Navrhuje, šije i vyrábí. Katka Prokešová ti na míru ušije parádní šaty třeba i z některého z tvých starých, ale oblíbených kousků. Jaké to je být návrhářka na volné noze?

avatar

Hanka Zahradníková
Píše nejraději o módě a nekontrolovaně zbožňuje také čokoládu.

Elegantní a hlavně nositelné

1) Katko, vyrábíš spoustu nádherných věcí. Co tě vůbec vedlo k tomu s tím začít?

Od malička jsem měla a mám umělecké cítění – chodila jsem do výtvarného i hudebního kroužku, ale výtvarka mi zůstala… Hned na svou první Barbie jsem ze šátku po babičce ušila šaty a bylo jasno – po základce jsem šla na obor krejčí. Asi mi to bylo tak trochu souzené.

Extravagantní i jemné
Foto Jiší Šujanský, model Viera Lette, vizáž Veronika Součková.

2) Navrhuješ a šiješ nejen oblečení, ale taky vyrábíš další doplňky. Co tě baví navrhovat a vytvářet nejvíc?

Nejvíc mě baví oblečení – ráda tvořím věci elegantní, ale zároveň (a hlavně) nositelné.

3) To je sympatické, protože většina lidí má dojem, že to, co vidíme na módních přehlídkách je obvykle v reálu nenositelné. Jak se oblékáš ty, nosíš třeba své výrobky?

Preferuju převážně elegantně ženský a zároveň originální styl, který je pro mé okolí mnohdy až šokující :-) . Nosím převážně své kousky. Od jednoduchých balonových sukýnek nebo organzových, trošku rozverných sukní, které jsou kaskádově řasené a hodně dívčí, po šifonové elegantní šaty s krajkou, které kombinuji s kožešinkovou vestou. Kalhoty jsem na sobě měla loni tak dvakrát.

Krajkový sen
Foto Matěj Kasal, model Jana Sukeníková, vizáž Alexandra Jiříková.

Sukně pampeliška
Foto Francesco Castelli, model Nela.

4) Máš nějaký svůj oblíbený výrobek vlastní výroby?

Jen jeden oblíbený výrobek opravdu nemám. Ke každému svému modelu mám vlastní vztah a někdy mám problém se s ním rozloučit. Zvlášť když je to jedinečný kousek, na kterém je třeba látka po babičce. Stává se mi, že si některé kousky prostě nechám. A pak je na mě vidí ostatní a chtějí je také :-) .

Konkurence mě posunuje dál

5) Kde bereš inspiraci k modelům? Navrhuješ třeba na míru nebo si sedneš k papíru a nápad se sám „vynoří“?

Nápady lovím všude kolem sebe, v lidech, v přírodě, v hudbě, v materiálech, barvách nebo také z filmu či divadla.

Turecké kalhoty
Foto Thuy Pham

6) Kdo je u nových návrhů tvým prvním kritikem?

Mým kritikem je můj muž, který je vystudovaný keramik a má také umělecké cítění, mnohdy větší než já. :) Někdy mě trošku brzdí a někdy naopak. Má pro to opravdu oko, jen někdy nestíhá. Tak se mi stává, že když něco ušiji a mám z toho opravdu radost, nemám se zrovna komu pochlubit.

7) Dá se takto dneska uživit nebo bereš prodávání vlastního oblečení jen jako koníček?

V dnešní době je velká konkurence jak v módních konfekčních řetězcích nebo na tržištích, tak také mezi návrháři. V módních řetězcích a tržištích je to díky ceně, mnohdy totiž ten model není moc kvalitně ušit, proto si může dovolit být levnější. A konkurence mezi návrháři? Proti téhle nic nemám, protože mě to posunuje dál.

8) Jaké máš plány se svou značkou do budoucna? Chystáš se navrhovat například tašky či něco dalšího?

Mé plány – pokud mi to bude umožněno – jsou takové, že nadále chci pokračovat jak ve své tvorbě, tak šít na zakázku. Plnit lidem přání, která se týkají jejich vysněných modelů. Dále bych chtěla pomáhat/poradit ženám a dívkám, pomoci jim podtrhnout jejich přednosti a schovat to, s čím nejsou moc spokojené. A to nejen proto, aby byly krásné, ale aby se cítily dobře a měly se rády. Snad se mi to podaří.

Puntíky
Foto Prokeš, model Diana Zayats, vizáž Natálka Tomková, hairstiling Eliška Pešková.

9) Co jinak děláte ve volném čase, kromě navrhování?

Poslední dobou moc volného času nemám, ale když se poštěstí, velice ráda zajdu s mým mužem Vaškem posedět do dobré kavárny kreslit návrhy či dělat brože. Nebo upeču tvarohový koláč z kynutého těsta.

10) A na závěr – kde si můžou čtenářky tvé modely prohlédnout?

Mou nabídku můžete vidět na mém profilu na www.fler.cz/LetíLety. V dohledné době také na mých stránkách KP salon a část mé tvorby si můžete i osobně prohlédnout a vyzkoušet v Praze v obchůdku Cvrk v pasáži u Stýbla. Také momentálně chystám přehlídku v Českých Budějovicích, která se bude konat na plese 7. reprezentační ples ZŠ a MŠ J.Š.Baara.

Na zasněné letní dny
Foto Bára Tichá, model Silva Kočárková.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář