupage (plus štětec)
 • tyčinkové lepidlo
 • tavnou pistoli
 • kalíšky na vodu (kružítko)

Nařezat karton

Z jednoho konce ruličky si krejčovským metrem po celém obvodu odměř stejnou hodnotu. Ta bude určovat výšku krabičky. Řezákem rovnoměrně řež podle vyznačené čáry. Konec ruličky potom polož na rovný karton a obkresli. Máš dvě možnosti k vytvoření kruhové části víčka. Buďto najdeš kalíšek, který těsně pasuje na ruličku jako víčko, a obkreslíš ho, nebo změříš průměr ruličky a kružítkem vytvoříš kružnici na všech stranách o něco větší. Bočnice víčka narýsuješ tak, že si nejdřív uděláš obdélník široký stejně jako obvod kolem kruhu (ten zjistíš krejčovským metrem obtočeným kolem kalíšku nebo vypočítáním obvodu kružnice) a vysoký podle tvého uvážení. Potom ho rozšíříš o dva cm na každé straně tak, aby vznikl kosodélník. To musíš udělat kvůli spojení bočnic víčka. Aby se pak víčko najednou „nevybulilo“ v místě, kde budou dva kartony na sobě, můžeš konce zkusit ztenčit řezákem.

Nařezání částí krabičky
Nařezání kartonových částí krabičky.

A nastříhat dárkový papír…

Na dárkový papír pak obkresli každé kolečko dvakrát propiskou (pokud máš lesklý, tužka by na něm byla špatně vidět). Pro bočnice nastříhej po dvou obdélnících. Měly by mít stejnou výšku jako díl, který jimi budeš pokrývat, a být o něco delší než jeho obvod.

Nastříhání dárkového papíru
Nastříhání dárkového papíru.

Pokryj krabičku papírem

Přichází část, ve které je třeba krabičku „obalit“ do papíru. K jeho přilepení se mi nejvíce osvědčilo tyčinkové lepidlo, které křehký dárkový papír nezkroutí. Oblepení vnitřku válce se zdá být trochu problematické, ale stačí papír pořádně pomazat lepidlem, zabalit do volné spirály a strčit ji dovnitř válce. Potom papír přitlačuj dvěma prsty z obou stran, dokud není celý přilepený. Bočnici víčka před obalením nejdřív slep dohromady. Omotej kosodélník kartonu buď kolem příslušného kalíšku, nebo volněji kolem ruličky. Konce spoj tavným lepidlem tak, jak to vidíš na fotografii. Všechen přečnívající dárkový papír odstříhej.

Pokrytí krabičky papírem
Pokrytí krabičky dárkovým papírem.

Slep krabičku dohromady

Nažhav tavnou pistoli a opatrně spojuj kolečka s bočnicemi nanesením přiměřené vrstvy lepidla na okraje bočnic a vzájemným rychlým přitisknutím dílů. Když už by někde lepidla mohlo být více, tak směrem k venkovním hranám, které se budou ještě začišťovat. Když jsi s lepením hotová, natři krabičku lakem. Nejdříve vnitřní a potom vnější stranu nebo obráceně a nech ji pořádně vyschnout, nejlépe na čerstvém vzduchu. Já jsem použila dvě vrstvy laku.

Slepování krabičky
Slepování krabičky dohromady.

Začisti hrany

Vezmi si kosmý proužek (můžeš ho koupit nebo vyrobit vystřižením obdélníku šikmo přes látku a zažehlením jeho krajů) a tavným lepidlem ho opatrně z poloviny přilep kolem dokola bočních částí krabičky. V jednom místě se bude vždy překrývat. Lepidlo nanášej i na ploché části krabičky a kosmý proužek k ní přitiskávej dvěma prsty vždy směrem ke středu. Kosmý proužek se dobře přizpůsobí hranám. Můžeš jím začistit i okraj víka a „těla“ krabičky. A je hotovo! Svoji malou šperkovničku si můžeš ještě po libosti vyzdobit, pokud chceš. Mě se zdál vzor na dárkovém papíru dostatečně výrazný a tak jsem ji nechala jen tak…

Hotová krabička zvenčí
Fotografie hotové krabičky zvenčí.

Hotová krabička zevnitř
Fotografie hotové krabičky zevnitř.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář