Malé černé by měly být součástí šatníku každé ženy. Jde o jejich univerzálnost, jednoduchou eleganci a praktičnost. A také protože černá je prostě černá.

avatar

Josefína Marchevková
Jsem milovnice dobrého humoru, červené barvy a sociálních sítí.

Malé černé by měly být součástí šatníku každé ženy. Jde o jejich univerzálnost, jednoduchou eleganci a praktičnost. A také protože černá je prostě černá.

Trocha dějepisu

S malými černými přišla francouzská módní návrhářka Coco Chanel na konci 30. let minulého století. Právě ona dokázala pozvednout černou barvu, do té doby považovanou za hlavně smuteční, na pozici barvy pro ženu takřka nepostradatelné. Módní časopis Vogue tehdy nazval malé černé Fordem mezi dámskými šaty. Od té doby si LBD (Little Black Dress) vydobyly svoji důležitou pozici v ženských šatnících. Slavné nositelky, které věhlas malých černých ještě umocnily, byly například Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho, šansoniérka Edith Piaf, Elizabeth Taylor, Grace Kelly a ze současných hvězd je to například Sarrah Jessica Parker a módní editorka časopisu Vouge Anna Wintour.

Malý černý základ
Stvořitelka malých černých, Coco Chanel
zdroj: indiegirlblogs.files.wordpress.com

Malý černý základ
Andrey Hepburn jako Holly Golightly ve filmu Snídaně u Tiffanyho
zdroj: annexmagazine.com

Malý černý základ
Ve filmu Snídaně u Tiffanyho byly černé šaty doplněny velkým černým kloboukem a deštníkem.
zdroj: style.lifegoesstrong.com

Jak malé černé vybírat

Základem výběru každých šatů, a nejen jich, je kvalitní materiál. Existuje sice přímá úměrnost mezi kvalitou šatů a jejich cenou, ale takovýhle kousek si zaslouží investici, protože dobré a kvalitní šaty ti mohou vydržet celé roky. Dalším kritériem, podle čeho vybírat, je střih. Šaty ti musí nejen skvěle padnout, ale měly by lichotit tvojí postavě a pokud možno zakrývat nedostatky. Černá má úžasnou vlastnost zeštíhlovat, tak toho využij. Délka malých černých bývá ke kolenům nebo mírně nad kolena, délka rukávů se různí, jak uvidíš na následujících fotkách.

Malý černý základ
Zpěvačka Adele je se svými křivkami živým důkazem toho, že malé černé může nosit opravdu každá.
zdroj: pictures.gi.stylebistro.com

Nepřeberné množství kombinací

Malé černé si můžeš vzít v podstatě kamkoli, jen asi na běhání v parku nebo na hodinku zvedání činek v posilovně to asi není to pravé ořechové. Na rande, do školy na zkoušku, k maturitě, do divadla, na párty, do klubu, na ples, k promoci,… Jak vidíš, příležitostí, kam s sebou malé černé vzít, je spousta.

Malý černý základ
Malé černé od návrhářky Stelly McCartney
zdroj: mytheresa.com

Malý černý základ
Malé černé nemusí být hladké. Tyhle šaty s dlouhými rukávy značky Dolce&Gabbana jsou ozdobeny krajkou.
zdroj: assets.matchesfashion.com

Barvy a různé styly, to je to, k čemu tě malé černé přímo vyzývají. Kombinuj nás, ozdob nás, vylepši nás! A čím? Botami, kabelkou,punčochami, kabátkem, kloboukem, svetříkem, šátkem, broží, náušnicemi, páskem, náhrdelníkem. Ale i tady platí, že méně je někdy více. Samozřejmě musíš barvu a styl doplňků přizpůsobit akci, na kterou jdeš. Víc se odvaž, když jdeš do klubu nebo na párty, a na akce typu zkouška, maturita nebo divadlo zvol střídmější kombinace. Fantazii se meze nekladou.

Malý černý základ
Malá černá matematika
zdroj: photobucket.com

Pokud ještě malé černé ve svém šatníku nemáš, tak neváhej, nečekej a vyraz na nákupy. Téměř stoletá historie a miliony žen po celém světě jsou důkazem významu a praktičnosti těchto šatů.

Malý černý základ
Malé černé značky H&M ozdobené modravými kamínky
zdroj: hm.com

Extravagantní šaty
Extravagantnější šaty Lanvin nepotřebují už téměř žádné doplňky.
zdroj: cdn-i3.farfetch.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář