Jak tvar postavy ovlivňuje náš styl oblékání? Jak poznat, která silueta s k tvojí postavě nejvíce hodí? Jsi jablko, hruška, trojúhelník nebo diamant?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Jak určit tvar postavy?

Nejprve si stoupni před zrcadlo, které je stejně vysoké jako ty a měj na sobě oblečení co nejméně, nejlépe jen spodní prádlo. Zkoumej pečlivě, které části tvého těla jsou výraznější než jiné, které jsou plošší a které vyboulenější. Zároveň zapřemýšlej, na kterých částech jen těžko přibíráš a nebo naopak ubíráš na váze. Potom si vezmi krejčovský metr a změř hlavní rozměry – hrudník, pas a boky. Hrudník a boky měř v nejvystouplejším místě tak, aby byl metr vodorovně se zemí. U měření pasu vyhledej to nejužší místo na tvém trupu. Nezatahuj břicho. Vždy pod metr vlož prst pro vůli.

Určení tvaru postavy
Změř postavu krejčovským metrem

Rovná postava

Hrudník a stehna mají přibližně stejné rozměry. Pas není výrazný, pozadí je spíše ploché. Tyto postavy nejvíce nabírají v oblasti trupu a až potom ve stehnech. Jejich nohy bývají proto štíhlé. Na postavě je třeba zvýraznit především pas, aby působila vyrovnaně. Pokud máš tuto postavu, vybírej si takové topy, které budou v části pasu více na tělo. Neboj se také zvýrazňovat svůj pas výraznějšími pásky. Pro spodní část těla se hodí balonové sukně, nebo kalhoty se zvýrazněnými boky.

Rovná postava
Rovná postava neoplývá velkým množstvím křivek

Postava ve tvaru hrušky

Pokud je tvůj tvar do hrušky, nejspíš přibíráš nejvíce na stehnech a pozadí. Máš výrazné boky, které přechází do výrazného pasu. Tvůj hrudník a ramena jsou útlé. Máš štíhlé paže a kratší plné nohy. Klíčem v oblékání této postavy je zvýraznění horní části těla oproti spodní části, která by se zvýrazňovat neměla. Pro tuto postavu se hodí topy s lodičkovým, výstřihem, nebo širokým výstřihem do V, nabírané rukávky, zdobení kolem prsou a ramenou, horní část oblečení zdobená výraznými vzory. Pro spodní část oblečení se hodí rovně střižené, kalhoty nebo áčkové sukně tlumených barev a jednoduchých střihů.

Postava ve tvaru hrušky
U postavy tvaru hrušky je nejvýraznější oblast boků

Postava ve tvaru lžíce

Postavy ve tvaru lžíce mají hranatější boky, které jsou větší než poprsí a jejich pas je výrazný. Jsou náchylnější k přibírání na břiše a jejich největší předností jsou lýtka a paže. Při oblékání této postavy je třeba zvýraznit trup a potlačit větší bříško a boky. Hodí se především topy volnější v pase, které zakryjí případné větší bříško, lodičkové výstřihy nebo výstřihy do V, spadlé rameno, trička bez ramínek, které odkryjí tvá ramena. Pro spodní část postavy jsou to rovné kalhoty v tmavších barvách, velké pásky, které překryjí vystouplé břicho a v neposlední řadě minisukně, které odhalí největší přednost této postavy.

Postava ve tvaru lžíce
Typické jsou hranaté boky

Postava ve tvaru přesýpacích hodin

Lidé s postavou do tvaru čísla přesýpacích hodin nabírají rovnoměrně na stehnech, bocích a na hrudníku. Jejich hrudník a boky, které jsou navzájem proporčně podobné přecházejí jemnou křivkou do štíhlého pasu. Pozadí je pěkně vytvarované stejně jako bříško. Trup se svojí délkou vyrovnává nohám. Tato postava je obrazem harmonie, kterého se ostatní postavy snaží docílit. Klíčem je vyvážená silueta oblečení, kterou dokážou vytvořit vypasované, přiléhavé nebo ovinuté topy. Pro spodní část postavy se hodí téměř cokoliv, nejlépe ale kalhoty s vysokým pasem, rovné kalhoty, skinny džíny nebo krátké sukně.

Postava ve tvaru přesýpacích hodin
Postava ve tvaru přesýpacích hodin je vyvážená

Trojúhelníková postava

Na tomto typu jsou nejvýraznější ramena a hrudník. Plochý pas dělí horní výraznou část od rovných boků a plochého pozadí. Nohy bývají dobře tvarované a jsou největší výhodou celé postavy. Cílem při oblékání je zvýraznit spodní část těla, aby se opticky vyrovnala horní části a dát důraz na pas. Pro horní část postavy se hodí úzké výstřihy do V, zavinovací topy, zvýrazněná linie pasu a tmavé barvy. Pro spodní část kapsy s patkami, kalhoty se širokými nohavicemi, kalhoty řasené v bocích a áčkové sukně.

Trojúhelníková postava
Ramena a hrudník jsou nejvýraznějšími místy postavy

Postava ve tvaru jablka

Postavy ve tvaru jablka mají tendenci nabírat na břiše a v horní části těla. Mají výrazný hrudník a břicho s málo patrným pasem, zatímco boky jsou spíše rovné, hýždě ploché a nohy pěkně tvarované. Krk mají krátký a obličej oválný. Klíčem k oblékání je odvést pozornost od oblasti břicha a vytvořit výraznější pas. Tím by se mělo docílit vhodně zvoleným oblečením, které přivede pozornost k pasu a přidá křivky spodní části těla. K tomuto účelu jsou vhodné topy s výrazným páskem, široké hranaté či kulaté výstřihy nebo výstřihy do V, zavinovací topy a vertikální vzory. Pro spodní část těla jsou to kalhoty s širokými nohavicemi, detaily jako řasení nebo kapsy, kalhoty se středně vysokým pasem a širokým páskem nebo balonové sukně.

Postava ve tvaru jablka
Postava ve tvaru jablka má kulatou střední část

Postava ve tvaru kapky

Tyto postavy mají tendenci nejvíce přibírat na břiše, zádech, bocích a pozadí. Typicky jsou jejich boky širší než hrudník, přičemž oblast kolem břicha je plná a pas nejasný. Stehna mají širší, ale lýtka a ruce pěkně tvarované. Klíčem k oblékání je vyvážení hrudníku a stehen s vytvořením pasu. Toho je docíleno tvarováním horní části těla a zároveň poukázáním na dvě největší přednosti, tedy lýtka a paže. Poohlédni se po topech s páskem, topech se spadlým ramenem, s výstřihem do V nebo do U, nabíraných rukávech. Pro spodní část těla se doporučují rovné kalhoty, nabírané áčkové sukně a rovné sukně tmavších barev.

Postava ve tvaru kapky
Postava má zakulacená stehna a břicho

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář