Umíš si představit, že by sis už nikdy nemohla obléci kalhoty a i v zimě bys nosila jen dlouhé sukně? Asi ne. V dnešní době se usídlily v šatníku každé ženy, bez ohledu na věk, společenské postavení nebo styl. Ještě před zhruba sto lety byly stejně jako vesty nebo košile ženám naprosto zapovězeny.

avatar

Katka Jandová

Umíš si představit, že by sis už nikdy nemohla obléci kalhoty a i v zimě bys nosila jen dlouhé sukně? Asi ne. V dnešní době se usídlily v šatníku každé ženy, bez ohledu na věk, společenské postavení nebo styl. Ještě před zhruba sto lety byly stejně jako vesty nebo košile ženám naprosto zapovězeny. Chceš vědět, kde se tato móda vzala?

Život bez některých kousků z šatíků našich kluků si asi už nedokážeme představit

Život bez některých kousků z šatníků kluků si asi už nedokážeme představit

Kdy se do šatníku začala dostávat pánská móda?

Průlom nastal roku 1909, kdy francouzský návrhář Paul Poiret vytvořil svou novou kolekci inspirovanou Orientem, ve které se objevovaly dnešní trendy harémové kalhoty. Tato móda byla symbolem luxusu a během několika dnů je v Paříži nosila každá módy znalá žena. Přispěla k tomu také postupná emancipace ženy, která je pro celé 20. století typická.
Do celé Evropy se rozšířily až během první světové války. Ženy totiž musely zastoupit muže, kteří zemřeli na frontě a většina pracovních míst vyžadovala praktičtější oblečení než sukně, které nosily. Dalším důvodem, proč se objevila tato móda, byl obrovský rozmach sportu, kde byly dlouhé sukně opravdu překážkou- představ si třeba, jak v ní lyžuješ…
Módní revoluci zapříčinila Coco Chanel, která zakomponovala kalhotový kostým do své kolekce spolu s dalšími výstřelky, kloboučky, kšandami nebo vycházkovými hůlkami. Zavrhla tvrzení, žena v kalhotách vypadá asexuálně a ukázala, jak koketně a svůdně vypadá pánská móda na ženách. Coco se nechala inspirovat herečka Marlene Dietrich, která si z kalhot se široce střiženými nohavice udělala svou poznávací značku. V jejím pojetí se podobné kousky povznesly na vrchol ženskosti, i když jimi často budila i pohoršení. V roce 1931 ji dokonce pařížský starosta vyzval, aby okamžitě opustila město, protože chodila v pánském obleku. Podobně na tom byla i herečka Greta Garbo. Právě díky těmto dvěma ženám si kalhoty můžeš obléknout i ty.

Proč je tato móda tak populární a jak ji nosit?

Pánská móda v ženských šatnících poskytuje určitou pohodlnost a volnost pohybu. Tato móda je navíc nadčasová, takže když si koupíš jednoduchou pánskou vestičku, vydrží ti i několik sezón. Právě vestička je velmi vděčná součást šatníku, stala se jednou z klasických kousků. Ozdobit si jí můžeš takřka cokoliv, černá vestička ale nejlépe vypadá na obyčejném bílém tričku. V létě vypadá velmi svůdně na holém tělem, skvěle budeš vypadat třeba v kombinaci s balónkovou sukní. Tato móda má navíc neuvěřitelnou moc zeštíhlit a vyvážit celou siluetu.
Jedním z výstřelků je buřinka, malý černý kulatý klobouček inspirovaný Charliem Chaplinem. Oblíbená je zejména u Francouzek, kterým je móda nejbližší. Tato móda by se opět měla kombinovat s jednoduššími kousky, třeba černým sáčkem nebo topem a balerínami nebo botami na podpatku. Buřinka ti pomůže pozvednout tvůj styl.
Dalším kouskem, který pochází z pánského šatníku je slaměný klobouček, klasický hnědý s plochým vrškem. Móda slaměných kloboučků byla znovuobjevena Marcem Jacobsem, který je minulý rok vyslal na svá mola. Původně byly nošeny námořníky, kteří je nosili hlavně z praktických důvodů, jako ochranu proti slunci. O to, aby se pánská móda stala ženskou, se znovu zapříčinila reformátorka Coco Chanel, která začala s jejich výrobou. Moc však neuspěla, v počátcích byly nošeny hlavně muži, třeba herec Buster Keaton jimi byl proslavený. Pokud jsi ale dostatečně odvážná, můžeš s nimi v létě zazářit.

Diskriminace?

Pánská móda se v dámských šatnících usídlit může, ale naopak to nelze. Dnešní žena si může obléci prakticky cokoliv a je jí to tolerováno a je považována maximálně za extravagantní nebo odvážnou. Když si něco takového ale obleče muž, je považován za blázna nebo často i za homosexuála. Muži v Evropě nebo USA si třeba nemohou obléci sukně nebo šaty, i když to móda dovoluje. Jsou „odsouzeni“ k nošení kvádra do společnosti, zatímco žena má nepřeberně různých možností. Pánská móda mužům nepovoluje nosit dlouhé nalakované nehty nebo boty na podpatku. Nakonec je to možná dobře, umíš si to představit?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Jakub

    Ta diskriminace v oblékání mi vadí ze všeho nejvíc. Ale je to dáno jen předsudky lidí a nikde nepsanými “pravidly”. Pro muže je třeba sukně na léto úplně nejlepší oděv, z čistě zdravotních důvodů lepší než pro ženy. Bohužel tato absolutně diskriminačně puritánská netolerantní společnost muže v sukni nazve okamžitě buznou nebo přinejmenším úchylem. Přitom ve 2/3 světa jsou sukně u mužů zcela běžný oděv a po staletí to byl běžný oděv i v našich končinách. Vůbec celý euroamerický styl oblékání by zasloužil odchod do kytek.