Se zimním obdobím jsou nerozlučně spjaty norské vzory, které na nás koukají z regálů všech možných obchodů, od obyčejných až po luxusnější. Jak využít jejich kouzla a ozvláštnit tak svůj zimní šatník? Norské vzory ti pomůžou!

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Typicky zimní

Norské vzory vychází ze dvou pro ně typických obrazců – sněhové vločky a jelínků, které bývají doplňované různými geometrickými tvary. Často jsou vyvedeny třeba jen ve dvou barvách, přesto vypadají velice efektně. Pokud si výrobek s pravým norským vzorem obrátíte do rubu, nebude ovšem tak hezký jako z líce. To způsobuje vyplétání těchto vzorů. Tam, kde vzor není, příze jen tak leží, což ovšem není na škodu, protože to zvyšuje hřejivost celého výrobku. Zároveň je pak pletenina i tužší a méně se roztahuje. Ne nadarmo pochází ze studené Skandinávie, kde se dají svetříky s jeleny najít téměř na každém rohu.

Typický norský vzor
Typický norský vzor.
zdroj: farm2.staticflickr.com

Zvučné značky

Není divu, že i slavní návrháři se nebránili této zimní inspiraci a norské vzory se tak podívaly i na přehlídková mola. Ani zvučné značky jako Dolce & Gabbana nebo Max Mara se od nich nedržely dál a zařadily je do své nabídky. Tebe ale může těšit, že pěkné výrobky s těmito vzory nalezneš i v přijatelnějších cenových relacích, například od firmy Kama.

Módní přehlídka
Norský vzor se objevuje na mnoha přehlídkách.
zdroj: thestylishfox.com/blog/

Trend norských vzorů na přehlídkách jen tak neopadne.
Trend norských vzorů na přehlídkách jen tak neopadne.
zdroj: xaxii.com

S čím je kombinovat?

Díky nápaditosti norských vzorů jim nijak nesvědčí, když se je někdo snaží překombinovat. Stačí drobný doplněk nebo dvoubarevný svetr a zbytek oblečení už ho jenom decentně doplní. Určitě nic nezkazíš pěknou košilí, nebo jednoduchými džíny, samozřejmě s ohledem na konkrétní vzor. Variant i barev je nepřeberné množství, a pokud je vzor pěkný, pozornost na sebe určitě přitáhne.

S čím kombinovat norské vzory.
S čím kombinovat norské vzory.
zdroj: farm4.staticflickr.com

Norské vzory
Kousků s norskými vzory je opravdu požehnaně.
zdroj: farm4.staticflickr.com

Co vše se s nimi dá najít?

S norskými vzory se dají koupit nejenom svetry, čepice, šály nebo rukavice, ale i teplé vlněné punčochy nebo návleky na nohy, které jsou v poslední době v módě. Nalézt se dají dokonce i dlouhé pletené šaty nebo sukně, takže na výběr se rozhodně nedá stěžovat. A pokud v pletení nejste nováčky, můžete si je i samy vytvořit s použitím předloh lehce dostupných na internetu, například na těchto stránkách nebo v knihách o pletení. V zimě vás zahřejí i zkrášlí, takže si je zaručeně zamilujete!

Pletení norského vzoru.
Pletení norského vzoru.
zdroj: farm3.staticflickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Juraj Liška

    Moje partnerka tady ty norské vzory přímo miluje. V zimě prakticky nenosí nic jiného. Má takové čepice, rukavice a dokonce i nějaké vlněné vesty. Právě ty se jí tuším podařilo sehnat tady: https://www.vlnenezbozi.cz/