Jejich revírem je drogérie, ať už kamenná nebo internetová, popřípadě tvá kosmetická taštička. O čem je vlastně řeč? O prošlé kosmetice, která na tebe může vykukovat z několika stran, a s níž není radno si zahrávat. Taková kosmetika ti může přinést spoustu nepříjemností a i když je ti jí líto, je čas jí dát navždy sbohem.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Jejich revírem je drogérie, ať už kamenná nebo internetová, popřípadě tvá kosmetická taštička. O čem je vlastně řeč? O prošlé kosmetice, která na tebe může vykukovat z několika stran, a s níž není radno si zahrávat. Taková kosmetika ti může přinést spoustu nepříjemností a i když je ti jí líto, je čas jí dát navždy sbohem. Na co by sis při nákupu kosmetiky měla dát pozor, jak jí správně skladovat a co ti prošlá kosmetika může způsobit? Přečti si malého kosmetického rádce.

Taky nechceš vyhodit do koše kosmetiku, za kterou si nedávno zaplatila několik stovek?

Taky nechceš vyhodit do koše kosmetiku, za kterou si nedávno zaplatila několik stovek?

To přece nevyhodím, nebo jo?

I když je řasenka, rtěnka či jiná kosmetika opravdu perfektní, ale přesto už došla do stádia prošlé lhůty, je na místě se s ní navždy rozloučit. Raději se vyhni myšlenkám – „Vždyť to je prvotřídní kosmetika, tu přeci nevyhodím“ nebo „Nic jí není, tak proč bych se jí zbavovala, urychleně jí spotřebuji“. Je jasné, že ženám je líto jakékoliv kosmetiky, která lítne do koše. Přeci jen máme ke kosmetice vztah a zbavit se jí může být často nelehkým úkolem. Přesto, i když je to suprová kosmetika, která je však prošlá, nemá u tebe už co dělat. Mnohdy se stává, aniž bys to tušila, že kosmetika, kterou si odnášíš domů je dávno prošlá, což je časovaná bomba. Jak předejít těmto malérům?

Přísný nákupní lístek

Prapodivné slevy – Při nákupu kosmetiky se setkáváš s bombardováním nejrůznějších slev, kterým lze jen těžko odolat. Jenže za výraznými slevami se může ukrývat prošlost. Prodejci se potřebují neprodané kosmetiky urychleně zbavit a to i přesto, že by jí vůbec neměli prodávat. Proto se taková kosmetika často dostává do obrovských slev s tím, že jen málokdo odolá řasence za dvacku. Vždycky se před nákupem ujisti, že je kosmetika v pořádku a s dlouhou dobou spotřeby, aby ses vyhnula zbytečnému vyhození peněz a neměla si za to nic.

Nevábná konzistence – To, že není kosmetika zcela v pořádku, poznáš tím, jakou má konzistenci. Ať už se jedná o řasenku, rtěnku, make-up, oční stíny a podobně, každá tato kosmetika má svou specifickou konzistenci. Pokud se ti zdá, že se řasenka žmolí nebo je skoro vyschlá, rtěnka působí rozteklým dojmem, stíny se zdají být navlhlé nebo make-up působí lepkavě, raději je nech v drogistickém obchůdku. I pach kosmetiky hraje velkou roli. Pokud jakákoliv kosmetika zvláštně zapáchá, není s ní něco v pořádku.

Utajené datum spotřeby – Může se stát, že máš v merku nějakou kosmetiku a při důkladném prohlížení zjistíš, že datum spotřeby jaksi odešlo na dovolenou a na výrobku se nenachází. Pokud doba použitelnosti na obalu není, je lepší jí nekupovat. Jiným případem je také přelepování míst, kde se nachází datum spotřeby. Prodejci se snaží zamaskovat pravdivé, pro zákaznice ne moc příjemné informace a to tím, že na místo obvykle nalepí slevovou cenu nebo jinou dobu spotřeby. Pokud se ti zdá, že má kosmetika moc nálepek, mrkni se také pod ně, abys viděla, co opravdu kupuješ.

Opravdu jí potřebuješ? – Kosmetika je láska žen a i kdybychom toho měly opravdu dostatek, nad pěknou kosmetikou neodoláme. Jenže při nákupu je důležité zamyšlení, zda ti tahle kosmetika opravdu schází a jestli jí opravdu potřebuješ. Pak to většinou končívá nahromaděním kosmetiky, ve které ztrácíš přehled a v níž časem nalezneš prošlá malovátka.

Špatná skladovatelnost a používání = konec kosmetiky

Hodit kosmetiku někam na místo, kde odolává slunečním paprskům, nadměrnému vlhku a ostatním nepříznivým vlivům s domněním „ona to zvládne“ není nejlepším řešením. I kosmetika má své místo, a pokud jí ho neposkytneš, velmi rychle se zkazí. Kosmetika by neměla být vystavená nadměrnému vlhku a měla bys jí umístit na tmavší a chladnější místo. Jen tak snížíš riziko toho, že rychle ztratí svou užitnost. Velký vliv na stav kosmetiky má také její používání. Kosmetika by měla být určena pouze tebe, proto jí raději nikomu nepůjčuj. Pokud máš nějaký oční zánět nebo opar, vyhni se stínům, řasenkám, leskům a rtěnkám, případně je po použití urychleně vyhoď. Mohla by sis tak neustále přenášet infekce, které bys do kosmetiky zanesla. Aplikace kosmetiky by měla probíhat v čistotě, což je myšleno tak, abys do přípravků sahala s čistýma rukama. Aplikátory často měň, zejména v případě očních stínů nebo pudrů. Těmito kroky můžeš zmírnit to, aby se kosmetika rychle zkazila.

Evidence a pravidelná prohlídka

Sice je to práce navíc, ale budeš mít pravidelný přehled o tom, jak si kosmetika vede. Není na škodu udělat si seznam kosmetiky, kterou máš a zapsat si do něj všechna data spotřeby. Sice nad tím nějaký čas strávíš, ale nebudeš muset hledat kousek po kousku a zjišťovat, čeho se máš zbavit. Kosmetika by měla procházet pravidelnými prohlídkami. Tím, že si utvoříš seznam, nebudeš mít starosti s tím, abys prohlížela jednotlivá data, ale zaměříš se spíše na konzistenci kosmetických kousků.

Nehezké následky prošlé kosmetiky

Mohlo by se zdát, že prošlá kosmetika tolik humbuku nesvede, ovšem opak je pravdou. Prošlost se nejčastěji projevuje alergickými reakcemi, které mohou mít mnoho podob. U řasenek, očních stínů, tužek i linek se nejčastěji můžeš setkat s pálením a svěděním v oku, otokem víčka a podráždění oční sliznice. Rtěnky ti mohou způsobit otok rtů, pupínky a vyrážku okolo rtů. Tekuté make-up a sypké pudry mohou vyvolat podráždění celé pleti s nepříjemnými otoky, pupínky a podobně.

Kosmetika a její trvanlivost

Každý výrobek má svou životnost a v mnoha případech se dá přesněji určit, jakou dobu vydrží. Rtěnka má většinou trvanlivost rok a podobně jsou na tom oční stíny, pudr a tekutý make-up vydrží přibližně pět až sedm měsíců, tužka na oči obvykle dva roky a řasenka nejčastěji půl roku.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář