Znáš to, přijde někdo a řekne ti nějakou novinku o vlasech, co si ještě nevěděla nebo nový způsob péče. A ty tomu uvěříš a začneš to praktikovat. I přesto, že si tím pořádně ničíš vlasy!

avatar

Nikola Ničová
Přehnaný perfekcionista a závislák na nakupování a blogu.

Maska z majonézy a olivového oleje vyživí mé vlasy

Majonéza i olivový olej mají nepochybně velmi hydratační účinky, ale na vlasy je to trochu hardcore. Ovšem velmi hustým vlasům může lehce pomoct.

Maska z majonézy a olivového oleje
Maska z majonézy a olivového oleje je pěkná blbost.
zdroj: cuketka.cz

Vlasy se mají mýt dvakrát

Často mi bylo říkáno od maminky, že když si vlasy omyju dvakrát, budou čistší a budou se pomaleji mastit. Na perfektní očistu vlasů bohatě stačí omýt vlasy jednou s množstvím šampónu o velikosti ořechu.

Vlasové přípravky musíš často měnit

Nevím, kdo s tím přišel, ale hodně holek věří, že je efektivnější neustále střídat šampóny nebo vlasové přípravky. Přitom to není vůbec pravda. Přípravek bude na vlasy po roce působit stejně jako na začátku.

Všechny vlasy rostou ve stejném poměru

Přemýšlela si někdy o tom, proč sestříhané vlasy neudrží po odrostení svůj tvar? Myslela jsi, že je to způsobeno česáním a ulamováním kousků vlasů? Ne! Vlasy totiž nerostou stejnou rychlostí, proto jediný způsob jak udržet sestřih jsou pravidelné návštěvy kadeřníka.

Spaní s mokrými vlasy způsobuje plísně

Kdyby to byla pravda, tak by to musel být dost hardcore. Ke vzniku plísní většinou nestačí jen to, když spíš s mokrou hlavou.

Roztřepeným konečkům pomůže sérum nebo kondicionér

Na tomto mýtu těží spoustu značek, proto v obchodech často najdeš séra a kondicionéry, které mají údajně odstranit roztřepené konečky. Jenomže ty už asi nic zpátky neslepí. Jediným řešením je se o ně pečlivě starat, nežehlit a netupírovat.

Pokud nevypláchnu kondicionér, vlasům to více prospěje

Pokud nebudeš vlasové přípravky pořádně vymývat, hrozí ti riziko, že dostaneš svrab. Kondicionér sám o sobě má kouzelný účinek, takže není potřeba snažit se ho ještě nějak zlepšit.

Pokud mám mastné vlasy, nesmím používat kondicionér

Pokud kvůli tomuto mýtu nebudeš používat kondicionér, nic tím nevylepšíš. Kondicionér nemá žádný vliv na mastné vlasy, protože mastné vlasy vznikají především z nadměrné produkce mazu.

Tupírování vlasům neškodí

Ale škodí! Toto je jeden z těch mýtů, které tvé vlasy může doslova zničit. Tupírováním obracíš vlasové šupinky proti jejich růstu. Vlasy se pak třepí, ztrácí lesk a jejich kvalita se zhorší. A chudáci vlasy, které vytrháváš při snaze to všechno rozčesat!

Vlasy a mýty
Tupírováním si vlasy můžeš pěkně zničit.
zdroj: img.cz.prg.cmestatic.com

Vlasy budou vypadat vždy stejně

To, že si se narodila s kudrnatými vlasy, ještě neznamená, že je nemůžeš mít za pár let rovné. Toto ovlivňuje hlavně prostředí, ve kterém žiješ, nebo léky, které používáš.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • bara

  škoda,že to autorka nevysvětlila,jak na toto přišla…

 • Andy

  Ha, tak to jsem dobrá :) Jediné co jsem si myslela špatně je, že kondicionér pomáhá a konečky. A s tím olivovým olejem si nejsem úplně jistá, mám šampón, který je na jeho bázi a je perfektní.

 • Mudr. Alena Pelková

  Pro Boha kde jsi na to přišla, že nevymývání kondicionéru způsobí svrab ?? !! Větší blbost jsem ještě neslyšela!! Svrab je nákaza živým mikroorganismem, který se zavrtává pod kůži, tvoří v ní chodbičky a velmi svědí. Nakazit se tím může kdokoli a s kondicionérem to nemá žádnou souvislost.

 • Dominika

  Já nesouhlasím s 2, 3 a 8 protože přesně co se zde vyvrací já splňuji. Když si vlasy umyju jen jednou a to řádně, tak mi to opravdu nestačí, rychleji se mi zmastí a cítím, že to není ono…Taky by mi v žádném případě nestačilo na první a poslední umytí vlasů množství šamponu o velikosti ořechu, to bych mohla rovnou s mastnou hlavou zůstat. Vlasové přípravky se nemají měnit kvůli tomu, že už nemají takový účinek na vlasy jako mívaly ze začátku, ale kvůli pokožce hlavy. Kondicionér se používá jen na konečky vlasů, nedává se až k pokožce hlavy, protože to opravdu rychlejší zmaštění způsobit může. Ovšem nedoporučuju ho používat ani lidem, kteří mají vlasy jemné a slabé jako pápěří, protože kondicionér sám o sobě ještě víc vyhlazuje a zjemňuje strukturu vlasu.

 • cass

  Já používám červenou barvu, takže dvojí umytí si dovolit nemůžu. :) A myslím, že čistící šampon nepotřebuji, myji si takovým způsobem vlasy už hodně let a vyhovuje mi to. Jinak o vymývání mě poučovat nemusíte, o tom vím víc než dost :D

 • Git

  Pokud se barva příliš vymývala a jednalo se o barvu přirozeného spektra (červená a jiné v “přírodě” se běžně nevyskytující barvy se vymývají podstatně rychleji, než barvy jako je škála hnědé, černé, plavé blond…), tak byl pravděpodobně příliš agresivní nebo nesprávný šampon nebo “barva” nebyla barvou, nýbrž “trvalejším” přelivem. Všeobecně řečeno barvy se prostě vymývají některé méně některé více (bohužel někdy je to i kus od kusu).
  Pokud si člověk myje standardně vlasy jednou za 2-3 dny “dvojité mytí” nemá na tvorbu mazu vliv. Při každodenním mytí je to ale klidně možné, proto je dobré používat šampon pro denní mytí.

  Ovšem pokud Vám mytí pouze jednou opravdu vyhovuje, tak i když máte pocit odstranění všech nečistot apod. doporučuji jednou týdně alespoň použít čistící šampon.

  Dvojité mytí je základním technologickým postupem v kadeřnictví, ale vlasy jsou věc velice individuální…

 • cass

  Tak s tou dvojkou nesouhlasím. Dříve jsem si myla vlasy dvakrát a hrozně rychle se mi mastily a zbytečně se mi vymývala barva. Teď, i když třeba použiju lak a umyju si vlasy jen jednou, je mám krásně hebké a po laku není ani stopy.

 • Git

  1.Majonéza opravdu není vhodnou kůrou pro naše vlasy, ale olivový olej je diskutabilní (některé přípravky jsou na jeho bázi).Olivový olej ve své „kuchyňské“ podobě je jednou z babských rad, která se nedá doporučit, ale ani zakázat. Je spousta lidí,kteří na něj nedají dopustit.

  2.Vlasy se nemyjí dvakrát, kvůli čistotě, ale péči. Prvním mytím se vlasy zbaví největších nečistot a druhým se jim dodává péče a lesk (některé šampony opravdu tuto schopnost mají)…proto v kadeřnictví hlavu vždy umyjí dvakrát. Všimněme si, že při prvním mytí šampon mnohem méně pění. To není dáno kvalitou šamponu, ale tím, že po prvním mytí se odstraní všechna ta “krusta” mazu, laku, tužidel, barevných sprejů apod,která brání opravdovému proniknutí přípravku k vlasu. Druhým mytím se šampon opravdu dostane k povrchu.
  S mytím pouze jednou mohu souhlasit pouze v případě, že dotyčná osoba nepoužívá žádné stylingové prostředky..a i tak se budu tvářit poněkud nedůvěřivě.

  3.Lidé mění vlasové přípravky z pocitu, že přestaly působit správně. Někdy jde jen pocit, ale někdy to opravdu může být pravda.Stejně, jako krém, který člověk používá 10 let najednou může vyvolat alergii, tak šampon může vyvolat třeba lupy nebo zvýšenou mastivost (alergie je možná také, ale na šampon je velmi ojedinělá). Z tohoto důvodu se doporučuje po čase šampon nachvíli změnit. Je to samozřejmě individuální. Další důvod pro změnu šamponu jsou například speciální šampony – proti lupům se například nedoporučuje používat více, jak dva měsíce(především lékárenského tipu).Čistící šampon by se zase měl používat max jednou týdně apod.

  4.Vlasy opravdu nerostou ve stejném poměru, ale nedá se to prezentovat,jako že jeden poporoste za měsíc více a jiný méně. Vlasy se mění (každých 6 let v průměru)a každý den vypadne v průměru až 80 vlasů (což je v pořádku. Někde je uváděno dokonce až sto), proto se tvar střihu po čase vytratí – “slábne”.Všechny vlasy rostou stejnou rychlostí – pokud rostou. Tento bod je velice zavádějící, protože vlasy “rostou” ve třech fázích. V růstové fázi je většina vlasů,ale nějaká část i ve fázi přechodné, kdy se vlas chystá k vypadnutí a NEROSTE(laicky – odumírá kořínek). No a ještě menší procento je ve fázi “výpadu”. Všechno dohromady vytváří dojem, že vlasy rostou každý jinak, ale není to v podstatě pravda. Ztráta tvaru střihu není tedy výsledkem nerovnoměrného růstu, ale naopak přirozeným padáním vlasů

  5. Spaní s mokrými vlasy má s plísněmi pramálo společného s tím naprosto souhlasím, ale jít spát s mokrými vlasy je ta největší„prasárna“ kterou v oblasti péče o vlasy někdo může udělat.Struktura vlasu se během noci, kdy vlas schne může velice výrazně mechanicky poškodit (nemluvně o tom, že se vlasy doslova zauzlují)

  6.Séra a podobné přípravky sice vlasy rozhodně “neslepí”, ale vyhladí je natolik, že potrhané části kutikuly na nějakou dobu přilnou k sobě a vytvoří tím efekt “zacelení”(záleží také na stupni poškození vlasů).

  7.Kondicionér,který má na lahvičce napsáno „Nechte působit a důkladně opláchněte“ se vymývat musí, protože po uschnutí by vlasy byly splihlé, těžké a mastné (na to musel přijít každý, kdo podobnou pitomost někdy udělal)
  Svrab je parazit (zákožka svrabová) a ze samotného názvu vyplývá,že se drží v kůži – hlavně v té měkké (mezi prsty apod).Vzniká/dá se chytit především z opravdové špíny. Tím nemyslím bordel v pokojíčku, ale z opravdové špíny, proto si nejsem úplně jistá, jak by nevymytý kondicionér přispěl k jeho vzniku (i když se nevymytý přípravek dá považovat za”špínu”), ale to opravdu nenáleží k posouzení mě,ale kožnímu lékaři.

  8.Lidem s mastnými vlasy se nedoporučují klasické omyvatelné kondicionéry, nýbrž ty bezoplachové ve spreji – bezoplachové kondicionéry laicky řečeno neobsahují tu “mastnou”složku proto “nepřidávají” maz, který už tak dost produkují mazové žlázky. Tudíž toto není mýtus. Jde spíše o úhel pohledu. Klasický omyvatelný kondicionér může mastivost opticky zhoršit (zejména pokud je nanášen špatně – až ke kořínkům). Ne, že by podporoval práci mazových žláz, ale vlasy prostě víc promastí. Bezoplachový naopak pouze pomůže rozčesávání a vyhladí strukturu (což je vlastně totéž i když to na první pohled nevypadá) – k tomu je jakýkoliv balzám určen především.

  9.Tvar vlasu je dán geneticky. Čím kulatější je průřez vlasu, tím rovnější jsou (záleží i na směru růstu). Toto se nemění.Jediný případ, kdy jsem viděla změnu tvaru vlasu byl po prodělané chemoterapii. Žádný běžně dostupný lék nemůže změnit tvar vlasu! Genetický kód nejde změnit (ano existují genetické choroby, které mohou propuknout během života, ale tam je změna tvaru vlasu asi to poslední o co by se člověk staral pokud by nastala). Vlasy mohou po lécích padat, mastit se, mohou setvořit lupy, ale tvar se nezmění. A prostředí?…ehm ne.Prostředí může ovlivnit jen tvz. mechanické vlastnosti vlasu :pružnost, tažnost a pevnost. Samozřejmě vlas jako takový je mrtvá tkáň tudíž u dlouhých vlasů může dojít k takovému poškození , že se třeba vlasy narovnají (silně odbarvené vlasy se mohou narovnat i pod vlastní tíhou). Jakýkoliv “nepřirozený” pokus o změnu tvaru vlasu je vždy pouze dočasný.(dokud vlasy neodrostou nebo se nevymyje ten či onen přípravek.)

  Tento článek je z pohledu člověka, který je “od fochu” velice úsměvný. Narazila jsem na něj a na tyto stránky čistě náhodou a velice mne překvapilo, že autorka neuvádí zdroje odkud byly informace čerpány, tudíž se tedy jedná čistě o její poznatky. Prakticky jediný bod se kterým mohu bezezbytku souhlasit je dodatek o tupírování. Časté tupírování vlasy potrhá (ale k tomu asi všichni dojdou selským rozumem)
  Vím,že se nejedná o žádný “vědecký” článek, ale doporučovala bych zvýšenou opatrnost při hledání informací…autorka mýty nevyvrátila – spíš některé přidala.