Přináším ti exkluzivní rozhovor s mladou návrhářkou Erikou, která se nebojí experimentů a jejíž modely jsou živé i nápadité. Pojď společně se mnou objevit tajemství značky Erica fashion.

avatar

Katka Pešavová
Mezi její zájmy patří cestování, filmy a převážně móda a psaní.

Chtěla jsem zaujmout jednoho kluka

1. Ahoj Eriko, moc děkuji, že jsi souhlasila s poskytnutím rozhovoru pro web Kámoška.cz. Na začátek bych tě chtěla poprosit, zda bys v krátkosti představila svoji značku Erica fashion našim čtenářkám, které ji neznají.

Ahoj kámoško :-) , i já děkuji, udělalo mi to velikou radost. Značku Erica Fashion bych představila jako nápaditou, veselou, živou, energickou a extravagantní zaměřenou hlavně na mladé slečny, které nechtějí zapadnout do šedě každodenního života nebo chtějí být na plesech, či večírcích originální.

Erica fashion
Pokud chceš být originální, zvol šaty z dílny Erica fashion.

2. Jak ses dostala k návrhářství a jak dlouho se mu věnuješ? Studuješ nějakou školu zaměřenou na tento obor?

K návrhářství jsem se dostala vlastně trochu i omylem, první model jsem si navrhla a s pomocí tety ušila na absolventský houslový koncert, nechtěla jsem prostě hrát v něčem, co můžou mít všichni, a chtěla jsem zaujmout jednoho kluka, bohužel jsem tím spíš zaujala jeho slečnu, ale hned si nechala navrhnout šaty pro sebe. Tím to tak trošku začalo. Věnuji se tomu tedy od 13 a potom při výběru střední jsem chtěla na uměleckou, ale nevěděla jsem obor, tak mě přijaly na oba, kam jsem se hlásila, interiérový design a modelování oděvu. Z modelování přišel dopis o přijetí o den dříve, takže vyhrála, dnes jsem za to ráda.

Dnes čtvrtým rokem studuji design a modelování oděvu, ale chci se prosadit sama, proto ve škole své návrhy a modely moc neprezentuji. To, čeho jsem dosáhla a co jsem vybojovala, byla spíše vlastní iniciativa a elán. A chtěla bych v tom takto pokračovat i dále.

Elegantní koktejlky
Erika se navrhování věnuje od 13 let.

3. Na tvé facebookové stránce se můžeme dočíst, že v březnu uvedeš zcela novou kolekci. V jakém se ponese duchu a na co se můžeme těšit?

Ano, na mém facebooku jsem už zveřejnila některé fotky nové kolekce, ale oficiálně zveřejněné na přehlídce budou 13. dubna v Chocni na akci Město ženám. Můžete se těšit na mou premiéru, kde zveřejním pánské modely. Jsou vytvořené pro pár, chlapec a dívka, a mají spíše společenský charakter a převládat bude limetková zelená barva.

Duhová divoženka
13. dubna Erika předvede nové modely, budou taky tak úžasné jako tento?

Občas se musí udělat nějaký kompromis

4. Jak dlouho trvá, než vytvoříš novou kolekci. Přibliž nám, jak celý proces probíhá?

Vytvoření jednoho páru trvá okolo 3 týdnů, podle toho, kolik je učení ve škole. Nejdříve musím vymyslet návrh, tak aby se mi líbil a byla si jistá, že když ho zrealizuji, budu si ho chtít vzít na sebe. Potom návrh musím rozkreslit do střihů a následně nastříhat a sešít z látky. Z první zkoušky mám vždycky strach, nikdy nevím, zda ten model dopadne dobře a jestli to bude vypadat tak, jaká byla první představa. Občas se musí udělat nějaký kompromis, ale většinou se to vždy povede tak, jak má.

Rockový styl
Tvorba každého modelu zabere několik týdnů.

5. Některé tvé modely jsou extravagantní a hodně neobvyklé. Kde hledáš inspiraci? Necháváš se ovlivňovat i světovými designéry?

Inspiraci hledám tak nějak sama v sobě, nechci dělat něco, co už někdo vymyslel, proto se snažím nikoho nekopírovat a návrhy kreslím rovnou na čistý papír, bez velkého ovlivňování jinými. Pomáhá mi k tomu hudba nebo vlastní pocity. Někdy i ze stresu se dá vykouzlit ten nejlepší model, snažím se spojit nespojitelné. Třeba u svatebních vojenských šatů, spojila jsem svatební róbu s army stylem a reakce byly velmi kladné. Dokonce se v nich i nevěsta vdávala. Návrháři se ovlivnit nenechám, ale miluji tvorbu třeba Blanky Matragi, Luly Yang a Vivienne Westwood.

Originální svatební šaty
Svatební šaty s army stylem vzbuzují kladné reakce.

6. V tomto odvětví získáváš určitě mnoho zážitků a zkušeností. Co osobně považuješ za svůj největší úspěch?

Za můj největší úspěch rozhodně považuji přehlídku, na kterou si mě loni najala společnost ISIC, byla to kongresová akce a sjelo se tam několik tisíc lidí ze 103 zemí světa. Lidé, když jsem šla, na konci přehlídky vstávali a tleskali, to mi udělalo největší radost a vehnalo slzy do očí. Hlavně když přišel sám prezident té firmy a začal mi blahopřát. Důležitá pro mě je i spolupráce s firmou Šperky Simona, se kterou nově spolupracuji. Pracuje s komponenty Swarovski, což je pro mě srdeční záležitost.

Model z dílny Erica fashion
Potlesk je nevětší odměnou vydařené přehlídky.

7. Začátek roku je spojen s maturitními plesy. Oslovily tě některé maturantky s požadavkem na ušití plesových šatů? Na kolik korun přibližně takový model vyjde?

Ano, letos jsem dělala šaty asi pro 3 maturantky a hlavně na svůj maturitní ples. Ceny se pohybují podle náročnosti modelu a ceně látky. Letos to bylo od 1 500,-Kč do 4 500,-Kč. Záleží hodně na náročnosti.

Lesklý model
Lesklé materiály v akci.

Všechny modely najdeš v Chocni

8. Čeho bys chtěla v tomto odvětví jednou dosáhnout a co plánuješ v blízké budoucnosti?

V blízké budoucnosti se chci hlavně zaměřit na maturitu, ale hned po ní na realizování všech modelů, co mám nakreslené, takže jich bude opravdu hromada. Mým největším snem je setkat se s Blankou Matragi a mít přehlídku v USA nebo v Paříži.

Fialové romantické šaty
Fialkové šaty s mašlí se hodí na jakoukoliv příležitost.

9. Jako správná návrhářka vlastníš i svůj salón. Kde ho můžou tvé potencionální zákaznice naleznout? Máš zde vystavené všechny své modely?

Svůj salon mám v Chocni na adrese Pardubická 2, a ano všechny modely jsou zde vystavené.

Salón v Chocni
Všechny Eričiny modely najdeš v jejím salónu.

10. Zabýváš se, nebo by ses jednou chtěla zabývat, navrhováním třeba kabelek, bot, doplňků a podobně?

Zabývám se navrhováním bot a doplňků k šatům. Doufám, že se někdy podaří zrealizovat i boty. Jednou bych se tomu chtěla více věnovat ☺

Společenské modely
Erika navrhuje maturitní i svatební šaty na zakázku.

Moc ti děkuji za rozhovor. Přeji ti, ať se tvé značce v budoucnu daří a ať vytvoříš mnoho úspěšných a originálních kolekcí, které ti přilákají spousty zákaznic.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Ona nemá právo nazývat se návrhářkou. Každý návrhář, totiž dokazuje to že on je umělec, a že opravdu ví jak dělat módu a šít. A slečna rozhodně šít neumí, to pozná i laik. Špatné švy, nekvalitní látka už od pohledu, záševky jí taky nic moc neříkají a to jak se žehlí a zachází ze saténem také nejspíše ne.
    A pokud se ona někdy stane slavnou, potěš pánbuh, to už vážně může být návrhářem kde kdo, který si spíchne šaty doma na stroji a ani nezkusí zda padnou či ne.
    Mimochodem, i moje 10 letá neteř by dokázala ušít lepší šaty než tady ta…