Určitě to znáš – venku -10°C a ty se drkotáš zimou tak, že sotva dojdeš do školy. Pokud se ale naučíš ovládat jednoduchá pravidla vrstvení oblečení, zima už nikdy nebude tvým nepřítelem!

avatar

Natálie Kollegová
Zajímá se o zdravý životní styl, kulturu a nejvíce o módu, která je její vášní.

Řiď se oblékáním sportovců!

Pokud se někdo umí obléct do nepříznivého počasí, potom jsou to určitě vyznavači zimních sportů. Hlavně vysokohorští turisté. Jednou jdou do kopce, pak zase z kopce, potí se, relaxují… No prostě jejich tělesná teplota pořád kolísá. Aby se s ní tělo vypořádalo bez nachlazení, výběr oblečení je klíčový. Vzala jsem si od nich inspiraci a nastudovala, jak to má tedy správně vypadat. Základem jsou 3 vrstvy, ale samozřejmě můžeš jejich počet navyšovat.

Nauč se vrstvit oblečení a vyhraj nad zimou

Základní vrstva

Přesněji řečeno, ta vrstva, kterou máš (kromě podprsenky) přímo na těle. Něco jako nátělník, který nám byl vnucovaný ve školce. Naše mamky ale dělaly základní chybu – dávaly nám nátělník z bavlny. To, co by se správně mělo nosit, jsou materiály jako merino vlna, hedvábí, polypropylen nebo další syntetické materiály. Je to proto, že tyto materiály odvádějí vlhkost a uchovají teplo. Ať maminka zamáčkne slzu a s klidem vyhodí bavlněné nátělníčky s kraječkama.

Savá vrsta
Savá vrstva je základ.
zdroj: nanoshop.cz

Střední vrstva

U střední vrstvy si můžeš vyhrát. Na materiálu totiž zase tolik nezáleží a navíc, počet středních vrstev je libovolný. Určitě by měla být silnější, než základní vrstva. Když si dáš dlouhé tričko, na něj tenčí svetřík a nahoru třeba vestičku, zahřeje tě to mnohem víc, než jeden tlustý svetr. Promiň, že sem pletu matematiku, ale vyjádřím to pomocí přímé úměrnosti – čím víc vrstev, tím víc tepla!

Vnější vrstva

Tahle část tvého outfitu je nejsilnější a nejteplejší. Může to být svetr nebo mikina. Dá se říct, že je to ta část tvého outfitu, která bude vidět ze všech nejvíc.

Závěrečná, krycí vrstva

Máme tady třešničku na dortu! Určitě si ráda oblečeš pěkný kabátek či bundu. Nezapomínej na účelovost! Musí tě ochránit před deštěm, sněhem i větrem.

Nohy v teple, nemoc v pekle

Stará babičkovská hláška, která má něco do sebe. Proto si vybírej větší zimní boty, do kterých se ti v pohodě vejde i tlustější ponožka. Možná si budeš připadat divně, ale můžeš být v klidu, protože nikdo o tvém malém tajemství vědět nemusí. A když se řeknou nohy, nemyslí se jen jejich spodní část. V zimě jde i o materiál kalhot. Džínovina, ta tě rozhodně nezahřeje. V takovém případě si pod ně můžeš dát silonky, nebo speciální podvlékací kalhoty. Ty bývají většinou tenké a nikdo si jich ani nevšimne.

Za teplé ponožky a návleky se stydět nemusíš
Za teplé ponožky a návleky se stydět nemusíš.
zdroj: tumblr.com

Šikovně schované 'podvlékačky' skvěle pomůžou v mrazech
Šikovně schované ‘podvlékačky’ skvěle pomůžou v mrazech.
zdroj: leontyna.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Macina Nováková

    Jojo, vrstvení je prostě základ. Ale stejně tak důležté je podle mého mít pořádně teplou bundu. Například jedna moje kamarádka zrovna čeká miminko a nevěřili byste, jaký problém je dnes sehnat nějaký slušivý, ale zároveň teplý těhotenský kabát nebo bundu. Pomáhala jsem jí s vybíráním a strávily jsme nad tím skoro celé odpoledne. Nakonec si ho objednala odtud: https://www.happymum.cz/0,tehotenske-kabaty-a-tehotenske-bundy.html