Chtěla by si se stát modelkou, která je hvězdou každé exkluzivní módní přehlídky, ale nevíš jak? Cesta je to trnitá, ale přece nemáš co ztratit. Vyzpovídali jsme Agátu Hanychovou z Agata Models a zeptali se jí na všechno, co začínající či potenciální modelku může zajímat. Věř mi, že je to hodně zajímavé čtení. Cesta do světa profesionálního modelingu je trnitá, ale pokud se na to cítíš a věříš si, vyplatí se ji absolvovat. Takže jak se vlastně stát modelkou?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Jak se stát modelkou

Cesta na přehlídkové molo je pořádně trnitá. Práce na přehlídce či focení je především o trpělivosti.

Nutné předpoklady

Jsem tvoje Kámoška a nemám důvod ti lhát – aby si se mohla stát modelkou, je zapotřebí k tomu mít nějaké předpoklady. Stejně jako basketbal nemůže hrát chlap, co má 150 cm, tak ani modeling není pro trpaslice. Stejně tak asi není nutné dodávat, že by si měla pečovat pravidelně o svůj vzhled a postavu. Zapomeň však na vyzábliny a přestaň se prohlížet v zrcadle. Pokud si sama se sebou spokojená a vzhledem k výšce máš adekvátní váhu a postavu, není co řešit.  Míry 90-60-90 jsou dlouholeté cliché, které by se mělo zařadit vedle legend, pověstí a pohádek.  Centimetr sem, centimetr tam, u modelky záleží na celkovém vzhledu a charisma – musí sama sebe umět prodat.

Nejsi ty náhodou modelka?

Určitě už si to zažila: „Slečno, nechcete být modelkou? Mohu Vás nafotit!“ Úplně cizí člověk ti na ulici podává vizitku a zve tě na kávu. Nenech se opít rohlíkem. Vizitka tě nezabije, ale rozhodně nevěr lidem, kteří takhle oslavují dívky na ulici. V lepším případě je to jenom kluk, co se ti snaží polichotit, v horším to může být podvodník s velmi nepěknými záměry. Všechny informace z vizitky si doma ověr, seriózní agentura bude mít své webové stránky a reference. Teprve až pak můžeš nějaké takové pouliční nabídce důvěřovat.

Registruj se na webu

Existuje velké množství internetových stránek, kde si můžeš zdarma či za poplatek vytvořit profil a nahrát na něj vlastní fotky. Profily většinou prohlížejí amatérští fotografové a různé menší agentury, takže to není až tak úplně zbytečné. Mnoho začínajících hostesek či modelek se tak dostalo k zajímavé focení, kulturním akcím, regionálním soutěžím nebo menším přehlídkám. Rozhodně ti mohu doporučit web Foto-modelky.cz, na který můžeš nahrát své vlastní fotografie. Navíc na nich najdeš i seznam aktuálních castingů a adresář agentur a fotografů. Umístit svoje fotky na internet je pro začínající modelku téměr povinnost, jedině tak si tě někdo všimne. Tvůj profil na serveru Foto-modelky.cz můžeš považovat za svou vizitku, na kterou se můžeš odvolávat při hledání menších zakázek. Ve výsledku aspoň poznáš, jestli by o tebe jako modelku mohl být zájem. Na druhou stranu však neotvírají tyhle weby dveře do světa opravdového modelingu. Na webech tohoto typu má profil tisíce holek a lehce zapadneš. Navíc pokud nemáš kvalitní fotografie (ne, fotky z koupelny nestačí), tak pravděpodobně ani tvůj profil nikoho nezaujme. Nezapomeň tedy raději sázet na kvalitu než kvantitu. Pěkný profil ti může otevřít dveře za dalším profesním postupem.

Modelingové agentury

Absolutně nejlepší cestou, jak se stát modelkou, je navštívit modelingovou agenturu. Možná to zní dost komplikovaně, ale pokud to myslíš s kariérou modelky vážně, není lepšího řešení.

Vyzpovídaly jsme Agátu Hanychovou z agentury AGATA MODELS s a zeptali jsme se jí na všechno, co by tě mohlo zajímat. Sleduj rozhovor!

1) Agáto, hodně dívek, které se chtějí stát modelkou a mají už za sebou obchůzky po pár agenturách, odradí nutnost mít svůj book. Nejedná se o malou investici. Platí to i u Vás a je to doopravdy taková nutnost?

Určitě je to nutné, bez booku modelku dělat nemůžete. Je nutné mít book a setkarty.

2) Modelky začínají velmi mladé. Je vůbec nějaký věkový limit, do kdy je možné stát se modelkou? Pokud ano, kdy je optimální začít na sobě pracovat?

Ja myslím, že tak 13 let je optimalní na začátek, ale je to individualní. V zahraničí je ta hranice opravdu nízká. V ČR dívky začínají klidně i okolo 16ti let.

3) Vyplatí se před návštěvou agentury absolvovat nějaké kurzy? Za všechny jmenujme například catwalk, fotomodeling či styling, které pořádáte.

Já sama jsem kurz ve 13ti letech absolvovala a určitě mi pomohl, abych se přestala stydět a nějaké základy mi dal. Chůzi a focení zdokonalíte ale nejlépe praxí.

4) Každý si modelku představuje jako 90-60-90. Podle čeho se rozhodujete u mladých dívek – BMI, symetrie, výška, osobní kouzlo…? Nějaké minimální požadavky určitě musí existovat.

Ano a to je výška, která musí být minimalně 175 cm.

5) Vadí modelingovým agenturám například tetování, piercing či krátké vlasy? Čemu by se začínající dívky z hlediska těchto “zkrášlení” měly hlavně vyvarovat?

Určitě! V zahraničí těžko dostane práci potetovaná holka, takže kdo chce začít s modelingem, neberte si ze mě příklad. Já jsem se nechala potetovat až v 19ti letech, kdy jsem věděla, že do zahraničí už nechci.

6) Upřednostňují agentury dívky, které se již zapojily do různých lokálních soutěží – třeba i bez většího úspěchu? Hodně dívek kvůli tomu posílá přihlášky všude možně.

Já určitě ne, nemám ráda objížděčky soutěží – tak se jim mezi modelkama říká…

7) Především veřejnost si představuje práci modelky jako něco strašně lehkého. Je důležité mít pro práci modelky nějaké předpoklady, ať už je to psychická odolnost či něco jiného? Napadá mě třeba schopnost nebrat si vše osobně.

Určitě to není to, co si spousta lidí myslí – že vstanem odpoledne, někdo nás učeše, nalíčí a šup na molo. Je to hlavně o trpělivosti. Na velké přehlídky je nástup už v osm ráno, je choreografie, líčení, fitting a spousta čekání.

8 ) U nás v ČR je velké množství modelingových agentur, které se markantně liší svým přístupem. Co může Agata Models nabídnout navíc?

Je nejlepší! Ne myslí , že pro holku, co chce zatím pracovat jen v Čechách, je Agata Models opravdu jedna s největším množstvím pracovních nabídek.

9) Dne 26.2.2010 v SILWER CAFE pořádáte Casting pro nové tváře. Měly by se dívky, která mají zájem dorazit, na něco speciálně zaměřit? Co by vlastně mělo patřit k přípravě na takový casting?

Vzít si sebou plavky, úsměv, pokud mají fotky. Ne přijít zmalované a nafoukané!

10) Závěrem bych Tě poprosila o nějaký kratičký vzkaz pro začínající modelky, ale i dívky, které zatím nenašly odvahu. Děkuji.

Nebojte se, v životě se má zkusit vše!!!!!!!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Ivana Karhanova

  Ahoj a co když se chci stát modelku ale nemám na to výšku? Je mi 15let a Moje vyšla je 158cm

 • Lubomíra

  Ahoj Aničko jsi moc hezka ale neni to jen o krase ale o to co do toho daš protože spousta holek divek žen se chtěji stát fotomodelkou třebe Veonika Kašaková je s.r.o. Miis Modelka?!

 • Lubomíra

  Já se jmenuji Lubomíra Hromá je mi 13 let vážim 40 kg měřim 166 cm.hele holky každej se muže stát fotomodelkou a když to nevíde tak ste to aspoň ste to skusili za skoužku nic se nestane??

 • Lubomíra

  Ahoj já se jmenuji Lubomíra Hromá jsem v děckým domově a všýchny řikaji že se můžu stát fotomodelkou že ta to mám obličej a tak se chci zeptat je mi 13 let měřím 152 cm a vážím 40 kg a moc se chci stát fotomodelkou už od malička jsem chtěla byt fotomodelkou tak se ptám jestli byste my pomohli?!

 • Angelina Kov

  Je mi 12, měřím 150cm a vážím 37kg. Měla bych šanci se stát modelkou? S tou výškou to je blbý, to vím, ale doktor mi říkal že ještě vyrostu, a prý to nebude málo:D

 • Nicol

  Ahoj je mi 12 let jsem 157 cm vysoká, štíhlá, mám dlouhé blond vlasy a šedé oči, vážím 37 kg.
  Mohla bych být modelkou ?
  Děkuji za odpověď :)

 • Mirek GoldenFaces.cz

  Šance pro nové začínající modelky je projekt http://www.goldenfaces.cz

 • Míša

  Ahoj je mi 10 mě řím:162cm a vážím:40kg
  mohla bych se stát modelkou?

 • sabina

  ahoj jmenuju se sabina je mi 15 let měřim 175 cm a chtěla bych se zúčastnit modelinku

 • Miriam

  ahoj jemi deset 20 zaří mě bude 11 let měřím 156 cm a vážím 40 mám vlasy bod ramena bruneta

 • Sára

  Je mi 14 vážím 42kg a měřím asi 163 můj BMI je 15 :) mohla bych byt modelkou? :)

 • Lenča

  Ahoj, je mi 13 měřím 174cm, a vážím 45 kg. Co myslíte mohla bych se stát modelkou? A nevíte o něčem v okolí písku? Děkuji!:)

 • Monika

  Ahoj je mi 12 a v březnu mi bude 13.. Měřím 171 cm ale vážím 65kg .. Měla bych šanci se stát modelkou?

 • Papina Zatloukalová

  ano

 • Papina Zatloukalová

  AHOJ JE MI 13 LET , MĚŘÍM 169cm.VÁŽIM 65kg ale mam moc těžky kosti takže…..
  mohli by stemi říct jak se stát modelkou. děkuji za odpověd.

 • Olinka Suchomejlová

  Je mi 48, měřím 152 cm a vážím 87 kg. Mohla bych se stát modelkou?

 • Kiki Kristin Erlová

  ahoj je mi 12. Mám pihy a hodně kámošek říká že to vadí a ta druhá polovina zase to zakriješ make-upem.Měřím přibližně 178 cm a vážím 59 kg (je to moc ?)

 • Klára

  Ahoj Nikolko pokud máš zájem o modeling určitě neváhej a napiš dělám v modelingu již pěkných pár let a vím už co a jak můj email klarka.models@email.cz.