„Mít svůj styl“ – to je věc, po které spousta z nás touží. V pubertě nastává čas experimentování. Už nás neobléká maminka do šátečků s dalmatinky, najednou hledáme samy sebe.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Cesta za originalitou

Hledání svého stylu může být leckdy opravdu praštěné. Já jsem třeba zhruba rok nosila výhradně černou, potom jsem zase půlku šatníku vyházela a vsadila na křiklavé barvy a pestré doplňky – ale necítila jsem se v tom. Nějakou dobu jsem nosila kolem boků každý den třeba pět pásků najednou. Vzpomínáš taky někdy na ty experimentátorské časy? Nebo je právě prožíváš? Zažila jsi někdy pocit, že se chceš vymanit z davu? Ale ať ses oblékla, jak jsi chtěla, nepřipadala sis dost originálně?

Hledej a svůj styl si stoprocentně najdeš.
Hledej a svůj styl si stoprocentně najdeš.
zdroj: flickr.com

Moderní subkultury

Mnoho lidí tohle období řešilo přidáním se k nějaké subkultuře. Gothic, emo, scene, cyberpunk, steampunk, barbie, j-fashion (pokrývající obrovské množství stylů)… Někdy jen pro zalíbení ke stylu oblékání, někdy i díky hudbě nebo dokonce životnímu stylu. Třeba takový japonský styl lolita (o kterém bych ráda někdy v budoucnu napsala) má svoje stoupenkyně, které se tak oblékají, ale i ty, které se chovají v duchu filosofie lolity. Také ne všichni gothici musí nutně poslouchat metal a už vůbec ne trávit večery na hřbitově psaním morbidních básní.

Zde vidíš zástupkyně lolita stylu
Zde vidíš zástupkyně lolita stylu
zdroj: flickr.com

Experimentuj!

Ale najít svůj osobitý styl někdy trvá i roky. Někdo zůstane u subkultur, někdo se zcela oddělí a rozhodne se vydat na vlastní cestu módního poutníka. Nikdy nevíš, co ti přinese docela nevinná procházka kolem obchodů, nebo výlet do second handu. Dokonce i v babiččině skříni se často najdou zajímavé kousky. Experimentuj. Hraj si. Nedávej na klišé, zkoušej nové neotřelé kombinace. Nemusíš svítit svými šaty na druhou stranu ulice. Nemusíš šokovat postarší dámy v tramvajích. Hlavní je, aby ses v tom, co nosíš, cítila zkrátka dobře. Protože i ty nejkrásnější šaty nebudou slušet někomu, kdo se věčně ošívá a působí v nich nejistě. Ať už si vybereš jednolitý styl, nebo ho budeš každý den měnit podle nálady, pamatuj, že být svá je ta nejkrásnější ozdoba a tu ti nikdo nikdy nevezme!

Experimentuj s barvami, vzory i stylem.
Experimentuj s barvami, vzory i stylem.
foto: flickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Kiara

    Hneď prvý obrázok… okamžite schovať ramienko!!!

  • Cassie

    Hodně pozérský článek. Každý ať se obléká tak,jak se mu to líbí..ale prvoplánově a za každou cenu být originální? Já třeba vybočuju z davu,ale ani ne tak proto,že bych se o to vehementně snažila,prostě jsem takhle svoje.