Většinu módních přehlídek tvořily velmi hubené modelky, které se mnohdy stávaly terčem kritiky, kvůli jejich neúměrně nízké hmotnosti. Velká část těchto modelek byla spojována s anorexií, kdy se z velké části jednalo o pravdu. Módní návrháři taktéž čelili názorům, že si vybírají spíše modelky s chlapeckou postavou, na kterých trendy modely jen visí. Pak přišla módní přehlídka s plnoštíhlými modelkami v New Yorku, dále také módní přehlídka anglického návrháře Marka Fasta, kde nebyla nouze o plnoštíhlé modelky, které si získaly mnoho příznivců. Nyní se objevily plnoštíhlé modelky i na titulní straně italského Vogue s cílem bojovat proti anorexii.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Plnoštíhlé modelky si získávají velkou popularitu u některých mužů, kterým přijdou krásné a přirozené.

Plnoštíhlé modelky si získávají popularitu u některých mužů, kterým přijdou přirozené. (zdroj: Rowlands Designs)

Dříve, dnes a jak to bude pokračovat dál?

V dřívějších dobách se jen zřídka vyskytovaly ženy, které by byly extrémně štíhlé. Většina žen byla typu „krev a mlíko“ a pár kilo navíc pro mě neznamenalo problém. Sama se můžeš na starších fotkách přesvědčit, že jim žádný faldík neubral na kráse. Pak přicházela éra, kdy byla štíhlost, poté i extrémní, čím dál více v módě. K startu anorektické „módy“ pomohla známá modelka Twiggy, která byla proslulá svou drobnou a velmi štíhlou postavou. Okolí si ji natolik zamilovalo, že se ji snažilo kopírovat, ovšem tím nesprávným směrem, kterým byla anorexie. Léta šla dál a přehlídková mola většinou plnily ženy, na kterých modely spíše visely a jejichž celkový vzhled moc zdravě nepůsobil. O nemocech v příjmu potravy se začalo více mluvit a prosakovaly na povrch informace, kdo jimi trpí, kdo ne a jak jsou tyto nemoci nebezpečné a životy ohrožující. Jistou dobu však byly extrémně štíhlé modelky v módě. Až po určité době vznikal odpor a znechucení k anorektickým modelkám natolik, že se začaly objevovat kampaně bojující proti anorexii a vyzdvihující plnoštíhlé modelky. Takže je možné, že se zpět vrací doba, kdy dostanou plnoštíhlé modelky zelenou, což se samozřejmě uvidí v příštích letech.

Krásná i v XXL modelech

Plnoštíhlé modelky si získávají velkou popularitu u mužů, které jim přijdou krásné a přirozené. Ženy kypřejších tvarů mohou vypadat sexy i přes to, že nějaké faldíky vlastní a k tomuto uvědomění vedou právě kampaně, které plnoštíhlé modelky propagují. Přesto se nachází v mnoha ohledech problémy, zejména ve výběru oblečení. Lépe jsou dostupné malé velikosti oblečení všeho druhů a pro větší je mnohdy nutné zavítat do větších měst. Především jde o problémy velikosti podprsenek a z toho plynoucí problémy se sehnáním správné velikosti triček, košil a podobně. Ovšem neustále se rozrůstají kamenné i internetové obchody, které nabízí i větší velikosti. Celkově se však dá najít super oblečení i větších rozměrů, které i z ženy kypřejších tvarů udělají opravdovou kočku, což je vidět i na plnoštíhlých modelkách, kterým na to na přehlídkových molech opravdu sluší.

Plnoštíhlé modelky, které to někam dotáhly

Plnoštíhlé modelky se neustále rozrůstají a určití módní návrháři plnoštíhlé modelky poptávají. Nyní se však nachází několik plnoštíhlých modelek, které se věnují plus-size modelingu. Mezi plnoštíhlé modelky například patří Johanna Dray, Christina Schmidt, Charlotte Coyle, Fluvia Lacerda, Keeley Mullins a mnoho dalších. Plnoštíhlé modelky jsou však méně známé, či vůbec, oproti jiným modelkám. Přesto i oni si jednou udělají ve světě modelingu své jméno.

Extrém versus extrém?

Mnohé ženy považují plnoštíhlé modelky jako za demotivující „věc“, která by mohla záporně ovlivnit jejich postavu. Jejich názorům však oponuje další část žen, které tuto změnu na přehlídkových molech uvítají a rádi vidí plnoštíhlé modelky, které jsou i přes svou vyšší váhu sexy a sebevědomé. U mužů se názory na plnoštíhlé modelky také rozdělují. Někteří v tom vidí přechod z extrému do extrému, jiní mohou na plnoštíhlých modelkách oči nechat a ostatní upřednostňují jakýsi střed. Je správné, že plnoštíhlé modelky bojují proti hrozivým nemocem, jako je anorexie a bulimie, ale někteří kritici se shodují, že i plnoštíhlé modelky by neměly překročit určitou mez, aby se vše nezvrtlo v propagaci obezity. Přehnaná štíhlost a ani obezita nejsou zdravé, přesto by bylo fajn udržet jakýsi střed, a ztišit tak trend extrémní štíhlosti, kde už jde opravdu o život, o který už bohužel mnohé ženy, vinou anorexie či bulimie, přišly.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Nataša Zabloudilová

  Také mi dělá obrovskou radost, že jsou baculky zase v kurzu. Díky tomu je teď i mnohem dostupnější oblečení pro baculky. Třeba dřív jsem měla obrovský problém se sháněním plavek na svoji postavu, ale dnes už existuje spousta stránek, které se na plnější tvary přímo specializují. Třeba tato je super: https://www.plavkyproplnostihle.cz/

 • K.

  Ale taky je to naopak. Když budete ukazovat mladým holkám pneumatiky, tak za chvíli budou chtít zase přibrat a budou žrát fast foody a čokoládu. Nejlepší je něco mezi-nejsou vidět kosti ani pneumatiky.

 • http://www.facebook.com/katerina.fialova.37 Kateřina Fialová

  To je sice fakt,ale uz nějakou dobu hledam agenturu,která by nas plnoštíhlé v ČR zaměstnala. Pokud byste však někdo o něčem věděl,budu ráda za každou radu či kontakt.:-)

 • Eny

  Konečně to někoho napadlo! Je hrozný dívat se na vychrtliny.

 • Daniella

  Proč ne? :) Koho to má bavit se furt dívat na ty štíhlounké modelky? Pak má člověk strach aby se nerozsypaly. Dlouhé kostnaté nohy už dávno vyšli z módy

 • X

  Pro autora/ku předchozího komentáře:

  Tak si zajdi třeba do kabinetu biologie, tam maj určitě kostí dost. Měl/a by ses zamyslet nad tím, kolik hloupoučkých mlaďoučkých holek má kvůli těm (ani né atraktivním) vychrtlinám mindráky, deprese a poruchy příjmu potravy. Vždyť vypadají jako obyčejná tuctová ramínka na šaty. Nemluvě o tom, že kluci jsou pak zblblí ze všech časopisů, reklam a maj až přehanné nároky na budoucí partnerku. Hodně pěkných holek pak snáší nesmyslné narážky typu: Tady ti něco visí, měla bych zhubnout, takhle zůstaneš navěky sama atd. Někteří to nemyslí vážně a jen tak pošťucuhují, ale vysvětlete to náctiletým dívkám, které si to mohou vzít k srdci a opravdu je to zamrzí.

  A můj názor na plnoštíhlé modelky? Mně se líbí rozhodně víc, jsou to obyčejné pěkné holky, které se nestydí za svoji přirozenou krásu a jak by řeklo mnoho mých známých “ty je za co chytit”.

 • mina-sama

  No to teda nevím, radši se budu dívat na vychrtliny, než na tyhle pneumatiky :) Neberte to zle, ale mě se tyto “plnoštíhlé modelky” ani trochu nelíbí :)