Jsi jaro, léto, podzim, nebo zima? To nejsou jen roční období, ale barevné typy. S naším článkem se dozvíš, do jakého se zařadit a jaké barvy se k tobě hodí!

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Jak zjistit svůj barevný typ?

Připrav si dva barevné papírky nebo hadříky. První barvou bude meruňkově růžová, typicky teplá barva a jejím protipólem křiklavě růžová, studená barva. Přilož si papírek nebo kus látky k obličeji a soustřeď se na svůj obličej. S kterou barvou se ti pleť rozzáří a s kterou naopak jakoby povadne, nebo zešedne? Až se rozhodneš pro barvu, která tvé pleti více lichotí, máš opět na vybranou ze dvou možností. Pokud ti svědčila meruňková, přilož si opět k tváři dvě barvy – mentolovou zeleň pro jaro a tmavou přírodní zeleň pro podzim. Jestli tvou pleť rozzářila neonově růžová, přilož k obličeji starorůžovou pro léto a neonově růžovou pro zimu. Opět vybírej tu barvu, která ti více svědčí.

Barevné schéma
Barevné schéma pro barevné typy

Jarní typ

Ženy jarního typu mají obvykle teplý broskvový odstín kůže a přírodní barvy vlasů, jako jsou například kaštanová, jemně nazrzlá či zlatavá. Oči mívají modré, zelené, šedozelené, zlatavě hnědé či tmavě hnědé. V oblékání je třeba, aby se spíše vyhýbaly nepřirozeným barvám. Ideální jsou pro ně jemné světelné barvy, jako je broskvová, korálová, lososová, hrášková, barva slonovinové kosti, mentolová, tyrkysová, šedomodrá… Černé a ostře bílé barvě by se měly spíše vyhýbat. Pro šperky se hodí kameny přírodních barev. Pokud jde o make-up, lze na něj použít jemné pastelové barvy (meruňková, mentolová, fialová), na rty například korálovou, oranžovou, nebo třešňovou.

Jarní typ
Dívka jarního barevného typu
zdroj: upload.wikimedia.org

Letní typ

Pleť žen tohoto typu je spíše do růžova, jemná a zároveň chladná. Vlasy mohou mít barvu od platinové, do blond až do tmavě hnědé. Oční duhovka nebývá výrazná – světle modrá, šedomodrá, nazelenalá modrá či ořechová. Ideální jsou pro ně barvy s nádechem do modra či růžova. Starorůžová, šeříková, kouřově modrá, modrozelená. Dále také citronová a vanilková. Pro šperky se hodí stříbro, platina či bílé zlato, achát, opál, akvamarín či narůžovělé perly. Make-up volíme jemný, spíše chladný, zvýrazňujeme buď rty, nebo oči. Na rty je vhodné použít jemný lesk a pro oční stíny šedavé, stříbřité a pastelové barvy.

Letní typ
Dívka letního typu
zdroj: farm4.staticflickr.com

Podzimní typ

Vyznačuje se teplým odstínem pleti doplněným medově blond, zlatavě hnědými, mrkvově oranžovými až měděnými vlasy. Jejich oči jsou vždy výrazné – zelené, zlatavě hnědé, modré, olivové. Jejich barvami jsou barvy podzimních listů – přírodní žlutá, kaštanově hnědá, khaki, hráškově zelená, mechová, zemitá hnědá a teplá fialová, ale také myší šeď. Hodí se k nim šperky z přírodních materiálů jako je dřevo, kůže, jantar, peří, měď, bronz, žluté zlato a podobně. Make-up stačí pouze lehký, rtěnku spíše do hněda a zelené, zlatavé, fialové či šedavé oční stíny.

Podzimní typ
Žena podzimního typu
zdroj: upload.wikimedia.org

Zimní typ

Patří sem jižanské krásky s tmavou pokožkou i ženy s pletí porcelánově bílou. Mají tmavé vlasy – od kaštanově hnědé po havraní černou. Oči jsou vždy výrazné – modré, nafialovělé, ostře zelené, modrozelené, tmavě hnědé až téměř černé. Nejlépe jim lichotí kontrastní výrazné barvy. Mohou kombinovat například černou s neonově růžovou, ostře modrou, třešňovou, fialovou, lahvově zelenou, námořnickou, chemicky bílou. Vyhýbat by se měly zejména hnědé. Šperky si mohou dovolit výrazné a extravagantní, stříbrné, zlaté, platinové s barevnými kameny jako je například krvavě rudý jantar či temný onyx. Zimnímu typu sluší výrazně rudé, nebo růžové rty a oči jen lehce zvýrazněné chladnými odstíny mentolové, světle modré či růžové barvy, nebo kouřovými stíny.

Zimní typ
Žena zimního typu
zdroj: farm4.staticflickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář