Všechny jsou stylové, všechny jsou v módě a ty nevíš, do kterých bys nejraději obula svoji nožku? Odhalím ti všechna pro a proti a pomůže ti vybrat ty nejlepší!

avatar

Natálie Kollegová
Zajímá se o zdravý životní styl, kulturu a nejvíce o módu, která je její vášní.

Converse

Converse
Klasické conversky
zdroj: rockzstars.com

‘Konversky’ zná svět už od pradávna. Přesněji od roku 1908, kdy tuhle firmičku založil pan Marquis Mills Converse. Jejich prvotní využití bylo možná jiné, než bys čekala. Měly totiž sloužit tenistům a později především basketbalovým hráčům. A právě jeden z basketbalistů (Charles H. Taylor) boty proslavil po celé Americe. Díky jeho přezdívce můžeš znát nejpopulárnější model – Chucks. Během druhé světové války dokonce vyráběla značka Converse ochrannou obuv a pogumované obleky pro armádu. V šedesátých letech se conversky rozšířily i mezi teenagery díky umělci Charlesu Kerinsovi, který vytvořil legendární plakáty.

Charles Kerins – plakát
Plakát, který proslavil conversky u mladých.
zdroj: charleskerins.com

Postupně se značka stala kultovní a právě proto je dnes znáš i ty. A ač se jejich účel podstatně změnil, drží si své jméno a popularitu. Můžeš je vidět na většině vrstevníků, jak ve městě, tak na festivalech. Jsou to více méně cool botičky, které nikdy neurazí. Pozitivní je rozhodně velký výběr barev a potisků. Navíc jsou relativně pohodlné a dají se nosit na jaře, v létě i na podzim. V zimě už většina populace odkládá conversky do zadních polic botníku. Jen opravdový otužilec dokáže v plátěnkách vyjít do zasněžených ulic.

Také déšť není s converskama moc velký kamarád. Většinou se totiž rozmočí a barva ti zašpiní ponožky. Na druhou stranu jsou ale skvělé v tom, že hodně dobře větrají a noha se v nich nepotí. Cena je také vcelku přijatelná, ale záleží na typu a barvě. Obyčejný jednobarevný model seženeš už od 600 korun a cena s originálním designem roste.

Keds

Barevné Keds
Originalita a barvičky se cení!
zdroj: blogspot.com

V roce 1916 se na trhu objevily mladší sestry conversek – ‘kedsky’. I tyto boty se nejdříve ujaly mezi sportovci. V některých amerických školách jsou dodnes základem sportovních úborů (něco jako u nás cvičky na nižších stupních). Populární se staly především mezi roztleskávačkami. Jejich kombinace s krátkými sukýnkami a bílými ponožkami je prostě legendární.

Roztleskávačky
Styl roztleskávaček…
zdroj: cheerleadingonline.com

Kedskám pomohly především celebrity. Mohla jsi je například zahlédnout na Francis (Baby) v Hříšném tanci nebo na různých fotkách krásky Audrey Hepburn. V devadesátých letech se popularita těchto sneakers odsunula do pozadí a na své místečko na výsluní se vrátily po roce 2000. Dnes je propagují celebrity jako Taylor Swift, Kristen Stewart nebo Katy Perry.

Taylor Swift
I Taylor je v kedskách stylová!
zdroj: counterkicks.com

Kedsky jsou stylové, jednoduché a ne tolik ohrané jako conversky. Navíc existují v mnoha roztomilých provedeních a dokonce si je můžeš i sama pokreslit! Nevýhody jsou podobné jako u všech plátěných bot – nevhodné do nepříznivého počasí. Nejlevnější kedsky koupíš za 600 korun a cena se může vyšplhat i na dva tisíce.

Vans

Vansky
Roztomilé a sportovní vansky…
zdroj: paris-envie.com

Benjamínci mezi plátěnkami jsou právě Vans. Světlo světa tyto botky spatřily v roce 1966. Pocházejí z Kalifornie, kde se rozšířily především mezi skejťáky. Další typy byly navržené pro surfaře, BMX jezdce nebo wakeboardisty. Právě díky tomuto využití mohly konkurovat plátěnkám určeným na vycházky nebo pro atletické účely.

Skate
Skejťáci mají styl!
zdroj: tumblr.com

Dnes svůj comeback zažívají mezi mladými i v Česku. Především v partách skejťáků a mezi cool lidma, kteří se chtějí nezávazně bavit v ulicích. A nosí je i Rihanna nebo Miley Cyrus! Cena se pohybuje mezi tisícovkou až dvěma.

Rihanna
I Rihanna upřednostní pohodlí ve Vans.
zdroj: solecollector.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář