Většina žen má v průběhu menstruačního cyklu výtok, tento tzv. fyziologický výtok má čirou nebo bělavou barvu a je čichově neutrální. Fyziologický výtok zajišťuje určitý stupeň vlhkosti pochvy, který je pro ženu důležitý, brání totiž poškození sliznice a zvlhčuje poševní stěny při sexu.

avatar

Tereza Mrhálková

Většina žen má v průběhu menstruačního cyklu výtok, tento tzv. fyziologický výtok má čirou nebo bělavou barvu a je čichově neutrální. Fyziologický výtok zajišťuje určitý stupeň vlhkosti pochvy, který je pro ženu důležitý, brání totiž poškození sliznice a zvlhčuje poševní stěny při sexu. Jestli je množství výtoku normální, zvýšené nebo má jinou barvu či konzistenci, musíš posoudit ty sama na základě vlastní zkušenosti a osobního pocitu. Výtok tě rovněž nesmí dráždit, svědit a ani nesmí být doprovázen bolestí.

Když se u tebe objeví výtok, který se ti nezdá být normální, raději navštiv svého gynekologa!

Zaznamenáš-li na svém tělě změny, raději navštiv svého gynekologa

Příčiny a druhy výtoku

Abnormální výtok může mít řadu příčin. Asi nejčastěji to bývá poševní mykóza (kvasinková infekce), která se projevuje bílým hustým výtokem a svěděním či pálením v pochvě nebo v oblasti rodidel. Žlutozelený bývá příznakem poševní infekce. Další možnou příčinou abnormálního výtoku může být infekce vejcovodů a okolních tkání, tato infekce bývá provázena ještě bolestí v podbřišku nebo kříži, celkovým pocitem nemoci, horečkou. Pokud pociťuješ i tyto příznaky je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Také se ti může stát, že budeš pozorovat výtok po sexu. V takovém případě se může jednat o lokální reakci na sperma. Sperma také nemusí být vyloučeno na začátku celé a v průběhu dne se pak ještě objeví vaginální sekrece. Nejméně závažnou příčinou abnormálního výtoku je pak podráždění pochvy například parfémy nebo mycími prostředky. Pro vyloučení jiné příčiny výtoku je však vždy lepší navštívit svého gynekologa.

Jak postupovat

Pokud se ti bude zdát, že tvůj výtok není normální, tak je samozřejmě nejlepší navštívit svého gynekologa. Je mi však jasné, že ne vždy je možné k doktorovi běžet okamžitě. Pokud se ti k výtoku nepřidají i bolesti či křeče, tak můžeš zkusit samoléčbu. Pokud se jedná o mykotický výtok tak je poměrně účinný a snadno dostupný obyčejný bílý jogurt (používá se zevně). Další alternativou boje proti kvasinkovému výtoku jsou volně prodejná antimykotika. V případě abnormálního výtoku je také vhodné omezit používání mycích prostředků a používat pouze čistou vodu. Samozřejmě bys měla dát přednost sprše před vanou a tabu by pro tebe v takovém případě měly být i návštěvy bazénů, saun a podobných zařízení. Důležitá je také volba spodního prádla. Nejlepší je nosit spodní prádlo z přírodních materiálů (zapomeň na latex). Rovněž těsné kalhoty a nylonové punčocháče mohou zhoršit tvoje potíže s výtokem. V případě používání intimek je nutná jejich častější výměna. Pokud máš partnera, tak byste při styku měli používat kondom nebo se sexu radši na chvilku úplně vzdát, abys partnera nenakazila. Partner si v takovém případě bude pravděpodobně stěžovat na červené skvrny-skvrnky na žaludu a penisu, hromadění bělavé hmoty pod předkožkou. Objeví-li se takové nebo podobné příznaky u tvého partnera je nezbytné, abyste se přeléčili oba dva, jinak si budete infekci předávat pořád dokola.

Na co je důležité pamatovat

Jestliže se u tebe objeví jakýkoliv výtok, který se ti nezdá být normální, tak je vždy nejlepší navštívit svého gynekologa, který zjistí příčinu výtoku a nasadí patřičnou léčbu. V případě, že se rozhodneš pro samoléčbu výtoku a tvoje obtíže se nejpozději do týdne nezlepší, tak je opět nutná návštěva gynekologa.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář