Znásilnění je něco, co nechce zažít žádná z nás a často se ho i obáváme, a to právem – podle statistiky je v České republice oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně.

avatar

Evril Štádlerová

Znásilnění je něco, co nechce zažít žádná z nás a často se ho i obáváme, a to právem – podle statistiky je v České republice oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně. Předpokládá se ale, že znásilnění je ohlášeno pouze v 8 % případů a znásilnění, které se stalo v rodinném kruhu nebo partnerských vztazích, je nahlášeno pouze v 3 % případů. Ale i riziko znásilnění lze minimalizovat – tady je několik užitečných postřehů a rad týkajících se znásilnění.

Znasilnění – jak se bránit?

Lepší je problémům předejít. Následky jsou často zničující.

Co všechno je vlastně znásilnění?

Definice toho, co je znásilnění, prošla v české legislativě několika změnami. Teprve od roku 2001 se definice znásilnění vztahuje i na znásilnění mezi příslušníky stejného pohlaví a nejen na vaginální pohlavní styk. Podle aktuálního zákona (Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, §241) hrozí člověku, který „násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku“ odnětí svobody. Zákon říká, že každý jedinec má právo na svobodné rozhodování o svém pohlavním životě, a to nehledě na pohlaví, věk, způsob života, občanskou pověst, a to i v rámci případného vztahu, ve kterém pohlavně žije s jinou osobou. To platí i v manželství – do roku 1950 nebylo znásilnění manželky považováno za znásilnění.

Kdo jsou nejčastěji pachatelé znásilnění?

Jedním z nejrozšířenějších mýtů ohledně znásilnění je ten, že ke znásilnění dochází nejčastěji cizím člověkem kdesi v parku. Ano, samozřejmě – i to se děje, ale ve většině případů se  jedná o znásilnění známou osobou – známým, kamarádem, sousedem, kolegou z práce či partnerem. Je však pravdou, že více ohlášených znásilnění je těch, kdy je pachatel neznámý. Ke znásilnění může dojít jak při popíjení s kamarádem, na prvním rande, v práci, tak i v dlouhodobém partnerském vztahu. V těchto případech obzvlášť často dochází k takzvané „viktimizaci oběti“ – tedy k tomu, že napadená osoba je obviňována, že si za znásilnění může sama … „že útočníka vyprovokovala“, „neměla pít alkohol“, „neměla s ním chodit do bytu“ atd. Nic takového však není argumentem, který by ospravedlňoval sexuální násilí na druhé osobě. Není však dobré podceňovat ani riziko znásilnění neznámým pachatelem. Tomu se vystavuješ zejména v noci, pokud se vracíš například z kina, diskotéky nebo odkudkoliv jinud, ale hlavně když jsi sama. Není ovšem pravda, že útočníci jsou většinou deviantní. Často se jedná o normální jedince, kteří mají maximálně poruchu osobnosti nebo sociální poruchu. Nabízí se i takové vysvětlení znásilnění, že útočníci se chovají násilně proto, že mohou a riziko trestu nevnímají jako reálné (to se týká zejména válečných znásilnění).

Jak se bránit?

Několik rad -  čemu se vyvarovat:

 • Pokud se někam chystáš a plánuješ se vrátit později, je dobré říct někomu s kým bydlíš, nebo třeba kamarádce kam a s kým jdeš a kdy se asi vrátíš. Než někam vyrazíš, zkontroluj si také, jestli máš nabitý mobil.
 • Pokud někam jdeš nebo se odněkud vracíš, a to zejména v noci, měla by jsi se vyhýbat zejména temným průchodům, podchodům, podzemní garážím, parkům a málo frekventovaným místům.
 • Telefonování, poslech MP3 a štrachání v kabelce nejsou nejvhodnější činností, pokud jdeš sama nocí nebo opuštěným místem, protože jsi tak nepozorná a tudíž i lépe přemožitelná.
 • Oblečení, které lze dobře strhnout nebo roztrhat, je pro útočníka lákavější. Naopak pokud poneseš například deštník nebo podobný předmět, kterým je možné se na dálku bránit, spíše případného agresora odradíš.
 • Pachatelé znásilnění si výrazně častěji vybírají ženy, které mají delší a dlouhé vlasy (zejména ty s culíkem nebo copem), za které je mohou dobře chytit.
 • Při  komunikaci by jsi neměla také podceňovat a zlehčovat první projevy agresivity, tvoje intuice je obvykle správná. Pokud se dotyčný chová podivně (např. výbušnost, slovní agresivita, těkavé pohledy, zrychlený dech), je nejvyšší čas dát se na opatrný ústup.
 • Když se dostaneš do situace, kdy ti hrozí znásilnění, měj na paměti, že dotyčný má sníženou příčetnost a je třeba k němu i tak přistupovat. Rozhodně se s ním nehádej, snaž se mluvit klidně, nedělej prudké pohyby a nic mu nepřikazuj.
 • Pokud nemůžeš přivolat pomoc a nebo utéct, snaž si zachovat chladnou hlavu a zapříst hovor. V ideálním případě v hovoru takticky použij svoje postřehy o dotyčném a jeho slabinách, při negativní reakci se snaž změnit téma. Bojuj o čas, použij výmluvy, nebo hraj nemocnou, útočníka může od znásilnění odradit například zvracení. Jinou možností je předstírat zájem a nadšení, to může útočníka také odradit, protože počítá s odporem a křikem, který ho vzrušuje. Pokud už voláš o pomoc, je lepší volat „Hoří“ nebo „Policie“ než „Pomoc“.
 • Pokud tě někdo pronásleduje a ty máš pocit ohrožení, je nejlepší se buď otočit, podívat se mu do obličeje a zeptat se ho například kolik je hodin, anebo s ním navázat krátký rozhovor, to je dobré, protože zjistíš jak vypadá a pravděpodobně také ztratíš na přitažlivosti coby objekt. Druhá možnost je rychlý útěk na bezpečné místo. Pozor ale, jestli máš boty na podpatku, ty mohou pokus o útěk a celou situaci naopak značně zkomplikovat.
 • Pokud se naopak někdo podezřelý přibližuje směrem k tobě, je dobré dát ruce před sebe a zakřičet: „Stop” nebo „Nepřibližuj se”. Tím dáš najevo, že se nebojíš bránit – sexuální útočníci vyhledávají snadný cíl. Pokud sebou máš paralyzující obranný sprej, elektrický paralyzér nebo teleskopickou tyč či podobnu zbraň, zakřič: „Mám slzný sprej“ (paralyzér apod.) a drž ho před sebou, to by ho mělo zastrašit.
 • Pokud už jsi napadená a rozhodneš se bránit, tak to musí být obrana prudká a nečekaná. Braň se s plnou vervou a bez lítosti. On tě chce znásilnit a slitování s tebou taky nemá. Využij moment překvapení, účinný může být zejména kop mezi nohy, klíče či strčení prstů do očí, uchopení za vlasy a rána do ohryzku na krku.
 • Při pokusu o znásilnění ti mohou pomoct obranné prostředky, jako je obranný paralyzují sprej, elektrický paralyzér nebo teleskopická tyč. Ale pozor – pokud nedokážeš zbraň s jistotou a správně použít, tak si můžeš uškodit spíš sama sobě. Například sprej si tak můžeš ve zmatku nastříkat do obličeje sama. Také je třeba dát si pozor na směr větru. Jako zbraň se dá použít také deodorant nebo lak na vlasy. Dobré je rovněž si připravit do pevně sevřené dlaně klíče nebo mobil.

Přehled nejužívanějších základních sebeobranných prostředků

Paralyzující obranný sprej (tzv. kasr)

Jeho největší výhodou je velmi přijatelná cena a malá hmotnost, která umožňuje, že ho můžeš mít kdekoliv a kdykoliv. Jejich objem se nejčastěji pohybuje od 15 ml do 40 ml. Pokud ho jednou už při obraně použiješ, je lepší koupit nový. Doba použitelnosti se pohybuje mezi 2 až 3 lety, protože chemická náplň a mechanické těsnění ventilku může postupem času ztrácet na účinku. Náplň je vlastně paralyzují látka, která ochromuje zrak, sliznice a schopnost dýchání. K tomuto účelu jsou v současné době nejvíc používané výtažky kayenského pepře (druh pálivé papriky). Dobře zasažený útočník je paralyzován po dobu od několika minut až do půl hodiny. Cena obranného spreje se pohybuje už od 50 Kč.

Obranné spreje se vyrábějí ve 2 provedeních, jenž se liší charakterem výstřiku:

 1. Typ „Mlha“ (anglicky FOG) – výhodou tohoto typu je širší rozptyl trysky bez nutnosti přesného zamíření. Nevýhodou může být výjimečně i zasažení samotného uživatele nebo dalších osob, a to zejména při závanu protivětru nebo v uzavřených prostorech.
 2. Typ „ Tekutá střela“ (anglicky JET) – u tohoto typu obranného spreje nehrozí výše zmiňovaná rizika, protože po stisku trysky zasáhne dlouhý a intenzivní paprsek tekutiny přímo protivníkův obličej. Délka výstřiku, která se pohybuje kolem 2–4 metrů umožňuje udržet výhodnější vzdálenost. Je ale zapotřebí přesnějšího zamíření na oblast obličeje útočníka.

Elektrický paralyzér

Je malý a poměrně lehký kapesní transformátor, jenž přeměňuje napětí vnitřního zdroje (obvykle 9V baterie) na výboj o síle až několik set tisíc voltů. Použití je takové, že se elektrody přístroje musí přiblížit k tělu útočníka na vzdálenost 1-1,5 cm a poté zmačknout spínač. Výboj na tebe nemůže přeskočit, ani když tě útočník drží. Paralyzér probije i silné vrstvy oděvu. Mezi doporučená místa, kam paralyzérem mířit patří zejména rozkrok, ramena, bedra. Hlava a krk je podle návodu výrobců zakázána, ale pokud ti bude hrozit znásilnění, nebudeš nejspíš brát ohledy. Cena paralyzéru se pohybuje už od 900 Kč.

Teleskopický obušek

Jedná se o nepříliš velký válec, který se máchnutím ruky změní v dlouhou ocelovou tyč. Účinnost úderu touto zbraní je dost velká na to, aby jsi se s ní mohla ubránit i daleko silnějšímu útočníkovi. Váha teleskopického obušku se pohybuje mezi 0,4 – 0,5 kg a nejpoužívanější jsou 16 a 18 palcové typy. Cena teleskopického obušku se pohybuje už od 300 Kč.

Co dělat, když už se staneš obětí znásilnění

 • Najdi si místo, kde se cítíš bezpečně a požádej někoho blízkého, ať je s tebou.
 • Pokud to vydržíš, nenič důkazy – se sprchou počkej a oblečení nenič.
 • Zavolej na některou z linek pomoci obětem znásilnění (viz níže).
 • Vyhledej lékařskou pomoc. I když nemáš viditelná zranění, je potřeba učinit některá opatření kvůli sexuálně přenosným nemocem a těhotenství. Také požádej lékaře, aby ti odebral vzorky pro soudní účely.
 • Nahlas znásilnění na policii – Policie ČR tel. číslo 158, Městská (obecní policie) tel.číslo 156.
 • Pamatuj si, že v žádném případě nedošlo ke znásilnění tvojí vinou.

Kde najdeš po znásilnění  pomoc

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Lida

  Super článek, také bych doplnila o další informace http://www.army-store.net/clanky/obranne-spreje-a-jejich-uziti , co jsem využila při koupi pepřáku..

 • JohankaDl

  Tyjo, hodně, hodně pěkný a obsáhlý článek. Na doplnění bych ještě odkázala na tento http://www.branse.cz/bran-se-zuby-nehty , který je taky docela přínosný.

 • Jak se zbavit strachu a začít žít

  Najít v sobě vnitřní sílu, který bude silnější než tvoje stará představa o člověku/lidech, kteří tě znásilnili? Uvěřit, že jsi se změnila a je to pryč, nic s tím neuděláš.

  Máš velkou cenu a proč bys měla na to vzpomínat, už se to nestane. Zkus se naučit dokonce milovat ty lidi, kteří ti to udělali. Opravdově jim odpusť.

  měj pěkný den, a nenech se ovládat druhými, najdi v sobě něco pěkného a užitečného, důvod proč tu jsi (proč jsi byla stvořena), že máš sílu pomáhat druhým.