Nela Kábelová alias Gianelle prodává své skvostné šperky z korálků na Fleru, vede kurzy korálkování a můžete ji vidět i na festivalech. V tomto rozhovoru poodkryje něco ze své šperkařské vášně.

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Vyzkoušela jsem spoustu výtvarných technik

1) Tak klasická otázka na začátek: prozradíš čtenářkám své jméno a věk?

Jmenuji se Nela Kábelová a je mi 24 let.

2) Kdy ses poprvé dostala ke korálkům? Kdy tě to takzvaně „chytlo“?

Prakticky odmalička jsem měla sklony ke tvoření a vyzkoušela jsem spoustu výtvarných technik. Korálky jsem si poprvé „osahala“ asi v deseti letech a zhruba o šest let později mě to definitivně „chytlo“ a už se mě to nepustilo.

Gianelle
Fotografie Gianelle

3) Dokázala bys vyjmenovat různé metody výroby šperků, které ovládáš?

Ovládám samozřejmě základy práce s korálky, jako je navlékání a ketlování (vyrábění řetízku z drátků a korálků). Specializuju se ale na šití z korálků (technika známá také jako beadweaving, která spočívá v “sešívání” drobných korálků pomocí jehly a nitě). Mimo to občas tvořím z polymerových hmot a z křišťálové pryskyřice, dřeva či mastku.

Šperky šité
Šité šperky
zdroj: gianelle.beadforum.cz

Jediné svého druhu

4) Existuje nějaká technika, která se ti líbí ze všech nejvíc, nebo tě láká se ji naučit?

Z technik, které ovládám, je mým favoritem šití z korálků (beadweaving), konkrétně potom technika freeform – tato technika spočívá ve volném střídání barev, velikostí a tvarů korálků a jednotlivých stehů, vznikají tak skutečně neopakovatelné šperky, jediné svého druhu. Někdy v budoucnu bych si ale ráda vyzkoušela výrobu vinutých perlí.

5) Máš své oblíbené materiály/komponenty/korálky?

Nejčastěji používám skleněné korálky české či japonské výroby, ale velice ráda pracuji také s korálky z polodrahokamů, minerálů a jiných přírodních materiálů.

6) Kde hledáš inspiraci pro svou tvorbu?

Mám ráda etno styl, přitahuje mě kultura a umění přírodních národů a dávná historie, ale na druhou stranu se také nechávám inspirovat výdobytky moderní doby, vědou a technikou, občas až světem science-fiction – a úplně nejraději kombinuju oba tyto zdroje inspirace dohromady.

Divoká směsice materiálů

7) Existuje nějaký šperk, ať už tvůj nebo od někoho jiného, který ti obzvláště přirostl k srdci?

Existuje. Je to náhrdelník, který jsem nazvala E.B.E. – jedná se o mohutný šperk v černobílé barevné kombinaci, jehož ústředním motivem je grafické znázornění „Zprávy z Areciba“ – jedná se o zprávu, která byla v roce 1974 vyslána z radioteleskopu v Arecibu a která obsahovala vzkaz pro mimozemské civilizace. Sice se jednalo spíše o ukázku technického pokroku lidstva než o skutečný pokus o navázání komunikace, ale „Zpráva z Areciba“ mě natolik inspirovala, že jsem se rozhodla ji zpracovat do šperku. Padlo na něj asi čtvrt kila korálků a několik desítek hodin práce a myslím si, že právě tento náhrdelník nejlépe reprezentuje mou tvorbu. Je to divoká směsice materiálů i stylů spojená v nepřehlédnutelný šperk s nádechem „etnické“ i „technické“ inspirace.

E.B.E. šperk
E.B.E. freeform šperk
zdroj: gianelle.beadforum.cz

8) Poradila bys našim čtenářkám něco málo o tom, jak se starat o své bižuterní šperky?

Snažte se omezit styk šperku s vlhkostí a chemikáliemi. Určitě si šperk odložte při mytí, koupání či při práci s vodou a mycími prostředky, ale pozor dávejte také při aplikaci kosmetických přípravků. Když se chystáte vyrazit ven, šperk si nasazujte jako poslední, až po aplikaci všech kosmetických přípravků, po návratu si jej sundejte jako první. Samozřejmě je také nutné chránit šperk před mechanickým poškozením, takže jej doporučuji odložit i před spaním či fyzicky náročnými aktivitami. Šperky skladujte pokud možno na tmavém a suchém místě, kde se co nejméně práší.

9) Gianelle, prodáváš na Fler.cz, pořádáš různé kurzy… Myslíš si, že korálky se ještě dnes dá něco pěkného vydělat, nebo spíše cena výrobků neodpovídá práci na nich?

Řeknu to asi tak – výroba šperků a bižuterie z korálků je velmi krásný koníček, ale kdyby dnes chtěl někdo v korálcích hledat zlatý důl, asi by neuspěl. Ruční práce jsou v dnešní době pořád ještě poměrně podhodnocené a korálkování je navíc velmi rozšířeným koníčkem a konkurence je veliká. Pokud je někdo schopen dosáhnout v tomto oboru nějakého výraznějšího úspěchu, je tento úspěch obvykle velmi těžce vydřený.

Korálkářský festival

10) Kde všude tě naše čtenářky mohou najít?

Pokud se budete chtít podívat na mou tvorbu, pozvu vás na své webové stránky www.gianelle.beadforum.cz, kde naleznete například galerii mých výrobků, program kurzů, ale také články a návody z oblasti korálkování a bižuterní tvorby. Mé výrobky můžete zakoupit na www.fler.cz/gianelle anebo na vybraných jarmarcích, zejména v Olomouckém a Jihomoravském kraji. A pokud se se mnou chcete potkat naživo a třeba se ještě něco zajímavého přiučit, můžete navštívit některý z mých kurzů. Pravidelně učím v Brně a v Šumperku, příležitostně také v Praze i na dalších místech ČR.

11) Mohla bys čtenářkám přiblížit, co je to „Rokajlfest“? Existují v ČR ještě jiné akce tohoto typu?

Rokajlfest je korálkářský festival, pořádaný jednou ročně v Praze. Je to akce určená především pro začínající i pokročilé korálkářky, můžete si tam prohlédnout práci ostatních šperkařů, nakoupit si zajímavý materiál pro svou vlastní tvorbu anebo se zúčastnit některého z kurzů korálkování. Pokud vím, tak Rokajlfest je jedinou akcí zaměřenou výhradně na korálky, ale existují i další akce podobného typu. Ve větších městech se pořádají například „kreativní“ veletrhy, jako je třeba Výstava kreativity v Dubči, populární jsou i mineralogické burzy, kde si můžete nakoupit zajímavý materiál pro svou tvorbu a pokochat se prací šperkařů. Podobné akce se ale pořádají i v menším měřítku. V obchodech s korálky se často pořádají speciální prodejní akce spojené třeba s workshopem, výstavou nebo večerním posezením, oblíbená jsou také neformální setkání korálkářek či pobytové kurzy.

India set od Gianelle
Šperky od Gianelle
zdroj: gianelle.beadforum.cz

12) Kromě korálků, označila bys ještě něco za svou vášeň?

Miluju kreativní tvoření všeho druhu, ráda cestuji, zajímám se o IT, vědu a techniku a řadím se mezi nadšené fanoušky rally a automobilového sportu obecně.

13) Nějaké tipy čtenářkám, které se pokouší o výrobu z korálků?

Hlavně se toho nebojte, buďte trpěliví, pracujte pečlivě a s láskou a do všeho co děláte, dávejte kus sebe samotné.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Jarka

    Sleduji práci této korálkářky už pár let a hluboce se skláním před jejími šperky. Přeji hodně nápadů a mnoho krásných výtvorů – šperků v budoucnu.

  • Pipi

    Krásné výrobky. Taky korálkuju, a nejvíc mě berou zvířátka podle japonských návodů :)