Ať už máš dlouhé, krátké, kostnaté či ženské nohy, přečti si tento článek s pár tipy, díky kterým už snad nikdy nebudeš v obchodě tápat, jaké kalhoty by nejvíce lichotily tvé postavě.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Drobné postavy

Pokud jsou tvoje nohy obzvláště krátké, nošení skinny džínů ti je opticky prodlouží. Také můžeš vyzkoušet boot-cut džíny s šisováním, které vyzdvihnou tvé křivky a odvedou pozornost od krátkých nohou.

Drobné postavy
Skinny džíny opticky prodlužují
zdroj: staticflickr.com

Dlouhé nohy

Zde naopak budeš nejspíš chtít délku svých nohou „prodat“. Jsi tedy do rovných nebo od kolen lehce se rozšiřujících kalhot. Nezapomeň vybrat správnou délku kalhot.

Dlouhé nohy
Dlouhým nohám lichotí rovné nebo lehce tvarované kalhoty
zdroj: staticflickr.com

Plnější postavy

Je-li tvá postava plnější, snaž se ji vyvážit širšími rovnými, nebo lehce tvarovanými kalhotami, které mohou mít tmavší barvu nebo budou zdobené svislými pruhy. Chceš-li minimalizovat své pozadí, vybírej kalhoty s menšími kapsami, které jsou blíž u sebe.

Kalhoty pro plnější postavy
Rovné kalhoty poslouží postavám s plnými křivkami
zdroj: staticflickr.com

Chlapecké postavy

Dodej křivky svým nohám. Zvaž kalhoty v angličtině známé jako boot-cut, které jsou přiléhavé ke kolenům a od nich se lehce rozšiřují. Šisované džíny také přidají na křivkách. Máš-li nevýrazné pozadí, nevyhýbej se rovněž velkým kapsám na zadních dílech kalhot.

Chlapecké postavy
Boot-cut střih (třetí zleva) dodá nohám křivky
zdroj: staticflickr.com

Výrazné křivky

Když se pyšníš výraznějšími křivkami, hledej kalhoty s širšími nohavicemi rozšiřující se od kolen k dolnímu kraji, které podtrhnou tvoje přednosti, nebo kalhoty s širokými nohavicemi.

Kalhoty si vyzkoušej

Nejlepší je vždy si kalhoty vyzkoušet, i kdyby podle cedulky měly tvoji velikost. Škálování velikostí se může lišit od výrobce k výrobci a i pokud mají kalhoty tvar, jenž by měl lichotit tvé postavě, ne vždy tomu tak musí být. Na délce kalhot při zkoušení příliš nezáleží (pokud nejsou příliš krátké), hlavní je, aby ti celkově padly a aby byly příjemné v pohybu. Projdi se, skákej, sehni se a především si v kalhotách sedni. Ve všech těchto polohách musí být kalhoty pohodlné. Zkus si vzít do kabinky více párů několika velikostí a porovnávat, který ti padne nejvíce. Dobré je také přizvat si kamarádku, aby posoudila, jak ti kalhoty sedí. Pokud můžeš, na zkoušku si s sebou vezmi boty, které plánuješ ke kalhotám nosit.

Kalhoty si vyzkoušej
Kalhoty si vždy před koupí vyzkoušej
zdroj: staticflickr.com

Správná délka

Důležité je také vybrat správnou délku kalhot. Pokud nejsou tvé nohy vyloženě dlouhé, budeš je pravděpodobně nechat zkracovat u krejčího, nebo si je zkrátíš doma sama. Délka kalhot také závisí na botách, které k nim budeš chtít nosit. U nízkých bot jako jsou baleríny nebo tenisky se doporučuje, aby lem sahal vzadu lehce přes boty (pokud si stoupneš na zem bosá, lem se bude dotýkat země). Jestli si libuješ v dlouhých podpatcích, nech kalhoty delší, ale stále tak, aby sis po nich při chůzi nemohla šlapat.

Správná délka
Uvažuj o správné délce kalhot
zdroj: staticflickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Macina Nováková

    Velmi užitečné rady! Díky mockrát. Abych pravdu řekla, tak já teda nikdy moc neměla v oblibě takové ty uplé kalhoty. Raději nosím volnější. Sama mám takových doma spoustu. Teď zrovna pár týdnů zpátky jsem si přesně jedny takové koupila přes tento second hand: https://www.onlinesekac.cz/