Možná už víš, že Japonci jsou ve svém jádru ujetí, vždyť i do našich končin se dostaly některé jejich reality show. Ale platí to tak i v módě? A kde jsou asi kořeny těchto jejich výstřelků?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Uniformita

Na přednášce o japonském školním systému jsem se dozvěděla, jak vlastně probíhá život takového rodilého Japonce. Dítko si spokojeně užívá svého dětství, ovšem jen prvních několik let života, než je vsazeno do školky. Už tam povětšinou jsou nuceny nosit uniformy, nehledě na základní školy a vyšší stupně studia. Svobody v oblékání se jim pak často nedostává ani v zaměstnání. Říká se, že Japonská společnost je velice vážná navenek, ale v soukromí si každý může dělat, co chce. A tam začíná čas na revoluci. Japonští teenageři se chtějí obklopit něčím jiným, šíleným, temným, nebo naopak pestrým, něčím kawaii (japonsky roztomilé) a tak utrácejí značné sumy v rozličných obchodech pro mladé, nebo si sami šijí doma podle návodů z internetu.

Japonské uniformy
Dívky v japonských uniformách
zdroj: flickr.com/photos/pokpok/

Harajuku

Školní týden japonským žákům a studentům trvá od pondělí do soboty. Neděle je jediným dnem, kdy mohou odhodit své uniformy a vydechnout. Proto se v Tokijské čtvrti Harajuku v blízkosti stejnojmenné vlakové stanice každou neděli pořádají srazy vyznavačů různých stylů, jako je například lolita, ganguro, visual kei, oshare kei… Je jich prostě spousta. Proto se pro ně uchytil název „harajuku styly“. Zpěvačka Gwen Stefani dokonce nazpívala písničku „Harajuku Girls“ a navrhla stejnojmennou módní řadu.

Harajuku
Vstup do Harajuku
zdroj: flickr.com/photos/conbon/

Móda versus životní styl

Někteří z nich se ke svému postoji k módě staví jako k protestu vůči společnosti, jiným se to oblečení prostě líbí a další ho přijali za svůj životní styl a tak móda přesáhla nad rámec ozdoby do běžného života. Kupříkladu lifestyle lolitky, kterým učarovala viktoriánská doba, se chovají zdvořile, doma šijí a svůj volný čas rády tráví čajovými dýchánky. Lolity, pro které je móda pouze záležitostí oblečení, si nadýchané šatičky jako od viktoriánských panenek oblečou třeba jednou za čas, když se jim zachce.

Móda nebo životní styl
Čajový dýchánek
zdroj: flickr.com/photos/pagedooley/

Harajuku móda v Čechách

Harajuku móda se samozřejmě rozšířila i do světa, naši zemi nevyjímaje. Funguje zde celkem početná komunita lidí, kteří se schází v různých koutech republiky, ale především v Praze na Václavském náměstí pod Myslbekovou sochou svatého Václava. Těžko říct, kdy přesně nastala expanze japonské módy do Čech, Moravy a Slezska. Její nositelé jsou často úzce spojeni s komunitou kolem anime a mangy a navštěvují různé festivaly. Kupříkladu pražský Advík, festival japonské kultury, započal v roce 2006 se 72 návštěvníky, v předminulém roce se návštěvnost rozrostla až na 2 412 lidí. České blogerky pravidelně neúnavně píší o novinkách harajuku módy ve svých webových deníčcích, některé si dokonce založily internetové obchody s módními kousky, které samy šijí. A existuje i online zpovědnice, kde se členové komunity svěřují se svými problémy nejen s módou. Ačkoliv nemusíme nosit uniformy jako v Japonsku, myslím si, že je to jeden ze způsobů, jak rozbít nudnou šeď v našich ulicích a alespoň, byť jen na chvilku, se odpoutat od každodenních problémů a v myšlenkách se přenést do japonských ulic…

Harajuku dívky
Harajuku dívky – decory
zdroj: flickr.com/photos/andersondotcom/

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář