Pavel Kortán pracuje jako vizážista deset let, snaží se z každé ženy udělat krásnou a dokonce říká, že to opravdu lze. Co jeho práce obnáší a na co při líčení myslí, ti přiblíží následující rozhovor.

avatar

Eva Zmrzlíková
Majitelka šesti zvířat a stovek plyšových ovcí

Jsem hodně společenský člověk

1) Pavle, na začátek by bylo fajn, se čtenářkám představit.

Žiji ve Zlíně a momentálně pracuji jako vizážista pro značku Yves Saint Laurent, dlouhou dobu jsem pracoval také pro Esté Lauder, věnuji se kurzům líčení Freya – art of beauty, v kterých učíme klientky, jak se správně nalíčit a jak správně pečovat o pleť. Jsem hodně společenský člověk, mám rád zábavu a té je naštěstí v mojí profesi dostatek.

Profilová fotografie Pavla Kortána
Pavel Kortán
foto: Ivo Hercík

2) Jak se muž dostane k tomu, že se stane profesionálním vizážistou?

Vzpomínám si, že mne jako malého zaujalo speciální číslo německé Burdy věnované proměnám vzhledu, pochopil jsem tehdy, že nikdo nemusí být ošklivý, to zjištění mi učarovalo. Moje první pokusy líčení přišly pár let poté, z počátku mi jako figurína posloužila moje maminka, ještě později jsem k mým make-up pokusům ukecal kamarádky. V této fázi mě ještě ani nenapadlo, že bych se mohl líčení věnovat profesionálně, byl jsem kluk z vesnice a vůbec jsem netušil, že něco jako vizážista oficiálně existuje. V té době jsem pracoval jako prodavač pánské konfekce a moderátor v rádiu, ale pořád jsem měl určitý pocit nenaplněnosti, až konečně jedna moje tehdejší kamarádka, která byla vizážistka, mi dala odvahu to zkusit a já jsem tak našel své povolání snů.

3) Jsi muž, myslíš, že líčíš jiným způsobem než žena?

To je těžké zodpovědět, jsem ale přesvědčený o tom, že každý vizážista má svůj specifický rukopis, takže já pravděpodobně taktéž, navíc já jako muž možná umím dostat do make-upu trochu víc sexy looku a také se nebojím měnit radikálně vzhled. Mám tendence vidět své klientky jako princezny, tolik se do nich nevciťuji, takže z nich dokáži vytvořit někoho úplně jiného, make-upem obecně se dá člověk změnit víc, než většina lidí vůbec tuší.

Pavel líčí
Pavel v akci
foto: Ivo Hercík

Na každém se najde něco hezkého

4) Co pro tebe znamená ženská krása, jaké ženy se ti zdají krásné?

Poslední dobou se můj pohled na krásu docela zásadním způsobem změnil, už se mi nelíbí tradiční krásky, kterých je svět přesycený, začínám vnímat v tvářích jedinečnost, určitou odlišnost a zvláštnost. Může to znít jako klišé, ale opravdu se na každém najde něco hezkého, cílem mé profese je najít ve tváři to, na co je potřeba upozornit. Aktuálně, minulý týden, jsem prožil setkání s pravou ženskou krásou v jedné restauraci, kde u vedlejšího stolu obědvala Tereza Maxová, není krásná jen svým tělem, ale i něčím, co z ní vyjadřuje, to něco je neuvěřitelná energie a laskavost, někdo by řekl charisma, je to impozantní žena.

5) Myslíš si, že vzhled je opravdu důležitý tolik, jak se mu dnes přisuzuje?

Dnes se obecně vyžaduje větší upravenost, lidé kladou důraz na to, aby ve společnosti působili dobře. Takže ano, myslím si, že je důležité vypadat dobře. Nikdo z nás se nechce cítit nesebejistě, proto je potřeba mít dobrou image. Myslím si, že tím jak se upravíme, prokazujeme jistým způsobem úctu společnosti, ve které se pohybujeme. Ale všeho moc škodí a přehnaná péče o sebe je spíš k smíchu, i v tomto je potřeba najít rovnováhu, což není vždy úplně snadné.

6) Ženy vidíš nejprve odlíčené, jak se na ně díváš?

Zní to asi hrozně divně, ale když líčím, tak se snažím úplně vypnout a nad ničím nepřemýšlet, vidím ženu v ten okamžik jako plátno a v hlavě se mi postupně vynořuje představa, jak by měl vypadat výsledek, té představy se snažím držet až do konce líčení. Make-up volím i podle osobnosti, kterou zkrásňuji a také podle toho, čeho chci dosáhnout, výsledkem může být jemný make-up na pracovní schůzku nebo naopak sexy look na večerní párty.

7) Existuje univerzální líčení, které sluší všem ženám?

Každá žena by si měla uvědomit, že nejdůležitější je mít krásnou a zdravou pleť. Na pleti se dá postavit dokonalý make-up a tím pádem i vzhled. Je třeba si dávat pozor taktéž na správný tvar obočí, je až neuvěřitelné, jak obočí dokáže měnit vzezření tváře. Pokud má žena zdravou pleť a hezky klenuté, přirozené obočí, tak stačí už jen málo, tedy řasenka, tvářenka a lesk na rty. K večernímu líčení je možné zkusit někdy rudou rtěnku, která ženám velmi sluší! No a mimo to, sebevědomí a dobra nálada, to platí vždy!

Miluju šrumec

8) Doporučíš čtenářkám nějaký kosmetický produkt, který máš ozkoušený a který je dle tvého názoru opravdu dobrý?

Make-up
Pavlova povinná výbava
archiv: Pavel Kortán

Momentálně pracuji pro značku Yves Saint Laurent a oblíbil jsem si Studio Lumiére, úžasné sérum, projasňující make-up a světlo v tužce dokonale prozáří a prosvítí tvář. Tyto produkty si opravdu zamilujete.

9) Co tě na tvé práci těší nejvíce?

Když make-up dokončím a klientka uvidí výsledek, přesně ten moment mě těší nejvíce, většina z nich ani nečeká, že uvidí takovou změnu, je úžasné sledovat, jakou jsem jim udělal radost. Navíc se díky této práci hodně nacestuji, takže poznávám zajímavá místa a seznamuji se s neobyčejnými lidmi, zvláštní je, že mám rád také shon kolem focení a přehlídek, ten šrumec, když se něco děje, já tuhle práci prostě miluju!

10) Jaké máš sny?

Pavel Kortán
Jsem snílek
foto: Petr Judas Müller

Mým snem je být po všech stránkách spokojený, k čemuž mi dopomáhá právě moje práce, pokud se pro něco nadchnu, chci být nejlepší. Pokud odhlédnu od mé profese, tak bych si hrozně moc přál mít jednou dům ve Španělsku u moře a mít tolik peněz, abych mohl hostit a ubytovávat všechny lidi, co mám rád a těch je opravdu hodně.

11) Jako vizážista se určitě dostaneš také k slavným ženám, je to tak?

Ano, slavné ženy líčím velmi často, vzpomenu třeba na Evu Decastelo, Martinu Gavriely, Agátu Hanychovou nebo Halinu Pawlowskou, ty všechny prošly mýma rukama a nutno podotknout, že to byla moc příjemná práce.

12) A copak jsi dnes dělal? Jak vypadá tvůj běžný/neběžný pracovní den?

Brzy ráno jsem mazal líčit klientky ve Zlíně, v poledne jsem do sebe nasoukal něco k jídlu a pak do odpoledne pracoval v salonu Fabien, poté jsem utíkal chytit spoj do Prahy, no a teď sedím zrovna ve vlaku a přemýšlím, kde se převleču. Chtěl bych, aby mi to slušeno, když už ostatní zkrášluju, v Praze jdu totiž ještě na malý večírek, bohužel se ale nebudu moct zdržet dlouho, zítra mám VIP den pro klienty Yves Saint Laurent v parfumerii, takže musím být fit.

Pavle, díky za upřímný rozhovor!

Není zač. :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář