Nic není tak ženského jako nošení podpatků. Milují to jak muži, tak ženy, pomineme-li, že každý z jiného důvodu. Pro někoho je to samozřejmost, někdo ženy na podpatcích obdivuje nebo touží vypadat také tak žensky a elegantně, ale nenásleduje je z jednoho důvodu- neumí podpatky nosit.

avatar

Katka Jandová

Nic není tak ženského jako nošení podpatků. Milují to jak muži, tak ženy, pomineme-li, že každý z jiného důvodu. Pro někoho je to samozřejmost, někdo ženy na podpatcích obdivuje nebo touží vypadat také tak žensky a elegantně, ale nenásleduje je z jednoho důvodu- neumí podpatky nosit. Naučit se správně chodit na podpatcích a nevypadat u toho jako potrefená, to chce trošku teorie a hlavně velkou dávku praxe.  Jaké je vlastně tajemství žen, které v tom už umí chodit?

Jsou až nebezpečně sexy, jen bacha na nerovnost povrchu:)

Jsou až nebezpečně sexy, jen bacha na nerovnost povrchu:)

Typy bot s podpatky

Rozeznáváme několik typů bot s podpatky, některé jsou více a některé méně pohodlné. Podlé mé zkušenosti jsou pro praktický život nejvíce vhodné boty na klínku. Můžeš si beze strachu jedny pořídit, i když na podpatky nejsi zvyklá. Jsou stabilní a nebolí z nich nohy jako z jehel. Hodí se do jakéhokoliv prostředí, ať už na zahradní párty nebo na procházku městem, odpadávají totiž problémy se zarýváním podpatků do chodníkových kostek. Jsou vhodné pro všechny typy postav, zeštíhlují kotníky a lýtka. Tak vzhůru do nich!
Klínky většinou doplňují platformy, které svou největší slávu zažily v 70. letech. V dnešní době už jsou ovšem mírnější než tehdejší „brikety“. Můžeš si k nim obléknout cokoliv a budeš vypadat skvěle. Již zmíněné boty na platformě se odvozují podle podrážky, ne podle podpatku. Pokud je proto bota v přední části silnější, nezáleží na tom, jaký má podpatek. Tyto boty jsou stále na hranici pohodlnosti, samozřejmě ale záleží na velikosti podpatku. Obecně platí, že platformy s jehlovým podpatkem nejsou moc vhodné pro slečny s hubenými lýtky.

Možností nepočítaně

Hlavně v létě jsou velmi oblíbené peep toe boty, tedy ty s „dírou na palci“. Vypadají sexy a roztomile zároveň. Jejich velkou výhodou je to, že v nich budou vypadat naprosto úžasně baculatější ženy. U těchto bot je důležitá upravenost prstů, je ale naprosto v pořádku nalakovat si jen nehty na palci a ukazováčku. Odborníci a návrháři sice radí, aby se nenosily v punčochami, na podzim a v zimě ale nic nevypadá lépe než černý outfit a peep toe boty doplněné o barevné punčošky. I v tomto případě platí nevhodnost pro majitelky hubených lýtek. Nosit je můžeš jak k úzkým kalhotám, tak k sukním a šatům. Dalším typem bot s podpatky, jaké můžeš poznat jsou takzvané T-bars. Poznáš je podle „téčka“ uprostřed nártu nohy. Vyrábí se jak ploché, tak s podpatky. Ploché jsou ale určeny jen majitelkám s gazelími nohami, neskutečně je totiž zkracují. Slečny s širšími kotníky a lýtky by je raději měly přenechat jiným. Mezi nejroztomilejší boty s podpatky patří Mary Janes, které jsou opatřené páskem umístěným ve středu nebo v horní části nártu. Můžeš si je pořídit i v balerínkovém provedení. V minulosti byly Mary Janes určené pouze pro malé holčičky, proto s nimi tak zacházej a kombinuj je s jednoduchým milým oblečením.

Jak vybrat správné boty s podpatky?

Pokud si jdeš koupit boty s podpatky, měla by sis na nakupování vyhradit trochu času. Nestačí si je jenom nazout a jít rovnou k pokladně. V botách bys měla chvíli zůstat a párkrát se v nich projít a zkusit, jestli jsou pohodlné, nikde netlačí a nedřou. Nenech se zlákat cenou a slevami, větší ani menší boty si v žádném případě nekupuj. Boty s podpatky se nikdy neroztáhnou, můžu ti to potvrdit i sama. Za tento objev jsem zaplatila tvrdou daní- puchýři po celé délce chodidla. Pokud si jdeš kupovat nějaké boty pro určitou událost, vezmi si na nákupy typ oblečení, které na „akci“ budeš mít na sobě- pokud jdeš na maturitní ples, vezmi si šaty nebo sukni. Jen tak poznáš, jak budou boty vypadat. Společně s kalhotami mohou být kouzelné, se sukní ale třeba nemusí jít dohromady. Vybírej si hlavně boty s podpatky, které budou mít v přední části maličko místa pro prsty, v úzkých botách ti mohou na nohou vzniknou kožní nemoci, plísně nebo tu mohou začít zarůstat nehty.

Video: Časté chyby při chození v botech s podpatky!

Tipy a triky

Pokud ti hrozí, že budeš muset mít podpatky na sobě celý den, investuj do čarovných gelových polštářků. Vyrábí se v několika variantách, třeba pod bříška prstů, pod paty nebo po délce celého chodidla. K dostání jsou také speciální chladící nebo si můžeš koupit ty, které ti k botám budu ladit. Většinou nejsou jen na jedno použití, jsou omyvatelné a vystačíš si s nimi delší dobu. Nikdy nezapomínej na náplasti, u sebe v kabelce jich raději měj zásobu. Podle jedné lékařské studie podpatky trénují plosky nohou a lýtka, která jsou vytrénovanější. Každý centimetr u podpatků tě opticky zeštíhlí o půl kila. Podpatky tě navíc donutí jít vzpřímeně, což ti pár centimetrů navíc a o pár kilo míň dodá. Podpatky s kulatou špičkou nohy opticky zmenšují, prodloužené ve vejčitém tvaru prodlužují. Stejně jako všechno, mají i boty s podpatky svoje mouchy. Pravidelná chůze v botách s podpatky způsobuje v dospělosti poranění šlach a kolenních kloubů. Čím dříve je začala majitelka nosit, tím se zvyšuje riziko výskytu. Boty na podpatku také deformují nožní klenbu a prsty, proto bys je měla střídat s rovnými.
Pokud až doma zjistíš, že tě v nějakém místě tlačí, zkus si namočit tlustou ponožku a nazout si je a pár hodin v nich doma několik dnů vydržet. Není to sice dvakrát příjemné, ale stojí to za to- bota se malinko přizpůsobí a přesně okopíruje tvar tvé nohy. Pro roztáhnutí do délky to ale nefunguje.

Smrtonosná paráda

Jestli s chůzí na podpatcích máš problémy, nevěš hlavu. Na jedné z londýnských vysokých škol provádí odbornice kurzy chůze na jehlách pro šestnáctileté slečny. Navštěvování kurzu Sexy heels in the City (Sexy podpatky ve městě) stojí asi 2000 korun a vede ho autorka stejnojmenné knihy Chyna Whyne. Kromě chůze se v šestitýdenním kurzu dívky naučí i boty nakupovat a chodit po mole. To za ty peníze stojí. Podpatky také ale mohou být příčinnou smrti. Potvrdit ti to můžou dvě Japonky ( teď už vlastně ne). Jedna z nich si pádem zlomila lebeční kost a druhá neubrzdila auto, nabourala a zemřela. Pokud ses jim až doteď vyhýbala, jdi do nich! Už Marilyn Monroe dokázala, jak sexy je kroužení boků při nošení podpatků a ty v nich budeš vypadat ještě lépe!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář