Jakými podivnými až nechutnými procesy prošlo spodní prádlo, než se dostalo do podoby, v jaké ho známe dnes? Proč ještě před pár desítkami let udávala britská společenská etiketa, že ženy musí sedět s nohama těsně u sebe?

avatar

Hanka Zahradníková
Píše nejraději o módě a nekontrolovaně zbožňuje také čokoládu.

Přináším ti informace, které se můžou zdát podivné, překvapivé a možná i stravitelné jen pro silnější povahy. Co všechno jsi o prádle nevěděla?

Vývoj spodního práda je velmi zajímavý, podívej se na šokující fakta a další tajemství.

Vývoj spodního práda je velmi zajímavý, podívej se na šokující fakta a další tajemství.

Jako princezna

Pamatuješ si pohádku Pyšná princezna, kdy tato něžná, nevinná dívčina žádala zahradníka o zavázání střevíčku? Nenech se zmýlit. Pokud by něco takového proběhlo někdy do začátku devatenáctého století, nechtěla princezna zavázat střevíček švarným jinochem kvůli tomu, že ji bolela záda, ale proto, že ho jednoduše chtěla dostat do postele. Nebo minimálně vydráždit tak, aby si to myslel. Až do konce osmnáctého století totiž dámské kalhotky rozhodně nebyly výbavou všech dívek a žen, nosily je leda tak jeptišky nebo baletky. Proto tedy princezna (měšťanská dívka, děvečka) ukázala zahradníkovi (podkonímu, sluhovi) když jí zavazoval střevíček při vyhrnování sukně…vše.

Čůrání ve stoje

V devatenáctém století se však vrátily do módy vyztužené sukně, pod kterými už byly kalhotky nutností, pokud ctihodná dáma nechtěla na oněch místech prochladnout. Přesto se ukázala ženská vynalézavost – tehdejší spodky byly spíše dvě nohavice přišité k sobě tak, že mezi nohama zůstávala díra. Ta sloužila k tomu, aby se jejich nositelka při vykonávání potřeby nemusela namáhat nějak svlékat. Nebo vlastně dělat cokoliv.

Podprsenky jako dámské tajemství

Zajímavá fakta se však netýkají pouze kalhotek, ale také dalšího (především muži) oblíbeného kousku oblečení – podprsenek. Jejich předchůdci jsou logicky korzety, které se však později pro ženy stávaly nepraktickými a nepohodlnými. Následovaly nejrůznější vynálezy, jako třeba dámský nátělník, nebo šaty, které měly prsa podpírat…podprsenkovou průkopnicí je však Američanka Mary Jacob, která svázala dva kapesníky a vznikla tak pohodlná podpěra těchto dámských partií. Podprsenky však měnily v průběhu času podobu vlivem nejrůznějších módních vln – jednu dobu byly považovány za vrchol sexuality košíčky, které vypadaly jako špičaté náboje.

Prádlo na 100+1 způsobů

Netřeba zdůrazňovat, že dnes už je nošení prádla běžnou společenskou konvencí, která plní nejen svou praktickou úlohu. Mnoho z nás po něm však sáhne i z jiných důvodů – třeba když chtějí svému milému připravit vzrušující večer nebo se dokonce dá sehnat i prádlo, které údajně redukuje celulitidu. Přesto už není spodní prádlo věcí důležitou jenom pro něžnější pohlaví – v poslední době se vynořují dokonce pánské spodky, které jsou vycpané tak, aby zvětšovaly pánům jejich chloubu (a tím i jejich sebevědomí). Ač se ti to možná zdá šílené a velká boule nebezpečně se tlačící pod kalhotami by tě spíš vyděsila než nažhavila stejně jako mě, údajně tahle vycpávka na ženy vážně funguje. No, alespoň nám už chlapi nemůžou vyčítat push – up podprsenky.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář