U všech kalhot se může dříve či později projevit problém se zipem, který už nejde zapnout. Než abys nechala svoje oblíbené kalhoty někde válet, zkus tento jednoduchý návod jak do kalhot vložit zip nový.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Co budeš potřebovat?

 • jehlu
 • stehovku
 • špendlíky
 • nůžky
 • páráček
 • nit
 • zip
 • šicí stroj
 • 1) Vypárej zip

  Než se budeš pouštět do všívání nového zipu, nejprve pořádně vypárej ten starý ostrými malými nůžkami nebo páráčkem. Pravděpodobně budeš muset vypárat i kousek pásku, do kterého je zip vsazený. Až se tkanice uvolní, odstraň jemně páráčkem veškeré trčící nitě.

  Vypárej starý zip
  Vypárej starý zip z kalhot

  2) Vše si pečlivě nastehuj

  Změř starý zip a snaž se najít nový s co nejpodobnější délkou. Barvu zvol takovou, aby se co nejvíce hodila ke kalhotám. Potom sežeň i nit co nejpodobnější té, kterou jsou sešity celé kalhoty. Pokud vyměňuješ zip v džínách, kup si v galanterii jeansovou nit (já jsem pro účely návodu šila obyčejnou nití dvakrát). Rozparek na zip se skládá z předních dílů kalhot, podkladové a nákrytové podsádky. Přistehuj stehovkou zip mezi zahnutý přední díl a podkladovou podsádku s vložením horního cípu zipu do pasového límce.

  Výměna patky
  Odšroubuj starou patku a vyměň ji za půlpatku

  3) Přišij první stranu zipu

  Navlékni nit do šicího stroje. Pokud ji máš, vlož do stroje půlpatku. Nejdřív odšroubuj malým šroubovákem starou patku a vlož do stroje novou. Šroubováním novou patku dobře utáhni. Proštepuj nejdříve pasový límec, potom pokračuj rovně po předním dílu cca 2 mm od přehybu. Šij malý kousek od stehování a stehy ukonči několik mm od konce rozparku. Po ukončení šití odstřihni nit a odstraň veškeré stehování.

  Přistehuj zip k podkladové podsádce
  Přistehuj tkanici zipu k podkladové podsádce a prošij vedl stehů

  Ukonči šití až za koncem rozparku
  Šití ukonči několik milimetrů za koncem rozparku

  4) Přistehuj nákryt

  Úplně zapni rozparek. Podkladovou podsádku pořádně přišpendli k přednímu dílu tak, aby nezasahovala do oblasti zoubků zipu. Polož si rozparek lícovou stranou k sobě. Pokud není linie stehů, kterými byl přišit předchozí zip přišit patrná, vyměř si ji a označ na látku dlouhými stehy. Poté v místě linie přistěhuj nákryt ke tkanici zipu. Horní část zipu zastrč do pasového límce.

  Přišpendli podsádku
  Přišpendli podsádku směrem od zipu

  5) Přišij druhou stranu zipu

  Prošij vypáraný kus pasového límce. Potom pokračuj šití po nákrytu těsně vedle stehování. Dole buď šij šikmo ke konci rozparku, nebo vytvoř oblouček (ten si ještě před šitím vyznač). Odstraň veškeré stehování. K dokončení už zbývá jenom uzávěrka. Ta bývá buď ve stezích nákrytu nebo několik centimetrů nad koncem rozparku. Ušij ji tak, že navolíš krátké stehy a několikrát projedeš to samé místo. Očisti rozparek od veškerých trčících nití a máš hotovo.

  Přišij druhou stranu
  Přišij druhou stranu a vytvoř uzávěrku

        

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář