Když při výstřelcích módních návrhářů kroutíme hlavou, málokdy se přitom zamyslíme nad samotnou historií módy a jejími někdy téměř nesmyslnými požadavky. Co by se mezi nimi dalo najít?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Zlaté lotusy

Tak se v Číně říkalo nohám znetvořeným tak, aby plocha styčná se zemí měřila maximálně třináct centimetrů. Ideálem však byly „zlaté lilie“ dlouhé sedm a půl centimetru. Prastará čínská tradice nastolovala dívkám doslova muka spojená s nuceným znetvořováním nohou, kterému se podrobovaly už od raného věku. Nohy se svazovaly a prsty lámaly. Potom se na ně nasazovaly až neuvěřitelně miniaturní hedvábné botičky. Toto mrzačení se vysvětlovalo tak, že žena klopýtající při chůzi vzbuzuje v mužích ochranitelské tendence.

Lotusové boty
Čínské lotusové boty
zdroj: commons.wikimedia.org

Dlouhý krk

V několika afrických a asijských zemí se používá jiný styl deformace – „prodlužování“ krku. Pomocí kovové spirály obtočené kolem krku, která se s věkem zvyšuje, se vytváří iluze ideálního dlouhého krku, který však tak pouze vypadá kvůli stlačení klíčních kostí vahou spirály. Jinde se zase do spodního rtu vkládají talířky, aby se zvětšila spodní část úst.

Dlouhý krk
Spirála prodlužující krk
zdroj: i.images.cdn.fotopedia.com

Velice špičaté

V gotice muži nosili boty se špičkou leckdy tak dlouhou, že si její konec museli přivazovat ke kotníkům řetízky. To se odrazilo i na brnění.

Špičaté boty
Špičaté gotické boty
zdroj: upload.wikimedia.org

Je libo ptáčka, nebo loď?

V baroku se extrémní zvýšené paruky, na kterých mohlo pracovat několik lidí hodiny a hodiny, často zdobily skutečně podivuhodnými věcmi. Kolují zvěsti o klecích s živými ptáčky, nebo o velké lodi, která na hlavě při tanci hezky „plula“.

Extrémní účes
Lodní účes
zdroj: omlazeni.cz/img/!pix.gif

Ballet boots

Boty inspirované baletními špičkami se staly od osmdesátých let stále více se rozšiřujícím fenoménem i přesto, že chodit v nich je takřka nemožné a modelky na fotkách s ballet boots tak často načapeme při sezení. Už jen vyjití z auta a zaplacení parkovného se tak stává hodným nafilmování.

Dýchací maska

Nikde se sice nepíše, jestli se s danou maskou dá přežít nukleární válka, ale jako svůj doplněk si ji často a rádi dopřávají cyber gothici.

Dýchací maska
Rave maska
zdroj: farm9.staticflickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář