Límečky jsou jako látkové náhrdelníky – módní a vždy upoutají pozornost. Místo toho, aby sis sháněla drahé límečky po obchodech, můžeš si doma vyrobit jeden přesně podle tvého gusta.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Budeš potřebovat

  • látku
  • vlizelín
  • stužku
  • jehlu
  • spínací špendlík
  • nit
  • šicí stroj
  • případně něco na ozdobu

1) Navrhni si límeček

Náš límeček bude vzadu na krku zavazovací, což mu zajistí jistou flexibilitu. Na internetu se dá ale najít i spousta jiných možností, jak si límeček udělat přesně podle svého. Začni tím, že přeložíš větší papír na polovinu a nakreslíš si půlku jeho tvaru. Vystřihni, rozlož a vyzkoušej si před zrcadlem, jestli se ti daný tvar líbí.

2) Vystřihni tvar z látky

Přelož si látku na polovinu a nakresli na ni obrys límečku. Po všech stranách nech ještě alespoň 1 cm místa. Potom tvar uvnitř zašpendli a vystřihni dvě vrstvy látky najednou. Šablonu si ještě jednou obkresli na vlizelín, ale teď už střihej po linii. Snaž se v tom být co nejpřesnější, protože později budeš podle vlizelínu šít.

Jak si ušít slušivý límeček?
Vystřihni tvar z látky a vlizelínu

3) Obšij tvar límečku

Tu část, na kterou jsi předtím nekreslila, vyztuž vlizelínem. Potom oba díly na sebe našpendli a sešij vnější a vnitřní linii podle vlizelínu. Nastříhej si dvě stužky, pokud máš saténové, můžeš jejich konce opálit, aby se netřepily. Zapíchni na konce stužek spínací špendlík a otvorem je dostaň dovnitř límečku tak, aby stále trochu koukaly. Pak sešij i krátké strany, tím stužky zachytíš. Vystřihej kolem dokola růžky stejně tak, jak to vidíš na obrázku.

Jak si ušít slušivý límeček?
Vyztuž límec, sešij oba jeho části a vystřihej růžky

4) Obrať límec na líc

Abys obrátila límec na líc, musíš kousek stehování vypárat. Tak vytvoříš otvor, jehož konce musíš dobře zapošít, aby se během obracení stehování nevypáralo. Teď přichází asi ta nejtěžší a nejzdlouhavější část, obzvlášť pokud máš uprostřed límce tak úzké místo jako já. Ale buď trpělivá. V obracení ti může dost pomoci silná jehla, kterou budeš látce pomáhat ven. Nepoužívej ale jehlu, pokud je tvůj materiál choulostivý (jako například satén). Také ti pomůže zatáhnutí za stužky.

Obrať límec na líc
Otvor sešij v ruce

5) Dokonči límec

Až límec obrátíš do líce, zašij otvor ručně drobným stehem. Vyndej spínací špendlíky ze stužek a máš hotovo. Teď lze límec ozdobit podle svého, např. pošít ho celý perlami nebo flitry. Já jsem doprostřed našila jen decentní knoflík.

Výsledek zepředu
Dokončený límec zepředu

Výsledek zepředu
Dokončený límec zezadu

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář