Choreografie je umělecká činnost, která vyžaduje pořádnou dávku nadšení a talentu. Chystáš maturitní předtančení, nebo chceš dělat choreografii pro videoklipy?

avatar

Michaela Němečková
Trpí internetovou prokrastinací, proti které chce jednou bojovat!

I když v sobotu na diskotéce válíš a tvoje tanenční kreace obdivuje každý kluk v okolí, neznamená to, že z tebe může být jednou profesionálka, která bude rýsovat pohyby pro videoklipy. Na tohle téma jsem pokecala s Mončou ze skupiny Snatch rank a ty máš nyní možnost dozvědět se o choreografii zase o něco víc.

Skupina Snatch rank

1) Ahoj Mončo, jako lektorka tanenční skupiny Snatch rank máš za úkol také sestavit choreografii. Můžeš nám přiblížt tvůrčí proces vzniku kompletní sestavy?

Ahoj, tak základ je vybrat si hudbu. Což je někdy těžší než se zdá. Všude je spoustu super písniček, ale někdy hold nepřináší inspiraci.Jakmile se najde ta pravá, jde to už samo. Nejdřív si sestavu připravím tak nějak nahrubo a naučíme jí své členy. Ale jelikož největší inspirací pro mě jsou moji tanečníci, většinou předělávám choreografii podle toho, jak jim to jde či nejde. Občas mám v hlavě totiž něco co není reálné.

2) Kde bereš inspiraci při tvorbě choreografie? Pomáhají ti v tomhle třeba klipy a filmy?

Já osobně zastávám názor, že není dobré kopírovat filmy ani klipy. Takže se snažím čerpat spíše z workshopů opravdových elit v naše oboru :-) , ale pro začínající choreografy jsou některé filmy opravdu dobrá inspirace. Například You Got Served nebo Tanec s vášní: Rozbal to!

3) Jak probíhá učení celé sestavy? Děláš si nějaké zápisky, aby sis pamatovala, jak za sebou jdou jednotlivé pohyby a kreace?

Nene, tak jednoduché to bohužel není, ale je fakt, že občas bych potřebovala spoustu propisek a papírů, abych si choreografie zapamatovala. Naštěstí žijeme v době techniky, takže si choreo natáčím, abych věděla, co a jak. A nebo mám moc bystré tanečníky, kteří si sestavy občac pamatují více než já. A vždy mi rádi řeknou: „Móňo takhle to nebylo.“

4) Vzpomínáš si na nějakou sestavu, která ti dělala trable a trvalo ti, než se ti povedlo dostat jí do hlavy?

Teď momentálně pracuji na choreografii od Nicki Minaj a pořád jí předělávám a předělávám. Snad se mi to podaří.

5) Blíží se období maturitních večírků a pokud jsou ostatní třídy jako ta moje, tak pro ně bude choreografie opravdový oříšek. Máš i pro tyhle případy nějakou radu, jak postupovat tak, aby půlnoční překvapení nebylo jeden velký trapas? Kolik času by měla třída věnovat nácviku?

Taky jsem tenhle chaos před maturitním večírkem zažila. A jediná rada zní SPOLUPRACOVAT. Základem je dohodnout se na tématu překvapení a pokud do třídy chodí někdo, kdo tančí, tak nechat kroky na něm. Jinak se nesnažte o zbytěčně těžké choreografie, rodičům a kamarádům se více bude líbit sestava „krok sun krok“, než zbytečná parodie na hip hop. Jde o to, jak to zahrajete. Nepřemýšlejte a zbytečně nekombinujte složitosti, to je moje rada.

6) Může se podle tebe věnovat choreografii úplně každý, nebo vyžaduje tenhle obor nějaké speciální kvality?

Myslím, že choreografem může být každý, kdo má inspiraci. Otázkou je, jak moc dobrý je i tanečník.

7) Je někdo, s kým si přeješ někdy spolupracovat? Někdo, s kým by pro tebe byla čest spolupracovat?

Těch lidí je spoustu. Na to snad nemáme ani prostor. Ale určite je to z Čech Zizoe ze skupiny Beat up (Brno), ze Slovenska Laci Strike. A pokud chcete slyšet naprostou hvězdu, tak to bude asi Byron Cox!

8) Děkuji za fajn odpovědi a dál už tě nebudu zdržovat, ať můžeš jít dále trénovat.

Já díky za rozhovor a tance se nebojte! Vše lze naučit, když člověk doopravdy chce.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář