Pěkné lesklé a silné vlasy bez lupů. Jde to jen chemií? Ani ne. Už před tisíci lety v orientu ženy věděly, že existuje bylinka, která posiluje vlasy, léčí pokožku hlavy, chrání před parazity a navíc dá vlasům krásnou, ohnivou barvu. V chemií zahlcené době jsme na ni sice trochu pozapomněli, ale její popularita v poslední době výrazně roste. Snad proto, že nemá téměř žádné nevýhody a její používání je  naopak zdravé.

avatar

Lenka Petrová

Henna na vlasy

Ohnivá barva vlasů barvených hennou je opravdu velmi kvalitní a nelze srovnávat s chemií.

Henna

Lawzonie – nám známá jako henna – je nenáročná rostlina, které se nejlépe daří v suchých horkých oblastech. V Indii nebo Pákistánu jí můžeš vidět celé lány, které si vesele bují, dokud je někdo neposeče, neusuší a neumele na tradičních kamenných mlýnech poháněných vodou nebo oslíkem.  Ve formě zeleného prášku je pak henna připravená na rozvoz do celého světa. Tahle rostlinka má mnoho použití. Z květů se vyrábí parfémy, olej ze semen se dá zpracovávat na kosmetické krémy, ale největší bohatství ukrývá henna v listech. Ty totiž ukrývají oranžové barvivo, kterým se ženy zdobí už celé věky. Henna barvivo proniká hluboko do vlasové struktury, zaceluje praskliny a celkov씞ehlí” vlasový povrch. Jakmile je ve vlasu uzamčeno, už se ho jen velmi těžko zbavíš.

Henna a “henna”

Henny existuje několik druhů – ve světě je nejznámější Lawsonia Indermis (takzvaná červená henna) a Cassia Senna, což je jiný druh lawzonie s nízkým obsahem barviva. Červená henna barví oranžově až červeně, podle podílu barviva v jednotlivých sklizních. Senna dává vlasům jen lehký zlatavý nádech. Stručně a krátce, protože každá henna na světě má jen jedinou barvící molekulu a ta je oranžová, neexistuje žádná černá či hnědá henna. Jiných barev, než zrzavo-červené, se dosahuje buďto přidáním chemikálií nebo dalších bylinek.

Přidání chemikálií je tak trochu rána pod pás, protože mnoho z nás užívá hennu právě proto, že jde o přírodní a zdraví neškodnou barvu. Chemicky “doladěná” henna může také způsobit reakci s jinými přípravky a zničit vlasy. To se často stává u levnějších míchaných krabičkových hen, kde výrobci mnohdy ani neuvádí složení. Jen se zeptej nějaké starší příbuzné na hennu a zelené vlasy, určitě bude mít pár hororových historek.

Opravdu přírodní míchaná “henna” obsahuje většinou tyto příměsi – cassii sennu na zředění hennového barviva a blond odstíny, modré indigo pro získání černého odstínu (červená + modrá = tmavá, skoro černá barva)a ořechové slupky pro hnědou. Bezbarvá henna, která vlastně ani není až tak moc henna a používá se k regeneraci, obsahuje hlavně sennu a vlasům prospěšné bylinky jako heřmánek, či orientální buxus a neem.

Pozor, na rozdíl od chemických barev a přelivů není výsledný odstín směsové henny nikdy jistý a vždy záleží na tom, jak ho tvoje vlasy přijmou. Proto vždy testuj na prameni vlasů, nebo vyčesaných vlasech, co zbyly v kartáči.

Výhody a nevýhody henny

Henna má oproti chemickým barvám jednu úžasnou výhodu – je zdravá pro vlasy i pokožku hlavy. Léčí lupy, různé vlasové plísně a různé vyrážky a svědění. Henna dělá vlasy hladší, lesklejší a příjemnější na dotek.

Nevýhodou může být barva – henna vlasy nezesvětlí, naopak častým používáním se barva uvnitř vlasu hromadí a tím se odstín prohlubuje. Henna, jak jsem už říkala,  také barví jen jedinným odstínem – červeně. Jiné odstíny jsou sice možné, ale nikdy není úplně jisté, že výsledná barva bude přesně ta, která se na tebe směje z obalu krabičky. Tady zapomeň na to, že by sis na hennu nechala dát chemickou barvu – prostě nechytí. Pokud chceš změnit barvu nahenovaných vlasů, většinou je třeba je nechat odrůst nebo navštívit kadeřnici na chemické stažení barvy.

Henna také musí na vlasech zůstat o hodně déle než chemické barvy. To sice některým z nás umožní udělat si chvíli jen pro sebe a užít si regeneraci vlasů a vlasové pokožky, ale v dnešní uspěchané době to může pro někoho důvod, proč hennu nezkusit.

A jako poslední nevýhoda – henna zanechá na tvých vlasech zemitou bylinkovou vůni, trochu podobnou senu. Pokud ti tedy nevoní henna v pytlíčku, pravděpodobně ti nebude vonět ani na vlasech. Na druhou stranu, já třeba přidávám do henny hřebíček, skořici a zázvor, takže vlasy nakonec voní po přidaném koření. Ale o tom více jindy.

Příště si napíšeme podrobný návod jak správně a tradičně na hennu. Zapomeň na rychlonávody na krabičkách. Povíme si, jak se to dělá správně a přihodíme pár tipů a triků.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Alena

    proč oxidační barvivo špatně proniká do vlasů ošetřených hennou?

  • Klára

    Mám problém, moc prosím o radu….Měla jsem odbarvené vlasy zesvětlovačem na blond a dala jsem si na ně bezbarvý regenerační henna zábal a obarvilo mi je to na žluto…..:( :( :( Jak to mohu dostat dolu a zbavit sé té děsné žluté barvy…???? velmi děkuji za radu

  • Majka

    Henna do vlasu neproniká, pouze ho obaluje. A návrat k chemické barvě problém není – pouze první barvení nechytí odstín, tak jak má, další už úplně normálně. Osobně vyzkoušeno :)