Že každé nové botky vyhlížíš ostřížím zrakem? Myslíš, že už každý model znáš? Pak vítej na přehlídce bot, které jsi jistě ještě neviděla!

avatar

Hanka Zahradníková
Píše nejraději o módě a nekontrolovaně zbožňuje také čokoládu.

Nic pro extravagantní botaholičky

Jasně, že si občas každá z nás koupí boty tak nějak z rozmaru – je ti jasné, že jejich využití je směrováno vyloženě na červený koberec a podobné události, jenž se tvým nejkulturnějším zážitkům ani zdaleka neblíží. Dobře víš, že ti budou jen ležet v botníku a jedinou akci zažijí, když si nad nimi budeš rvát vlasy, že díky jejich ceně teď nemáš na jídlo. Přesto všechno je však mít musíš… Dnes ti však ukážu pár historických modelů bot, které by nechtěly ani ty nejextravagantnější botaholičky!

„Okobo“ boty

Že je platforma znovu na vrcholu? Tak to bylo i kolem osmnáctého století v Japonsku – tyhle boty, které se běžně nosily, mají platformu vysokou přes deset centimetrů! Zajímavé však je, že okobo se nenosily až tak kvůli kráse, ale z praktických důvodů – aby si jejich majitelky nezničily kraje luxusních kimon. Taky si říkáš, proč radši nešily kratší kimona?

Okobo
Platforma v japonském pojetí
zdroj: listverse.com

Pánské boty na podpatku? Styl Ludvíka XIV.!

Když už se ve Versailles moc nudili a nenapadal je žádný způsob, jak utrácet peníze, zabavovala se francouzská šlechta najímáním dražších a dražších návrhářů, kteří vymýšleli větší a větší šílenosti, do čeho krále nacpat. A tak vznikly pánské dobové lodičky, jak bych „to“ nazvala, které se zanedlouho těšily velké oblibě. Jestlipak si tím, že nabyli pár centimetrů, pánové léčili nějaký mindrák?

Pánské boty
Elegance v mužském stylu?
zdroj: listverse.com

Mega Eiffelovky jako podpatky

Připadají ti tyhle boty jako skvělý doplněk na bazén pro někoho, kdo trpí přehnanou fobií z přenášení „pozemních“ bakterií? Pak možná nejsi až tak daleko od pravdy – tyto boty, zvané kačab, sloužily zhruba po tři století ženám Středního východu jako ochrana proti špíně a vlhkosti.

Kačab
Boty pro velké obavy z malých bradavic
zdroj: listverse.com

Sandálky z dílny finských návrhářů

Pletené boty z březové kůry. Nic víc. Myslím, že nad tak „stylovým“ doplňkem není třeba nic dodávat a snažíme se myslet pouze na jeho praktickou funkci (ochrana nohy, přirozeně).

Sandály
Pletené dílko
zdroj: listverse.com

„Chopinky“ sloužily jen na stání

Jen několik málo muzeí se může pyšnit tímto exponátem – botami, které však nebyly vždy jen k dívání! Nosily se v Itálii v období renesance. Problém byl, že chodit se na nich moc nedalo – dosahovaly bezmála osmnácti centimetrů!

Chopinky
Umělecké dílo? Možná. Ale ne na chození.
zdroj: listverse.com

Botky na podpatcích bez podpatku

A dostáváme se do moderní doby – říkáš, že největší šíleností jsou zde podivně beztvaré válenky? Chyba lávky. Co říkáš třeba na tyto boty s takovými alespoň deseticentimetrovými podpatky, které tam však nejsou? Jak pohodlně se na nich asi chodí?

Zvláštní moderna
Jak se asi chodí?
zdroj: listverse.com

Hrůzyplné „Padlas“

Boty „padlas“, pocházející z Indie, mají ještě strašidelnější účel, než vzhled. Slouží jako bezva pomůcka masochistům, tedy lidem, kterým přináší sexuální uspokojení bolest, kterou si sami způsobí. A to dělají pomocí těchto bot! Musí být vážně příjemné tyhle „žabky“ nosit.

Padlas
Hračka pro masochisty.
zdroj: listverse.com

„Baletní“ boty jako hračka pro fetišisty

Jehlové podpatky v maxi provedení – to jsou takzvané „ballet boot“. Původní vznikly jako sexuální hračka pro fetišisty! Časem se však dopracovaly k takové oblibě, že je některé z nás celkem běžně nosí. Šílené?

Jehličky
Jako baletka?
zdroj: listverse.com

Krása v čínském pojetí

Čínská posedlost po maličkých nožkách žen myslím dovršila vrcholu, když se začaly nosit tyhle boty, takzvané „Lotus“. Pokud tě nenapadla symbolika, ráda napovím – tvé nožky budou díky nim velké jako lotosový květ. Škoda, že ti ty nohy také „trochu“ zdeformují. Rozkošné, že?

Lotus shoes
Bože, díky za moderní civilizaci.
zdroj: listverse.com

Špičaté dřeváky jako důkaz lásky

Tyto botky mají vskutku bohatou historii. Nejzajímavější na nich však je, že jimi bývaly obdarovány nevěsty od svého nastávajícího. Čím byla špička větší, tím byla údajně i láska milého silnější.

Svatební dar
Bota, nebo mini loďka?
zdroj: listverse.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář