Fascinátorem zaujmeš na plese i na party. V příspěvku se proto dozvíš, co fascinátor vlastně je, odkud přišel a jak a kdo ho nosí. Pojď a nech se fascinovat!

avatar

Tereza Zelenková
Melancholička, která má ke všemu co říct.

I mašlička upoutá pozornost.
I mašlička upoutá pozornost.
zdroj: static.sashe.sk

Co to vlastně je?

Podle obrázků jsi už asi poznala. Fascinátor je méně či více extravagantní ozdoba hlavy. Může mít tvar kloboučku, květiny, kapky a dalších. Možností je opravdu přehršel. Není to ale klobouk proti dešti nebo větru. Většinou je malý, nepokrývá celou plochu hlavy. Dle etikety se velké klasické klobouky mají odkládat při příchodu do místnosti nebo alespoň u jídla, ale fascinátor můžeš klidně nechat na své hlavičce. Zaujmeš s ním na plese, párty nebo na svatbě, ale i na spoustě dalších akcí.

Fascinuj fascinátorem
Krásný svatební fascinátor.
zdroj: static.sashe.sk

Černá nikdy nezklame.
Černá nikdy nezklame.
zdroj: stoklasa.cz

Historie fascinátoru

Historii fascinátoru můžeme datovat už od 16. století. Začalo to pomaloučku polehoučku, na dvoře anglického krále Jindřicha VIII. Dámy si už tehdy zdobily své účesy různými korálky a peříčky. Jestli jsi viděla film Marie Antoinetta, tak si taky určitě vybavíš ty roztomilé kloboučky na hlavě Kirsten Dunst. Postupně upadaly zase fascinátory v zapomnění, ale dnes se také díky mladým aristokratkám dostávají zpátky do módy. Hodně tomu pomohla i sama Catherine, vévodkyně z Cambridge.

Malý a přece zaujme.
Malý a přece zaujme.
zdroj: fler.cz

Catherine, vévodkyně z Cambridge.
Catherine, vévodkyně z Cambridge.
zdroj: i.idnes.cz

Jak je nosit/nenosit?

Pravidla platí i u fascinátorů. Jedním z nejdůležitějších je mít fascinátor správně umístěný na hlavě. Takže spíše ke straně, nikdy ne uprostřed a mírně sklopený do čela. Pokud ti u fascinátoru visí síťka, krajka nebo pírka, měla by úplně zakrývat jen jedno oko. Samozřejmě bys neměla švihat peřím partnera při tanci nebo vedlejšího jedlíka u stolu. Nejdůležitější ale je, aby ti fascinátor nesjížděl do očí a nepadal.

Sarah Jessica Parker a její extravagantní fascinátor.
Sarah Jessica Parker a její extravagantní fascinátor.
zdroj: data.modnipeklo.cz

Barva hořčice je zase v módě.
Barva hořčice je zase v módě.
zdroj: salon.cz

Nákupy a výrobky

Přestože vypadají fascinátory úchvatně a opravdu fascinují, není to žádná drahá záležitost. Moc pěkný seženeš už kolem tří set korun. Jen opatrně, abys nekoupila zajíce v pytli. Je třeba si dobře prohlédnout obrázky u zboží, protože někde, sem tam, může být vidět lepidlo nebo jiná pomůcka co by měla zůstat skryta. Když jsi ale malinko zručná, zvládneš si ho vyrobit i sama. Polotovary jde koupit na internetu, stužky, krajky a peříčka koupíš v galantérce. Závoj je moc pěkný z francouzské krajky, která má větší oka. Ten bys měla sehnat v obchodě s látkami. A do vlasů ho pak upevníš pomocí sponek nebo čelenky, které seženeš například v korálkovém obchodě nebo obyčejné drogerii. Moc pěkný návod najdeš v časopisu Korálky, na fleru nebo v níže uvedeném videu.

Pěkný postup na parádní klobouček v angličtině.

Sponky na upevnění do vlasů.
Sponky na upevnění do vlasů.
zdroj: stoklasa.cz

Fascinátor s pírky a francouzskou krajkou.
Fascinátor s pírky a francouzskou krajkou.
zdroj: img.fler.cz

Obrovský a nádherný.
Obrovský a nádherný.
zdroj: salon.cz

Myslím, že i já se vydám na lov pomůcek na výrobu fascinátoru a budu okouzlovat kamarády na silvestrovské párty.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář