Kousky, o kterých si dodnes povídá celý svět. Oblečení, doplňky a kosmetika, které vstoupily do dějin. Jak vlastně vznikly a čím jsou tak jedinečné?

avatar

Anna Pechočová
Vystudovala oděvní návrhářství na střední umělecké škole.

Mary Jane

Mary Jane jsou nízko vykrojené boty s jedním nebo více pásky přes nárt. Dnes je nosí spíše dívky a ženy, ale za dávných dob zdobily i nohy některých mužských panovníků. Popularitu si získaly díky komiksové postavě z nedělních novin vymyšlené Richardem Feltonem Outcaultem. Později výrobce bot Brown Shoe Company pojmenoval její boty, které nosila po ní, Mary Jane.

Mary Jane
Černá varianta bot Mary Jane na klínku
zdroj: farm7.staticflickr.com

Birkinka

Slavná kabelka vznikla, když byl ředitel společnosti Hermès Jean-Louis Dumas náhodou v letadle posazen vedle známé zpěvačky Jane Birkinové. Z kabelky jí vypadly její věci a ona lamentovala nad tím, že nemohla najít žádnou koženou cestovní kabelku, která by se jí líbila. Dumas jí nechal vyrobit jinou a ta se brzy stala symbolem bohatství a exkluzivity, jelikož je velmi těžké si nějakou vůbec zakoupit.

Birkinka
Slavná kabelka Birkinka se vyrábí v několika barevných variantách
zdroj: farm4.staticflickr.com

Chanel N° 5

Nejslavnější parfém světa společně stvořili návrhářka Coco Chanel a potomek ruských alchymistů Ernest Beaux. Vůně mýdla, květin, citronů, vanilky či santalového dřeva Coco připomínala její dětství strávené v sirotčinci. Číslo pět bylo přitom jak číslo vybraného vzorku, tak mystické číslo řádu cisterciánů, zakládajících si na numerologii.

Chanel N° 5
Parfém v typickém hranatém flakonu
zdroj: farm9.staticflickr.com

Malé černé

Další kousek od slavné návrhářky Coco Chanel byl představen světu roku 1926. Úzké černé šaty střižené kousek pod kolena se staly symbolem elegance a nosí se dodnes. Dají se kombinovat se vším a hodí se pro rozličné příležitosti.

Malé černé
Malé černé šaty od Chanelu
zdroj: farm7.staticflickr.com

Klobouk bota

S myšlenkou střevíce na hlavě přišel slavný surrealistický malíř Salvador Dalí, když rak vyfotil svoji manželku. Brzy nezvyklý klobouk ve své kolekci Podzim-Zima 1937/8 představila italská návrhářka Elsa Schiaparelli.

Else Schiaparelli
Návrhářka Elsa Schiaparelli
zdroj: flickr.com

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář