Chceš si koupit make-up, ale nevíš, který je vhodný pro tvou pleť? Pak jsi na správné adrese – ráda ti poradím, jak make-up vybrat podle typu tvé pleti a jaké druhy vlastně existují. Takže hurá do světa make-upu! Právě tento kosmetický element patří při výběru k jedněm z nejproblémovějších, přičemž šáhneš-li vedle, můžeš nadělat pořádnou škodu. Špatně zvolený make-up nemá kouzlo a tvé líčení zrácí potřebný efekt. Navíc kvalitní kosmetika přináší mnohem lepší výsledky.

avatar

Marta Štefková

Jak vybrat make-up?

Jak vybrat make-up?

Make-up podle typu pleti

Jak jsem se už zmínila, make-up je nutné vybírat podle typu tvé pleti. Pokud máš totiž pleť mastnou nebo naopak suchou, pak se musíš zaměřit na složení jakéhokoliv kosmetického přípravku určeného, který budeš na obličej aplikovat.

Suchá pleť si vyžaduje make-up s hydratační složkou a s větším obsahem tuků. To sloužící k lepší hydrataci pleti poznáš většinou podle toho, že se prodává ve skleněných lahvičkách. Pokud bys na suchou pleť používala normální make-up, pak by se ti na obličeji vytvářely nehezké hrudky a suchá kůžička by se ti začala ještě víc odlupovat. Zvlášť zřetelné to je na čele a v oblasti očí, takže nezapomeň před aplikací make-upu na inkriminované oblasti nanést hydratační zmatňující krém ještě předtím.

Mastná pleť naopak potřebuje make-up, který neobsahují příliš oleje. Vhodný je tu přípravek s přidáním matujícího pudru. Doporučuji kompaktní pudr pro matný vzhled, který dodá pleti jednotnou barvu, překryje mastné stopy a navíc pomáhá i v boji proti vráskám. Tento make-up, pokud je kvalitní, je vhodný i pro citlivou a aknetickou pokožku, dokonce ani neucpává póry. Make-up na mastnou pleť by měl obsahovat látky, které pomohou v boji proti akné a jiným nedostatkům mastné pleti. Pouze pozor na přílišné překrývání pupínků pomocí korektorů – ty dané místo vysuší, takže ani make-up poté nepomůže k hezčímu vzhledu.

Smíšená pleť potřebuje jak složku hydratační, tak zmatňující. V tomto případě je již snadné sehnat ten pravý make-up, který dokáže bojovat se suchou kůží i s mastnými skvrnami na obličeji. U normální pleti stačí obyčejný tekutý make-up, který se většinou prodává v klasických tubách.

Make-up podle barvy pleti

Když už máš vybraný správný typ, pak je ještě nutné, aby make-up ladil k tvojí barvě pleti. Při zkoušení make-upu hodně dívek a žen nanáší trošku zkušebního vzorku na spodní stranu zápěstí podobně, jako se to dělá když zkoušíš  nový parfém. To je ale chyba, protože zápěstí má jinou barvu než tvůj obličej. Make-up bys měla proto nanést přímo na tvář.

A neboj se vyzkoušet víc odstínů najednou vedle sebe – alespoň můžeš lépe posoudit, který odstín je pro tebe ten nejlepší. Pokud při pohledu do zrcadla některý ze zkoušených odstínů na pleti není skoro vidět, pak je to ten pravý, protože ti zcela ladí s barvou pleti.

Není make-up jako make-up

Make-upy se samozřejmě liší nejen cenou, ale především svým složením. Některé kosmetické přípravky obsahují ochranné filtry, které tě budou chránit před UV paprsky. Jiné jsou skvělé pro starší pleť, protože obsahují revitalizující složky, které pleť vyhladí a zamezí vzniku dalším vráskám. Pokud potřebuješ make-up jen kvůli sjednocení barvy, pak bys měla zkusit lehčí make-up, který nebude tvou pleť příliš zatěžovat. Před výběrem make-upu by ses měla poradit se svou kosmetičkou, případně s kožní lékařkou, pokud máš velmi citlivou pleť.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář