Kamila Písaříková je extravagantní návrhářka luxusních a originálních šperků Deers s motivy jelínků. Komu se její oblíbené kousky zdají jako kýč a co radí začínajícím návrhářkám?

avatar

Hanka Zahradníková
Píše nejraději o módě a nekontrolovaně zbožňuje také čokoládu.

1) Kamilo, můžeš nám stručně představit sebe i svou značku Deers?

Deers je pro mě tvůrčí svoboda, je to barevná značka plná příběhů a samozřejmě třpytivých jelínků. Snažím se, aby pro zákaznice byla synonymem značky s osobním přístupem, svěžími nápady a kvalitním zpracováním.

2) Živíš se prodejem šperků. Různí umělci mají často vystudovaný úplně jiný obor, než jakému se nakonec věnují. Můžu se zeptat, co jsi studovala ty?

Mám vystudovanou Fotografii a nová média na ITF v Opavě. Fotím v podstatě skoro celý život, navíc i teď své jeleny, takže úplně mimo svoji profesi nejsem.

Brož
Jelínek oživí i obyčejnou tašku.

3) Jak tě napadlo navrhovat šperky zrovna s motivem jelínků?

Náhodně, při mé spolupráci s produkční agenturou co měla ve znaku tři jeleny. Nápad udělat jako PF pro klienty a známé jelínka jako šperk se chytil a jelínek se tak stal oblíbeným doplňkem.

4) Jak moc bylo těžké vstoupit s Deers na trh? Byl okamžitě zájem, nebo jsi musela bojovat?

Celé to byla taková náhoda a tím, že to vzniklo postupně a záměr byl nejdřív potěšit než prodat, tak žádný boj nebyl. První jelínek navíc vznikl již před více než šesti lety, kdy i situace na trhu byla jiná, méně přesycená, než je dnes.

Rudý
Jelínek ve vánočních barvách.

5) Máš sama doma nějaké zvířátko?

Mám dvě fenky kříženců, které dělají společnost i nám v ateliéru přímo při výrobě jelínků, tak je někdy opravdu veselo a živo. Navíc mám jednu úplně od narození – je to dcera mé první fenky Miunky – a tak jsem s ní zažívala výborné chvilky, když mi jako štěně kradla vyseknuté jelínky a tahala koženky po celém atelieru☺

6) Všechny tvé šperky jsou ručně dělané. Vyrábíš je přímo ty, nebo se o tuto práci stará někdo jiný?

V „Jelínkově“, jak říkám našemu atelieru, je nás už víc, sama bych nestihla uspokojit výrobou takovou poptávku, jaká po jelíncích je. Celkově se na výrobě podílí skoro 10 holek, většinou studentek, které chodí na jelínky na brigádu, a troufám si říct, že jsme skvěle sehraný tým. Bez holek by to už nešlo a já jsem za ně moc ráda! Mimo samotné výroby se věnuju také všemu ostatnímu, zařizuju a vybírám nový materiál, navrhuju nové kolekce včetně designů, jelínky fotím a vkládám na e-shop, starám se také o jejich propagaci…a po nocích pak řeším objednávky a vymýšlím nové designy… jsem noční tvor, v noci je klid a mně se dobře pracuje a soustředí…

Na šátek
Brož k tvému podzimnímu outfitu.

7) Máš nějaký vlastní oblíbený kousek „jelínka“? Nosíš některý ze svých výrobků?

Odjakživa tíhnu k výrazným šperkům, nosím výrazné čelenky s jelínky, které si speciálně vyrobím. Celkem je jich už také pěkné stádo, mám zhruba 20 jeleních čelenek.

8) A teď něco k módě – jsi návrhářka, takže k ní máš určitě blízký vztah. Jak se ráda oblékáš?

Jsem takový doplňkový typ. Snažím se vždy sladit doplňky s oblečením. Ráda nakupuji u českých návrhářů, moji oblíbenou značkou je Leeda, Hana Zárubová, elegantnější kousky se mi líbí u Tatiany. Zatím nejvíc oblečení jsem si ale přivezla z Tokia, můj kufr měl tenkrát dost nadváhu☺

Náhrdelník
Paroháč v extravagantním podání.

9) Mně osobně se tvá dílka hrozně líbí a moc jim fandím, ale setkala ses někdy i s vyloženě negativní reakcí? Jak si se s tím poprala?

Když nad tím tak uvažuju, tak vyloženě s negativní reakcí jsem se vlastně nesetkala nikdy. Jediné, co si pamatuji, byla jedna paní na Designbloku, která jelínky nazvala kýčem… to mi ale vůbec nevadí, právě jejich barva, třpytivost a zdobení jim dávají to kouzlo.

10) Co bys poradila čtenářkám, které by si rády založily například vlastní značku šperků či oblečení?

V dnešní době už hodně lidí tvoří a svoji tvorbu prodává. Je také více veřejných akcí, na kterých lze své výtvory představit a prodávat, to je skvělé. Myslím, že každý nápad má šanci uspět, pokud je to opravdu původní nápad a invence. Něco vymyslet je teprve začátek s velmi dlouhou cestou před sebou. Všem kreativním čtenářkám bych přála hodně původních nápadů, trpělivosti a podpory rodiny a okolí.

Psaníčko
Výšivka jelínka na psaníčku.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář