Trh nabízí parfémy za ceny pohybující se v řádu desítek, ale i tisíců korun. Nevíš který si vybrat? A co takhle si vyrobit svou vlastní pouze z vůní jaké chceš a které podtrhují tvoji osobnost?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Jak na výrobu parfému?
Jak vyrobit svůj parfém?
zdroj: flickr.com/photos/orinrobertjohn/

Hlava, srdce, základ

Stejně jako lidé mají parfémy hlavu, srdce a potom i základ. Hlava je to, co parfém „prodává“, to, co tě uchvátí při prvním přičichnutí. Podle kvality parfému trvá několik minut, nebo pouhých pár vteřin. Poté nastupuje na scénu srdce. To voní i několik hodin. Základ parfému vyprchává úplně poslední, u velmi kvalitních parfémů může vydržet i desítky hodin. Tvůj nos si ale na vůni parfému zvykne dlouho předtím.

Složení parfémů
Složení parfémů
zdroj: flickr.com

Obsah parfémů

Parfémy jsou vyráběny z vonných látek a alkoholu. Vonné látky se získávají rozličnými způsoby, například destilací nebo lisováním. Nejnákladnější metodou, kterou se dodnes zpracovávají některé květiny je enflourage (čti enfloráž), využívající některých tuků, které na sebe rády vážou vůně. Zkratky EDP (Eau de Parfum), EDT (Eau de Toilette) a EDC (Eau de Cologne) označují obsah alkoholu v roztoku. EDP 12-15, EDT 6-12 a EDC 4-6 procent. Parfém má podíl vonné složky 15 až 40 procent. Další variantou je tzv. „tuhý parfém“, kde jsou vonné esence rozpuštěny s látkami tuhnoucími při pokojové teplotě.

Esenciální oleje
Esenciální oleje
zdroj: flickr.com/photos/vetiver_aromatics

Kde koupit vše potřebné?

Pokud se rozhodneš stát se alchymistkou a pustit se do výroby vlastních parfémů měj na vědomí, že to není zrovna nejlevnější koníček. Vonné esence najdeš na internetu, ve specializovaných obchodech, v květinářstvích nebo v gift shopech za ceny pohybující se kolem sto korun a v malých lahvičkách. Nejznámějším výrobcem esenciálních olejů u nás je firma Saloos. Nicméně éterické oleje se dají vyrobit i doma. Kvalitní mandlový nebo meruňkový olej nalij do tmavé nádobky a přidej třeba bylinky ze zahrádky. Dále budeš potřebovat 70 – 80% alkohol, například nějakou kvalitní čirou vodku. Pořiď si taky odměrku (kterou nebudeš používat na přípravu jídel), flakonky, případně pipetu.

K výrobě

Internet se hemží různými recepty domácích voňavkářů, ze kterých můžeš namíchat okouzlující vůně. Ale samozřejmě se můžeš pokusit i o svůj vlastní. Jak probíhá výroba, ti mohou osvětlit tato videa:

Nejdříve je dobré si rozdělit vůně na ovocné, květinové, kořeněné, svěží, sladké atd. Dobrý parfém by měl obsahovat vůně z různých skupin, aby byl zajímavý. Můžeš například začít svými oblíbenými vůněmi. Začni jednou kapkou od každého. Nejdřív můžeš vybrat vůně z jedné skupiny a pak přejít k jiné a pak třeba ještě k jiné… dokud to nebude dokonalé. Poměr vůní chce trochu citu a zkušeností. Svoji směs nakapej do odměrky, dolij lihem, případně ještě trochou destilované vody. Trochu směs promíchej krouživým pohybem a nalij do připraveného flakonku.

Tady je návod k výrobě tuhého parfému. Kromě vonných esencí budete potřebovat ještě 15 ml jojobového oleje a 5 g včelího vosku. Dají se pohodlně sehnat na internetu. Včelí vosk rozpusť ve vodní lázni a zatím připrav vonnou směs v jojobovém oleji. Připrav směs olejů a přidej do rozpuštěného včelího vosku. Rychle promíchej. Nakonec vše nalij do připravené nádobky. V dárkových obchodech či na internetu se dají sehnat krásné zdobené „vintage“ nádobky, ve kterých pak parfém vypadá nádherně třeba jako dárek.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář