Snad už od chvíle, kdy se ženy začaly „fintit“ a objevily se první módní časopisy, tiskoviny byly zachváceny fenoménem módní ilustrace. Jak je to s jejími kořeny? A jak je to vlastně s ní teď?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Prostředek k přiblížení módy

Módní ilustraci bychom mohli definovat jako prostředek k přiblížení módy lidem skrze výtvarné techniky. Zrodila se pravděpodobně už za doby, kdy lidé pojali oblečení jako okrasu a potřebovali ho nějak zachytit. Zpočátku její několik staletí staré existence byla popisem, jakýmsi záznamem módy, avšak na přelomu dvacátého století se o ní počaly vkrádat umělecké tendence výtvarníků, snad i proto, že musela nějak obstát vůči nově vzniklé fotografii a vydobýt si své vlastní území.

Módní ilustrace šatů z roku 1846.
Módní ilustrace šatů z roku 1846.
zdroj:deviantart.com

Módní časopisy

Široké uplatnění našla samozřejmě v módních časopisech. Kupříkladu v polovině 19. století byl v Americe založen dnes světoznámý magazín Harper’s Bazaar, v devadesátých letech potom Vogue, které potřebovaly být naplněny ilustracemi. Obzvláště Paříž už v té době žila módou, módní návrháři potřebovali být dobře reprezentováni v médiích a tak si velice pečlivě vybírali své ilustrátory (pokud jimi nebyli sami) a módní ilustrace se vyšvihla na úroveň uznávaného umění. I u nás, obzvláště v období první republiky, vznikala nová módní a společenská periodika pro ženy doplňovaná ilustracemi módy jak světové, tak i té nejlidovější – ukázkami krojů a posilovala tak tehdejší vlastenecké cítění.

Slavní ilustrátoři

Mezi jedním z plejády úspěšných módních ilustrátorů byl Francouz Paul Iribe, který v sedmnácti začínal s dráhou karikaturisty, aby později spolupracoval s návrhářem Paulem Poiretem na celém album módních ilustrací. Jeho postavy měly rovnou, téměř nelidskou linii, oválné obličeje a často snový výraz. Dalšími, kteří stojí za zmínku, byli například Rus s pseudonymem Erté, jehož ilustrace se dají označit za velice dekorativní a jemné, zjevně inspirované ruským baletem, Christian Bérard s jeho jemnou štíhlou linií ženy, nebo René Gruau, který spolupracoval se zvučnými značkami jako Givenchy, Lanvin, nebo Dior.

Módní ilustrace Paul Iribe
Módní ilustrace od René Gruaua.
zdroj: soulsistermtl.com

Módní ilustrace René Gruau
Módní ilustrace od René Gruaua.
zdroj: soulsistermtl.com

Módní ilustrace dnes

Dnes jsou stovky módních ilustrátorů, více či méně známých, přičemž někteří se rázně chytili šance propagace přes internet. Nepublikují pouze v časopisech, ale také pracují pro reklamu, vytvářejí tváře módních značek nebo prodávají své tisky. Oproti dřívějším ilustrátorům si často velmi dopomáhají počítačovou grafikou. Vyjmenovávat je všechny by nemělo žádný smysl, ale uvádím alespoň pro představu pár jmen lidí, jejichž ilustrace jsou něčím zajímavé: Petra Dufkova, Adam Lowe, Stina Persson, Cecilia Carlstedt, Manuel Rebolo, Sandra Guy.

Umělecké odvětví

Módní ilustrace jako obor se v České Republice nevyučuje na žádných uměleckých středních ani vysokých školách. Je to disciplína, která už zřejmě nezažívá takovou slávu jako kdysi, často se místo toho šíří internetem a někdy více než aby zachycovala současnou módu, překypuje barvami a technikami, které diváka nakonec zajímají více než samotný oděv. Je to prostě umělecké odvětví, někdy zachycující skutečný oděv a jindy jen klidně i neuskutečnitelnou fantazii kreslíře nepodléhající fyzikálním zákonům tak jako skutečné šaty.

Současná módní ilustrace
Módní ilustrace od současné módní návrhářky.
zdroj: flickr.com/photos/tuyenktran/

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář