Ušití jednoduché sukně na gumu ti nezabere víc než jedno odpoledne. Zkus i ty tento jednoduchý návod a uvidíš, že na tom nic není! A získáš tak originální kousek do svého šatníku.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Budeš potřebovat

 • tkaninu
 • krejčovské nůžky
 • krejčovskou křídu, nebo mýdlo
 • krejčovský metr
 • dlouhý pevný metr, nebo trojúhelník
 • špendlíky
 • stehovku
 • pruženku
 • zavírací špendlík
 • páradlo
 • nit
 • šicí stroj

Příprava střihu

První ze všeho je samozřejmě příprava střihu. Na obrázku níže vidíš vzoreček k vypočítání jak čtvrtkolové, tak i půlkolové a kolové sukně. Pokud chceš zhotovit sukni na gumu, použij vzoreček se zkratkou „cos“, tedy celkový obvod sedu. Ten se měří krejčovským metrem kolem dokola v nejvystouplejším místě sedu. „Cop“, tedy celkový obvod pasu se měří v nejužším místě trupu. Pokud však použiješ vzorec s „cop“, musíš na sukni zhotovit rozparek na zapínání se zipem (nemůžeš sukni zapravit do gumy, protože by sis ji nenavlékla) a to není typ, o kterém je tenhle návod. Pokud chceš ušetřit látku, zejména u čtvrtkolové sukně, můžeš udělat střih na papír a potom ho libovolně posouvat, ale jinak, než šikmo střižená sukně nebude tolik splývat.

Vystřižení sukně

Látku nejdřív přelož na půl a urovnej tak, aby na ní nevznikaly hrbolky. Centimetr od krátké strany vzniklého obdélníku narýsuj rovnoběžnou čáru. Tak dostaneš o něco menší obdélník, do jehož rohu přitiskneš krejčovský metr. S nataženým metrem pohybuj a vytvoř výseč kružnice podle vypočteného poloměru a pak přeměř, zda souhlasí s tvým celkovým obvodem sedu. Od ní pak odměřuj opět nataženým metrem požadovanou délku sukně. Vystřihni s přinecháním koncové záložky asi 0,5 cm. Nahoře přinech 1 cm pro všití pasového límce. Na pásek vystřihni obdélník dlouhý jako celkový obvod sedu a široký cca 4 cm (podle šířky gumy) a na každé straně obdélníku přinech ještě 1 cm.

Díly čtvrtkolové sukně
Vystřižené díly čtvrtkolové sukně

Šití na stroji

Nejdřív boční okraje sukně začisti na speciálním obnitkovacím stroji, nebo cik cak stehem. Potom na sebe vyznačené kraje přišpendli a sešij (1 cm od okraje po celé délce). Obdélník pásku sešij na nejkratší straně a potom pečlivě přišpendli lícem na líc k hornímu kraji sukně. Přišij kolem dokola. Druhý kraj pásku podehni do líce a přistehuj tak, aby stehy z líce vedly v místě předšití pasového límce a v rubu aby vedly několik milimetrů od podehnutí pásku tak, jako to vidíš na fotografii. Šij z líce.

Přišití pasového límce
Ukázka předšití pasového límce

Ukázka stehování z rubu
Ukázka stehování z rubu

Ukázka stehování z líce
Ukázka stehování z líce

Dokončení

Teď přijde na řadu provlékání pruženky. Odměř ji o několik centimetrů kratší než obvod tvého pasu, anebo místa, na kterém budeš chtít sukni nosit. Zavírací špendlík zapíchni ke konci gumy. Vypárej kousek švu v krátké straně pásku a pomocí špendlíku pruženku provlékni. Dávej přitom pozor, aby ti pruženka na jednom konci stále koukala. Potom špendlík vyndej a sešij ji přeplátovaným švem tak, jak to vidíš na obrázku. Když guma nepůjde dobře sešít strojem, sešij ji pevně v ruce zadním stehem. Nakonec díru v pásku sešij ručním stehem. Spodní kraj podehni a prošij. Sukně je hotová!

Sešití pruženky
Ukázka sešití pruženky

Ruční šití na pásku
Ukázka ručního šití na pasovém límci

Zapravení dolního kraje sukně
Zaobroubení dolního kraje sukně

Hotová sukně
Ušitá čtvrtkolová sukně

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • sss

  a kdepak najdu ty vzorečky? asi jsem slepá,ale nevidím je