Rolety a žaluzie poskytnou stín v parném létě a mohou dokonce snížit teplotu v bytě. V noci zase ochrání před dotěrným venkovním osvětlením. Představují ale také stylovou součást interiéru či exteriéru. Vybrat si dnes můžete z bezpočtu variant. Pojďme se podívat na některé velmi oblíbené možnosti.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Interiérové versus exteriérové provedení

Klasické dilema, kterému bude nejspíš čelit každý, kdo si pořizuje rolety či žaluzie. Interiérové látkové rolety jsou populární nejen díky zatemňovacím schopnostem a jejich příspěvku k tepelné izolaci, ale především kvůli estetické hodnotě. Variabilita provedení je obrovská a naprosto ideální pro někoho, kdo si bydlení rád zkrášluje do posledního detailu.

Vnitřní žaluzie vynikají cenovou dostupností a jednoduchostí instalace. Nevýhodou jsou ale takřka nulové izolační vlastnosti a o velké eleganci se taky obvykle mluvit nedá. Alespoň ne v případě klasické hliníkové varianty. Hledáte-li něco originálního, neváhejte se zaměřit na kvalitní alternativy.

Že nevíte, co dovedou externí žaluzie? Poskytují ochranu okna před různými vnějšími vlivy a mají jedinečnou schopnost snížit teplotu v bytě. Instalace je dražší.

A konečně jsou tu vnější rolety. Z praktického hlediska mají ideální parametry. Poskytují nejlepší zvukově i tepelně izolační vlastnosti a další ochranu oken (v závislosti na materiálu a provedení). Vyšší cena je investicí do pohodlného bydlení, které budete milovat.

Rolety typu „den a noc“

Toto řešení rolet může být krásnou dekorací a navíc vám umožní rozhodovat o tom, kolik světla si pustíte do prostoru. Díky tomu představují zajímavý mezistupeň mezi tradičními variantami a žaluziemi. V případě rolet „den a noc“ se střídají transparentní pruhy se zatemňovacími. Jejich polohu lze nastavit podle vlastní chuti. Mezi další plusy patří designový vzhled, snadná údržba a skladnost. Celá roleta se dokáže ukrýt do malého obalu.

Zachovejte si rozhled…

Hledáte rolety, které vás zbaví intenzivního slunečního záření, ale zachovají přirozené denní světlo a výhled? Pak jsou pro vás vnější screenové rolety to pravé ořechové. Tento typ rolet se používá i pro rozměrné prosklené plochy, konkrétně terasy, zimní zahrady apod.

Výhodou je vysoká tepelná izolace. Při větrání navíc umí ochránit před prachem a jinými nečistotami, před hmyzem, dokonce i před průvanem – rolety umožní pouze přiměřené proudění čerstvého vzduchu. Jde sice o nákladnější řešení, výsledný komfort je ale maximální. Počítejte s tím, že takové řešení vám vydrží opravdu dlouho.

Plisé pro jakákoli okna

Velmi užitečné jsou taktéž rolety a žaluzie plisé. Vesměs jde o variace na klasické látkové rolety, podstatným rozdílem ale je, že plisé řešení umožňuje instalaci na jakákoli okna včetně atypických. Pokud potřebujete elegantní rolety pro kruhová, oblouková či jiná okna, nebo třeba do prosklené pergoly nebo zimní zahrady, pak je plisé jasná volba.

Zastínění může mít prakticky jakýkoli tvar a lze jej nastavit do různých poloh, takže okno může být zastíněno jen z určité části. Neváhejte objevovat svět krásného stínění. Řada rolet a žaluzií do interiéru i exteriéru si totiž zaslouží pozornost!

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Karolína Novotná

    My máme na oknech záclony a závěsy. Bez nich by mi to tu přišlo neútulné. Peru je vždy, když myju okna, takže 2x za rok. To si myslím, že bohatě stačí. Letos, když jsem před zimou myla okna, tak jsem donutila přítele, aby také plastová okna seřídil. Narazila jsem totiž na tento článek http://www.utulnydum.cz/clanek/Zimni-rezim-plastovych-oken–mytus,-nebo-neco,-co-vam-zapomneli-rict a uvědomila jsem si, že od té doby, co okna máme, tak je nijak neseřizoval, takže to už bylo potřeba.

  • Daniela95

    Díky za skvělé tipy, zrovna si s přítelem díky úveru od https://www.burinka.cz/uver-bez-zajisteni/ rekonstrujeme kuchyň s obývákem a myslím, že právě rolety budou skvělé řešení. Plánujeme totiž do této místnosti francouzké okno, takže je potřeba, aby dovnitř večer nebylo vůbec vidět.

  • Vlastimil Bůček

    Nad instalací rolet už také delší dobu přemýšlím. Momentálně mám v oknech staré žaluzie a ty nejsou nic moc. Rolety mi příjdou jako lepší volba. Už jsem si i zkoušel hledat “rolety praha” a narazil jsem na http://climax-kolar.cz/ Nemáte s nimi náhodou zkušenost? Díky. :-)