Henna, přírodní barva na vlasy a bylinný balzám na pokožku tvé hlavy. Pryč s lupy, vlasy bez lesku a tenkými culíky. Henna je vlasový elixír mládí, ale jak na to, aby tahle orientální bylinková kůra opravdu fungovala? Podíváme se jak na to a co opravdu, ale opravdu nedělat. Jinými slovy – tady je slíbený návod na správnou přípravu henny. Není to sice zrovna jednoduchý recept, ale výsledek za to stojí.

avatar

Lenka Petrová

Mít obarvené vlasy a přitom oživené?

Mít obarvené vlasy a přitom oživené?

Prokoukni chemii

Ať už máš hennu v krabičce či záhadně vonicí sáček dovezený z dovolené v orientu, nejdůležitější je čistá surovina a správná příprava. Pokud je tedy tvá henna v krabičce z drogerie nebo e-shopu, zkontroluj si složení. Pokud má jen bylinkové příměsi, je téměř jisté, že neskončíš s nevítanou barvou. Pokud se v ní ale objevují chemické substance, jejichž názvům rozumí leda chemikářka s desetiletou praxí, ruce pryč. Zároveň by ti měla být podezřelá jakákoli henna, která slibuje jinou, než červenou barvu, a zároveň neuvádí jiné složení, než hennu. Čistá henna barví vždy v jen odstínech měděné až cihlově červené.

Vybavení je základ

Na barvení budeš potřebovat tohle vybavení:

 • Hennu v prášku
 • Koření – hřebíček, skořici, zázvor či jiné dle nálady (viz níže)
 • Jablečný ocet, citrónovou šťávu (ne citronku!) či jakékoli víno – pro trochu kyselosti
 • Lžíci oleje, dobrý je třeba olivový či sezamový
 • Skleněnou či plastovou nádobu na míchání henny
 • Skleněnou či plastovou lžíci
 • Kastrůlek na svaření koření
 • Hřeben (ideálně plastový s většími zuby)
 • Plastovou potravinovou fólii (alternativně dostatečně velký igelitový sáček)
 • Velkou injekční stříkačku bez jehly či aplikátor na barvy s „čumákem“
 • Ruční mixér či šlehač
 • Plastové rukavice

Příprava henny je jednoduchá. Narozdíl od toho, co se často píše na krabičkách, nesmí se přelívat horkou vodou, tím se znehodnotí až 90% barviva. Ideální je připravit si vodu o teplotě cca 30-35 stupňů (poznáš to tak, že když do ní ponoříš prst, je příjemně teplá, spíše vlažná, než horká), do níž přidáš trochu citronové šťávy, octa, nebo červeného vína. Stačí lžička. Kyselé pH tekutiny je důležité pro to, aby se henna ve tvých vlasech uzamkla a nevymývala se. V připravené tekutině rozmíchej hennový prášek tak, aby vzniklo řidší bahýnko, které silně voní po bylinkách. To se pak nanáší na vlasy – začínej u kořínků a hennou nešetři. Pro první použití je lepší henna řidší, která sice trochu více teče a „sviní“, ale dostane se všude, takže nehrozí, že ti zůstanou neobarvená místa. Henna totiž nefunguje jako chemické barvy a je třeba ji do vlasů zapracovat. Jakmile se staneš královnou bahna, přišel čas vlasy s vrstvou henny zakrýt igelitovým sáčkem, čepicí do koupele, nebo obyčejnou balicí fólií a nechat pracovat. Henna dává barvu podle délky působení. Pro světlejší oranžovou stačí obvykle hodina, pro intenzivní 3-4 hodiny, ale některé z nás nechávají bahýnko na hlavě třeba i celou noc – regenerační účinek je pak opravdu znát a barva je opravdu silná. Pak zbývá jen smýt bahno z vlasů – budeš potřebovat kondicionér na jednodušší vymytí a opravdu hodně vody. Neboj se, když z vlasů poteče oranžová voda – henna se ještě den bude usazovat a z jasně oranžové se henna na vlasech usadí do temnější červené. Je to jednoduché, vždy je ale lepší otestovat výslednou barvu na jednom prameni, abys neskončila s odstínem, který se ti nelíbí a kterého se jen těžko zbavíš.

Podrobný postup

Nejprve si svař koření, pokud ho chceš použít. Hřebíček zvýrazňuje barvu a dává vlasům kořeněnou vůni, která přebije „senový“ pach henny. Skořice lehce rozjasňuje výslednou „zrz“ a dodává nádhernou vůni, která bude z vlhkých vlasů cítit ještě týdny. Mletý sušený zázvor naopak pohlcuje pach henny, aniž by cokoli přidával. Krásně také prokrví pokožku hlavy, ale opatrně s ním, mohl by štípat. Pokud máš oblíbené koření, neboj se ho použít. Jen si předem na kůži ověř, že tě nebude štípat. Z lidmi oblíbených příměsí je možno zmínit badyán, nové koření, fenykl, rozmarýn…

Vodu se svařeným kořením zceď a nech vychladnout na teplotu cca 30-35 stupňů – pokud nemáš teploměr, voda by měla být tak teplá, abys v ní udržela prst a přišla ti trochu teplá, spíše vlažná než horká. Pokud nepoužíváš koření, stačí použít teplou vodu. Do vody přidej trochu citronové šťávy (lžíce postačí), jablečného octa či vína pro zvýšení kyselosti. Čím kyselejší, tím déle bude trvat, než henna uvolní všechno barvivo.

Henna přijde do tekutiny tak, aby po umíchání vznikla řidší kaše. Asi jako dětská krupička, ale může být i řidší. Pozor, nikdy na hennu nepoužívej horkou nebo vroucí vodu! Barvivo se uvolňuje postupně a v závislosti na teplotě. Při vroucí vodě se henna v podstatě zničí, protože pustí všechno barvivo naráz a nestihneš ji nanést na vlasy, dokud barví. Použití příliš studené vody zapříčiní jen to, že se henna barvivo pustí až po pár hodinách, což nemusí být až zas tak špatná věc, když si ji chceš připravit a nanést později. Na umíchání můžeš použít lžíci, ale doporučuji ruční mixér – jde to rychleji a výsledná kašička je hladší. Na závěr dodej lžíci oleje – ten pěstí vlasy a zabrání, aby byly vysušené. Olejem šetři, když to přeženeš, barvivo nechytí tak, jak by mělo.
Když si dáš na dlaň kapičku takto rozdělané henny a po pěti minutách máš na ruce oranžový flíček, je henna připravená k nanesení. Pokud ne, můžeš ji nechat ještě chvíli uležet.

Tip pro nanášení

Na nanášení existuje fígl. Když je henna dostatečně rozmíchaná, nasaj ji do injekční stříkačky, rozčísni ve vlasech pěšinku a nanes ke kořínkům čerstvě umytých vlasů. Nepoužívej před tím kondicionér ani masové kůry. Vlasy mohou být suché, či trochu vlhké – ne mokré. Nešetři, henna není chemická barva a je jí potřeba opravdu hodně, aby se do vlasů pořádně zapracovala. Když máš pěšinku nanesenou, pokračuj o centimetr vedle. Jakmile máš hennu zapracovanou až ke kořínkům po celé hlavě, můžeš pokračovat na délkách vlasů. Nešetři. Při vmasírování henny do vlasů používej rukavice, abys neskončila s oranžovýma rukama. Když je henna nanesená udělej z vlasů a „bahýnka“ na vlasech helmu a tu zakryj igelitem či potravinovou fólií, aby henna nevyschla. Zabal do ručníku a teď už tě čeká jen několik hodin, kdy bude henna působit. Čti si, relaxuj, dopřej si chvíli jen pro sebe.

Čas působení

Barva závisí na původním odstínu vlasů a době působení henny. Po hodině získají vlasy lehký měděný nádech, to ocení blondýnky, které nechtějí výraznou změnu. Pro opravdu intenzivní barvu je potřeba alespoň 3-4 hodiny působení. Některé ženy si hennu na hlavě nechávají přes noc, aby maximalizovaly blahodárné účinky. Před první aplikací udělej test na pramínku vlasů, abys byla schopná odhadnout, jak dlouhá aplikace je potřeba pro barvu, kterou si přeješ.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • tereza

  Jak mám udělat ten test na pramínku vlasů?

 • Žaneta

  Autorka si barví vlasy hennou přes deset let a co jí znám, pořád ji lidé zastavují a ptají se, co s tou hennou dělá, že je výsledná barva tak ohnivá a ne obvyklá nic moc zrz. Tolik k “moc zkušeností asi nemá”…

 • Réza

  To s tou teplotou není pravda…henna se naopak musí vařit, barva se tím neznehodnotí, ale uvolní. S vlažnou vodou by se nestalo skoro nic, je vidět, že autorka s tím mnoho zkušeností nemá. Já vždycky hennu nechám bublat a přes noc stát, aby se co nejvíc uvolnilo barvivo a výsledek je vždycky velice intenzivní. Horká voda škodí černému indigu, ale henně prospěje:)

 • škuky

  http://www.hennayvette.sk/henna-medenocervena-250-g-p-18.html vyskúšané a vrelo odporúčané! :)

  henna sama o sebe čiernu farbu neprekryje, je to farba tónovacia, preto ti nafarbí iba odrasty, na čiernu to proste nechytne, ale aspoň budeš mať vyživené a krásne vlásky :)

 • Gabriella

  Ahojda. Prosimte chtela jsem se jenom zeptat, kdyz ma clovek tmave vlasy (barvene, ne svoje prirodni,) spise cerne nez tmave hnede a chce jit na hnedou barvu, tak prekryje hneda henna tu tmavou barvu? předem díky

 • Ivulé a Domulé xD

  Ahoj! A kde se dá sehnat taková henna v prášku :D ?? Děkuju za odpověd :P .