Přetéká ti šatník věcmi, které sis na sebe vzala jen jednou a zjistila, že ti nesedí? Nechceš všechny ty pěkné kousky vyhodit jen tak do popelnice? Poradím ti, co s tím!

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Kontejnery na textil

Tak, jako plasty, papír, karton, nebo sklo i textil dostal své vlastní kontejnery. Možná už jsi o nich slyšela. „Textilem“ se zde rozumí obnošené oblečení, bytový textil, obuv, ale i módní doplňky nebo plyšové hračky. Vše se pak ručně třídí a rozdává charitám nebo second handům. To, co už se využít nedá, jde k recyklaci. Do kontejnerů rozhodně nepatří plesnivé, mokré či chemicky znečištěné textilie. Ty se dávají do sběrného dvora. Veškeré vhazované textilie zabal do pytle. Seznam kontejnerů a sběrných míst nalezneš zde: http://www.diakoniebroumov.org/Kontejnery-a-stala-sberna-mista-v-CR58.html

Kontejner na textil
Tak vypadá v České Republice kontejner na textil.
zdroj: upload.wikimedia.org

Charita

Stále nositelné oblečení můžeš darovat přímo svojí místní charitě. Často to bývají křesťanské organizace, které sbírají použité oblečení příležitostně. Kontakt na ně najdi na internetu a zeptej se, kdy je nejbližší sběrný termín. Použité šatstvo sbírá i Český Červený Kříž (svoje kontejnery má v Praze a v Brně). Více informací o jejich sběru najdeš zde.

Second hand

Můžeš se dát do akce sama a donést své oblečení do „sekáče“. Výhodou je, že ti za to zaplatí, ale nečekej horentní sumy. Majitelé second handů potřebují vydělat ─ ty se potřebuješ jen zbavit oblečení. Další možností je prodávat oblečení sama na internetu, v tzv. „online sekáčích“. Cenu si stanovíš sama a pokud bude tvoje zboží atraktivní, můžeš i něco utržit. Anebo můžeš kousky co nechceš vyměnit za jiné třeba na Votoč vohoz.

Second hand
Second handový trh na ulici.
zdroj: farm8.staticflickr.com

Kompletně předělat

Pokud jsi dostatečně zručná a máš nápady, není nic jednoduššího, než vzít jehlu a nit a některé nudné kousky přešít v něco nového a zajímavého. Pokud jsi zručná a nápady nemáš, na internetu jich najdeš spoustu, koukni i na naše tipy. Bílá trička můžeš přebarvit, batikovat, prostříhávat atd. Anebo můžeš získané látky využít úplně jinak, například jako obal na zápisník, pytlíček na dárky, kapsář, patchworkovou dečku, kabelku…nápadů je opravdu nespočet.

Předělávka
Téměř každé oblečení se dá nějak předělat.
zdroj: farm5.staticflickr.com

Kamarádky

Udělej si s kamarádkami „domácí bazar“. Pozvi je i s jejich nenošeným oblečením k sobě a zkuste si něco vyměnit. Nejenže může být zábavné uspořádat si malou „módní přehlídku“, ale nakonec je to taky užitečné. Vždyť co je pro jednoho „odpad“, může být pro jiného pokladem. Anebo nabídni svojí kamarádce ty šaty od tetičky, které tobě úplně nesedí, ale na ní by vypadaly fantasticky. Bude ti určitě vděčná.

Kamarádky
Oblečení můžeš darovat svým kamarádkám.
zdroj: farm3.staticflickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář