FIMO je polymerová hmota, která se v poslední době těší velké oblíbenosti, obzvláště ve šperkařství. Co z ní všechno lze vytvořit a jak?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Jak začít?

Práce s FIMEM je jednoduchá. Stačí hmotu vytvarovat do požadovaného tvaru, rozehřát troubu na 110°C a půl hodiny tam své výrobky nechat schnout na plechu (nejlépe vyloženém pečícím papírem). Po dokončení šperku se dá povrch FIMA jemně vyleštit nebo zalakovat lakem na FIMO.

Mramorování

Smícháním dvou různých barev FIMA dohromady pomocí hnětení v ruce lze vytvořit zajímavé mramorové efekty. Pokud budeš hníst hmoty dostatečně dlouho, z původních barev vznikne nová.

Mramorované FIMO
FIMO vytvořené mícháním barev
zdroj: farm3.staticflickr.com

Millefiori

Technika millefiori pochází z práce se sklem. Nejdřív se vytvoří váleček a ten se potom dlouží a rozřezává, čímž vzniká několik identických motivů.

Roláda (Jellyrole Cane)

Na tuto velmi jednoduchou techniku stačí dva stejně velké tenčí plátky FIMA, které se zarolují do sebe. Vznikne „roláda“ se spirálovým vzorem.

Spirálkový šperk
Ukázka šperku ze spirálek
zdroj: farm5.staticflickr.com

Býčí oko (Bull′s Eye Cane)

Býčí oko se tvoří jednoduše neustálým obalováním základního válečku, dokud nevznikne efekt podobný pendreku.

Náhrdelník z býčích ok
Náhrdelník vytvořený pomocí býčích ok
zdroj: farm6.staticflickr.com

Proužkování (Stripe Cane)

Proužkování by se dalo přirovnat třeba k lékořicovým bonbonům. Jedná se o nakládání několika obdélníků FIMA různých barev na sebe. Vznikne krychle, která se krájí na proužkované plátky. Ty se dále zpracují na korálky, nebo se jimi obalí býčí oka či roládky.

Proužky
Ukázka proužkovaných korálků
zdroj: farm6.staticflickr.com

Blendování

Blendování je velmi efektní a hojně využívaná technika. Nejdříve se dva obdélníkové plátky FIMA různých barev šikmo rozříznou. potom se vzniklé trojúhelníky různých barev k sobě přiloží a projedou asi dvacetkrát speciálním strojkem, nebo se válí ručně.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář