Proč si japonské dívky opalují pleť, barví vlasy na blonďato a malují si bílou konturou na obličej cosi, co připomíná válečné zbarvení?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Gyaru subkultura

Když se člověk poprvé setká s fotografiemi dívek, vyznávající styl Ganguro, Manba nebo Yamanba, musí být velice zaskočen. Jako u všeho, nejlépe se dají věci pochopit od samého počátku. Vše jsou to podstyly japonské módy zvané „Gyaru“, což je japonský ekvivalent anglického slova „girl“. Gyaru se rozvinula už v sedmdesátých letech a spadá pod ni více specifických stylů, vzájemně si více či méně podobných, například Himegyaru – dívka princezna.

Začalo to s Ganguro

V devadesátých letech se rozjel fenomén Ganguro. Toto označení se dá přeložit jako „černý obličej“, nebo vznikne ze spojení gangan-kuro, které znamená „extrémně tmavý“ a „groteskní“. Ganguro je styl doslova vyžívající se ve všem umělém. Dívky nosící tuto módu prý tak chtějí vzdorovat proti nastolenému ideálu správné Japonky. Bledé, tmavovlasé a přírodní. Místo toho si buď obarvují vlasy na blond, na rezavo, do různých barev duhy, nebo nosí paruky. Nalepují si umělé nehty a umělé řasy. Svou pleť si pokud možno opalují nebo její přirozenou barvu zakrývají tmavým make-upem, aby vypadaly, jako kdyby právě před chvilkou vylezly z předlouhého pobytu v soláriu. Nejtypičtějším znakem pro Ganguro se stal specifický způsob líčení připomínající pandí zbarvení v negativu. Velké bíle kruhy kolem očí, bílá čára na nose a bílá pusa údajně vycházejí z japonského zobrazování duchů a démonů. Image Ganguro pak ještě doplňují samolepky na obličeji, pestré oblečení a různé doplňky ve svítivých barvách. Obvykle se nosí boty na platformě.

Začalo to s Ganguro
Ganguro dívky
zdroj: flickr.com/photos/traitlinburke/

Pak přišla Yamanba

Yamanba se považuje za jakousi „ostřejší“ verzi Ganguro. Vznikla na začátku tohoto století. Její název pochází od postavy horské čarodějnice z japonského folklóru, jménem Yama-uba. Yamanba styl zachází ve všem ještě dál. Pleť je tmavší, make-up na očích výraznější, bílé kruhy větší. Celé tváře si polepují samolepkami, nebo je pokreslují, vlasy si vyčesávají vysoko nad hlavu. Jejich bohatost a délku často doplňují umělé barevné clip-iny (pokud nejsou vlasy umělé celé). Oblečení a doplňky jsou voleny tak, aby vyzařovaly co nejumělejší dojem.

Yamanba
Yamanba na eskalátoru
zdroj: flickr.com/photos/adc/

A Manba…

V roce 2004 se objevila další odnož – Manba. Ta se začala vyžívat v hawaiských vzorech, diamantových samolepkách kolem očí, propracovanějším očním make-upu a pastelových barvách vlasů. Od Yamamby je téměř k nepoznání a názory na rozdíly mezi těmito dvěma styly se liší, ovšem většinou se jedná spíše o drobnosti. A ani Manbou vše nekončí. Existuje například ještě odvětví Romanba, které se od původní Manby odkloňuje pouze oblečením. To je romantické, nejčastěji růžové a „holčičkovské“.

Není vše růžové…

Tyto styly však mají i svou stinnou stránku. Jejich vyznavačky (ale samozřejmě i vyznavači) se mnohdy staly natolik posedlými opáleným vzhledem, že to přehnaly s pilulkami na opalování. Jak se říká: všeho moc škodí. Manba, Yamanba, ale hlavně Ganguro se rozšířily i po světě, ovšem ne tolik jako jiná odvětví japonské módy, možná kvůli jejich „pandímu vzhledu“, který je pro mnohé nepochopitelný. Pro mne jsou Ganguro, Yamanba i Manba zvláštními odvětvími, jež se odrazily od tradic, aby se od nich pak zcela odklonily a rebelovaly proti většinové společnosti. Není důležité ji zcela pochopit nebo akceptovat, ale je určitě zajímavé ji poznat.

Není vše růžové…
Šklebící se ganguro dívka.
zdroj: flickr.com/photos/jimfischer/

A tady malý návod, jak se líčit jako Ganguro :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář