Růže jsou rudé, fialky modré a látkové květiny snad nikdy nevyjdou z módy. Dají se využít na brože, prstýnky, náušnice, sponky… Existuje mnoho způsobů jejich výroby a tento článek přináší pár z nich.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Nadýchaná květina

První květinou, kterou si můžeš vyrobit, je jednoduchá nadýchaná květina. Podívej se na návod a udělej si radost.

Co budeš potřebovat?

 • bavlněnou látku
 • filc
 • nůžky
 • jehlu
 • nit
 • šicí stroj

Postup

Z látky vystřihni dlouhý pruh (šířka záleží na velikosti květiny). Překládej ho několikrát přes sebe jako harmoniku, dokud ti nevznikne složený čtverec. Z toho krejčovskými nůžkami vystřihni sadu koleček. Každé kolečko chytni veprostřed a zmačkej tak, aby mělo špičku. Plstěný podklad vlož pod šicí stroj a přišij k němu špičku složeného „lístečku“. Tak to opakuj stále dokola v několika řadách, dokud ti stroj dovolí přidávat další kolečka. Potom vyndej květinu zpod stroje, odstřihni nitě a zbývajících pár koleček přišij v ruce. Nakonec načechrej a zarovnej nůžkami. Naspod květiny můžeš přilepit další kolečko, aby šití nebylo vidět a potom přišít třeba připínací špendlík, přilepit sponku nebo cokoliv tě napadne.

Nadýchaná
Nadýchaná látková květina

Variace

1) Místo přidání posledních lístků na konci přišij doprostřed květiny velký knoflík.

2) Čtyři kolečka přehni na začátku na čtvrtiny a ručně přišij k plsti. Další čtyři kolečka slož stejně a našij je našikmo vzhledem k první vrstvě. Nakonec jedno zaviň do kornoutku a přišij cípem přesně na střed a květinu pak načechrej.

2) Nařasená a jednoduchá

Další květinou je nařasená a opět hezky jednoduchá květina. Výroba dlouho netrvá a výsledek vypadá opravdu působivě.

Co budeš potřebovat?

 • bavlněnou látku
 • nůžky
 • nit
 • lepidlo
 • šicí stroj

Postup

Z látky vystřihni pruh cca 2×4 cm široký a 40 cm dlouhý (na délce přidej 2 cm na záložky). Pruh přelož na polovinu, sešij krátké strany a vystřihni šikmo růžky. Obrať do líce a vyžehli. Na stroji si nastav vysoké napětí horní nitě a nejdelší steh. Proštepuj bez zapošívání otevřenou stranu pruhu skrz obě vrstvy kousek od okraje. Zatáhni za konce vrchní nitě a pruh rovnoměrně nařas. Slož do požadovaného tvaru, spodní stranu pomaž tavným lepidlem a přilep ke kusu stejné látky (nebo ke kusu plsti). Tu pak obstřihni kolem místa přilepení. Květinu nech tak jak je, nebo ji ozdob malými korálky.

Nařasená
Nařasená jednoduchá květina

Variace

Vyrob si pruh o trochu delší a méně široký. Vystřihni kolečko z plsti a našívej na něj spirálovitě pruh buď už nařasený, anebo poskládaný. Do středu květiny našij nebo přilep velký knoflík.

3) Vrstvená a něžná květina

Z organzy a saténu si vystřihej několik zhruba stejných koleček (oděvní materiály na tuto květinu musí být syntetické). Pomocí zapalovače nebo svíčky opatrně opal všechny okraje. Ačkoliv je téměř nemožné syntetické materiály opravdu zapálit, pro jistotu drž kolečka pinzetou a měj u sebe připravený zdroj vody. Okraje se krásně zkroutí. Pak na sebe všechna kolečka navrstvi podle libosti (můžeš se rozhodnout pro kombinaci organzy a saténu nebo zkusit různé barvy organzy) a našij přes všechny vrstvy pomocí průhledné nitě korálky či perličky.

Vrstvená a něžná
Vrstvená květina z organzy a saténu

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Lukáš Stencl

  Skvělý návod, určitě ho využiji za měsíc, až bude mít manželka narozeniny. Nechám jí od https://www.florea.cz/ objednat kytici růží (to už je taková tradice po několik let) a společně s dětmi se pustíme do výroby této látkové květiny :-)