Především džíny jsou nepostradatelným kouskem prádla, které by nemělo chybět v žádném šatníku. Džíny jsou všemi milované a to především proto, že je mnoho různých střihů, barev a jiných provedení. Zkrátka tu o rozmanitost opravdu nouze není. Džínami to ovšem nekončí.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Především džíny jsou nepostradatelným kouskem prádla, které by nemělo chybět v žádném šatníku. Džíny jsou všemi milované a to především proto, že je mnoho různých střihů, barev a jiných provedení. Zkrátka tu o rozmanitost opravdu nouze není. Džínami to ovšem nekončí. Džínsovina je natolik populární, že pronikla i do ostatních hadříků, které jsou opravdu šik.

V minulých dobách měly džíny charakteristickou barvu a tou byla modrá. (zdroj: Miss Sixty)

V minulých dobách měly džíny charakteristickou barvu a tou byla modrá. (zdroj: Miss Sixty)

Džíny a jejich historický počátek

Džíny v minulých dobách patřily bezpochybně k pracovnímu oděvu, zejména u námořnictva. Až postupem času se staly skvělým módní doplňkem, u kterého se dále rozvíjely střihy, vylepšovaly se materiály a přidávaly ozdoby. Až Levi Strauss, původem němec, který se přistěhoval do Ameriky, přinesl největší zlom ve vývoji džínů. Okolí začaly zajímat jeho pohodlné kalhoty, které využívaly k mnoha účelům. Ve zdárném vývoji však figuruje i Jacob Davis, který patřil k věrným zákazníkům Levi Strausse. Džíny měly jednu velkou vadu a tím byla především jejich malá životnost a to zejména v oblasti kapes. Jacob Davis proto Levi Strausse kontaktoval a nabídl možná řešení, zejména v úpravách designu. Roku 1873 si oba muži nechali své vynálezy patentovat a džíny se neustále vylepšovaly. Takže za skvělé džíny vděčíme Levi Straussovi i Jacobu Davisovi, kteří navzájem udělali spoustu úžasné práce.

Odkud se vzal název?

V minulých dobách měly džíny charakteristickou barvu a tou byla modrá. Od ní se také odvodil název dnešních džínů. Francouzsky tak nesou džíny pojmenování „bleu de Gênes“ a v případě Italů „blu di genova“, což obojí zní v překladu „Janovská modř“. My však nejčastěji džíny jmenujeme jako rifle, což má úzkou souvislost s italskou módní společností, která džíny vyráběla.

Džínové hadříky frčí

Od prvního vynálezu se džíny začaly dost rozrůstat o džínové kamarádíčky. Začaly se vyrábět džínová saka, sukně, kraťasy, kabelky, boty, košile a mnoho dalšího. Džíny jako takové procházely neustálým vylepšováním, takže teď není divu, že si můžeme vybrat džíny, libovolného střihu, délky, barvy i velikosti. Džínsovina je neutrální materiál, takže se skvěle hodí k sportovnímu, ležérnímu i elegantnímu outfitu, proto je tak velice oblíbená a nejčastěji volená. Hodí se pro všechny typy postav i věkové kategorie, takže by byla určitě škoda, kdybys několik džínových kousků ve svém šatníku nevlastnila.

Kombinovat, ale nepřekombinovat

Celodžínový model je samozřejmě prima, ale nic se nemá přehánět. Pokud zvolíš džínové sáčko a kraťasy, nezapomeň celý outfit oživit veselým topem i zajímavý doplňky, a raději se vyvaruj outfitu, který bude od hlavy až k patě džínový. Ne, že by to nebylo zajímavé, ale postrádá to tu správnou módní šťávu a v závěru by to působilo příliš nudně. Vždy se dá najít zajímavý kousek, který džínový model skvěle zvýrazní a díky němuž budeš za hvězdu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář