Bez make-upu nejdeš už pomalu ani vynést smetí? Ať je všední den, víkend nebo prázdniny, tvá pleť musí být vždy bezchybná? Většinu svého kapesného utrácíš za kosmetiku? Minutu co minutu kontroluješ v zrcátku svůj vzhled? Pokud jsi si právě alespoň třikrát po sobě v duchu řekla ano, nemám pro tebe zrovna nejpřívětivější zprávy.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Bez make-upu nejdeš už pomalu ani vynést smetí? Ať je všední den, víkend nebo prázdniny, tvá pleť musí být vždy bezchybná? Většinu svého kapesného utrácíš za kosmetiku? Minutu co minutu kontroluješ v zrcátku svůj vzhled? Pokud jsi si právě alespoň třikrát po sobě v duchu řekla ano, nemám pro tebe zrovna nejpřívětivější zprávy. Jasně, nějakou formu make-upu, ať už řasenku nebo pudr, používá většina holek. Ale opravdu ho potřebujeme vždy?

Chodíš s klukem a ráno raději vstáváš o půl hodiny dřív kvůli nalíčení? Nauč se být sama sebou!

Chodíš s klukem a ráno raději vstáváš o půl hodiny dřív kvůli nalíčení? Nauč se být sama sebou!

Co výzkumy prokázaly?

Vědci ve Velké Británii se protentokrát zabývali docela zajímavým výzkumem. Vyplynulo z něj, že celých 35 % žen by nikdy nevystrčilo nos z domu, pokud by měly vyjít úplně “přírodní”. Britský list The Mirror pak zveřejnil jiný průzkum, ze kterého pro změnu vyplývá, že průměrná žena stráví nanášením a odličováním líčidel celé dva roky života a vydá za ně v přepočtu 91 500 korun. Na den je to pak průměrně 35 minut. V Česku vyšly na svět podobně překvapující čísla. Celých 60 % žen nosí make-up každý den a to i když je zrovna nečeká žádná významná či slavnostní událost. Celá třetina se líčí, i když má jít jenom nakoupit a skoro desetinu žen dokonce partner nikdy neviděl bez make-upu. Co víc, na posledním údaji dokonce dotyčné ženy prý nechtějí nic měnit a jemně nalíčené dokonce chodí i spát.

Dysmorfofobie jako posedlost vlastním vzhledem

Možná tě výše zmíněná čísla ani tak moc nepřekvapují a sama jsi na tom podobně. V tom případě si dej pozor, ať u tebe posedlost make-upem nepřeroste v dysmorfofobii, neboli chorobnou posedlost vlastním vzhledem. Říkáš si, že na jsi na to ještě mladá a tohle potkává jenom dospělé ženy? Omyl! Průzkumy mimo jiné ukazují, že něžné pohlaví se začíná zajímat o líčení průměrně ve čtrnácti letech. Takže žádné výmluvy a honem si stoupni pěkně odlíčená před zrcadlo.

Co nám make-up dává?

Co vidíš, když se do něj koukneš? Nic neříkej. Nech mě hádat. Zapadlé oči, pihatý nos, úzké rty a pupínek vedle pupínku. Stop! Musíš se přestat vnímat tak, že bez make-upu jsi pro ostatní nula. Vždyť tě to vlastně svým způsobem omezuje. Nemůžeš žít plnohodnotný svobodný život, pokud tvá existence ve společnosti závisí na tužce na oči a korektoru. Zodpověz si nyní jednu otázku. Jak se cítíš s make-upem? Sebevědomá, svým způsobem krásná, nemusíš vnímat své nedostatky… A bez něj? Trapně, jako nula, všichni tvé nedostatky vidí… Jak tuhle bariéru odbourat?

Buď krásná i bez make-upu

Začni tak, že ve dny, kdy plánuješ jenom lenošení doma, se prostě nelič. Rodina tě rozhodně nepřestane mít ráda kvůli tomu, že zrovna nemáš rty jako Angelina Jolie. Navíc, tvé pleti prospěje, když ji čas od času necháš dýchat. Nenech tvé okolí, aby se tvářilo divně, když tě vidí nenamalovanou. Snaž se o to, aby ostatním připadalo výjímečné, když se namaluješ. Prostě to nesmí být samozřejmost. Nebo si čas od času si do školy vyjdi s nevyžehlenými vlasy. Co víš, třeba se nakonec ostatním zalíbíš víc bez nich!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář