Barvy jsou součástí našeho života, obklopují nás všude. Mají vlastnost působit na naše podvědomí, ovlivňovat naši náladu, pocity, chování a zdravotní stav. Všimla sis, jak je svět barevný, když máš dobrou náladu a jak dokáže zšednout, když tě něco trápí? V každém kousíčku nás je malé světlo, které vyzařuje všechny barvy.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Barvy jsou součástí našeho života, obklopují nás všude. Mají vlastnost působit na naše podvědomí, ovlivňovat naši náladu, pocity, chování a zdravotní stav. Všimla sis, jak je svět barevný, když máš dobrou náladu a jak dokáže zšednout, když tě něco trápí? V každém kousíčku nás je malé světlo, které vyzařuje všechny barvy. Špatné myšlenky toto světlo oslabují, až může časem vyhasnout, což se odrazí v tělesných a duševních problémech. Naopak pozitivní myšlenky světlo povzbuzují a působí blahodárně na naše tělo.

Obklopují nás, kam se podíváme a ovlivňují nejen naši náladu...

Obklopují nás, kam se podíváme a ovlivňují nejen naši náladu...

Barvy a tělo

Všechny tělesné a duševní procesy jsou vždy doprovázeny elektromagnetickými a elektrickými vlivy. Tomuto jemnému záření, které vypouštíme do okolí, se říká aura. Zabarvení aury mění jakákoliv naše myšlenka nebo pocit. Auru nevykazují pouze lidé, ale také zvířata, rostliny a dokonce i drahokamy.

Není barva jako barva

Co se týče vnímání barev, liší se na základě kultury, životních podmínek, národnosti, věku a je dokonce odlišné u mužů a žen. Žena má v oku více čípků než muž, proto rozeznává více barevných odstínů, muži rozlišují pouze základní barvy. U žen se tak můžeme setkat s výrazy, které jednotlivé barvené tóny lépe charakterizují, například olivová, smetanová, kaštanová, lososová, pistáciová.

Význam barev

Teplé barvy, mezi kterými převládá žlutá, červená a oranžová, nás podněcují ke zvýšené aktivitě, stoupá nám krevní tlak, zrychluje se nám puls, povzbuzuje činnost nervstva, zvyšuje se i svalové napětí. Taktéž máme větší chuť k jídlu, zřetelněji vnímáme hluk a dokonce se nám zdá, jakoby čas utíkal rychleji. Studené barvy jako je zelená a modrá mají účinek opačný – uklidňují a vyrovnávají tělesné funkce.
I barevné řešení prostorů je důležité. Optimálně barevně řešená místnost dokáže snížit únavu, pomáhat se koncentrovat a vytvářet psychickou pohodu. Barva dovede pocitově korigovat i celkový dojem z prostoru. Syté a tmavé barvy prostor zmenšují, světlé tóny dodávají na velikosti a vytvářejí tak dojem větší volnosti. Teplé barvy stěn zmírňují pocit chladu v prostorách, kde jsou nižší teploty. Studené barvy zase mírní pocit horka v místnostech, kde je příliš teplo.

Barvy léčí

Ke všem již zmíněným pozitivním vlastnostem barev patří ještě jejich léčebná funkce. Metoda alternativního léčení za pomoci barev se nazývá colorterapie. Dá se použít při nejrůznějších lidských potížích jako je astma, kožní onemocnění, poruchy zažívacího traktu nebo problémy psychického rázu – nespavost, migrény, deprese. Tato metoda se využívá i jako doplněk klasické léčby.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://www.romcaala.blog.cz Ála :-*

    Já třeba, když jdu do školy nebo jen tak ven beru si především oblečení s *barvami* podle nálady ale i když mám špatnou náladu beru si barevné oblečení abych měla lepší náladu ;) Myslím si že barvy jsou opravdu součátí dokonce velkou součástí života ;)