Mít sourozence znamená mít přítele na celý život, zní zkušenosti starších a moudřejších. Jenže opravdu je tomu tak? A proč se teda nedokážeme domluvit ani na tom, kdo kde bude sedět u večeře, natož se ještě kamarádit, honí se ti určitě v hlavě.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Mít sourozence znamená mít přítele na celý život, zní zkušenosti starších a moudřejších. Jenže opravdu je tomu tak? A proč se teda nedokážeme domluvit ani na tom, kdo kde bude sedět u večeře, natož se ještě kamarádit, honí se ti určitě v hlavě. Na druhou stranu ale víš, že bez svého sourozence už si nedokážeš představit život a některé hádky tě vlastně docela mrzí. Poradím ti, co s tím!

Dělají ti mladší sourozenci ze života doma peklo? Je čas zjistit, proč to tak je a začít s tím něco dělat!

Dělají ti mladší sourozenci ze života doma peklo? Je čas zjistit, proč to tak je a začít s tím něco dělat!

Představa jedináčka

Starší, mladší, holka, kluk, dvojče.. je úplně jedno, jak rozdílní jste navzájem, protože z vlastní zkušenosti vím, že hádkám se prostě nevyhneš. Přece jenom máte společné rodiče, bydlíte na stejném místě, ve stejném domě, možná i pokoji, často můžete mít i společné kamarády. Ale představ si na chvíli, jak by se ti žilo jako jedináčkovi. Ano, veškerá rodičovská pozornost by byla upnutá na tebe a je velmi pravděpodobné, že by si tě rodiče rozmazlovali. Na druhou stranu by jsi ale neměla nikoho, kdo by tě tahal z průšvihů, kdo by prožíval s tebou rodinné trable nebo díky komu by jsi nemusela mít strach, pokud by tě rodiče ponechali jeden večer samotnou doma.

Problém č.1 – žárlivost

Tohle jsi určitě zažila, pokud máš mladšího sourozence. Dokud ještě nebyl na světě, všechna pozornost totiž patřila tobě. Ale pak jsi najednou rodiče a většina příbuzných začala všímat jenom toho „čerstvě narozeného“ a ty jsi se začala cítit odstrčená. Možná tě to dokonce trápí i v současnosti. Nemá cenu ti cokoli nalhávat, protože tady prostě musíš počkat, než to přejde. Nebo hůř – popovídat si o tom s rodiči, ale ti stejně budou pravděpodobně ještě stále zaměstnáni tím malým ďáblíkem ;-) . Důležité je, nebrat si to moc k srdci. Často se totiž stává, že starší sourozenec chce v takovéto situaci přitáhnout rodičovskou pozornost zpět, a tak se začne sebepoškozovat, kouřit, pít nebo brát drogy.

Problém č.2 – snaží se ti ovládat život

Tohle se tě naopak týká, pokud máš staršího sourozence. Ten si totiž myslí, že je o moc starší a zkušenější než ty, takže ti chce předat své moudra a rady. A nedokáže pochopit, že jsi ve věku, kdy si do života necháš kecat jen od málokoho. To samozřejmě okamžitě vyvolá hádky. Okamžité řešení je tady na místě, protože hrozí, že se vzájemně odcizíte. Zkus sourozenci vysvětlit, že se cítíš sama zodpovědná za své skutky a že svůj život zvládneš ovládat sama. Dokaž mu zároveň, že si ceníš jeho rad a neházíš je za hlavu.

Problém č.3 – závist

Nejde ani tak o to, kdo komu a co závidí, protože závist je prostě zabiják vztahů všeobecně. Možná závidíš sourozenci, že může být venku mnohem déle než ty, nebo že mu rodiče dovolují to, co tobě ne. Uvědom si, že tady prostě hraje roli věk a často i pohlaví. Pokud jsi holka a ještě k tomu “ta mladší”, tak je samozřejmé, že o tebe rodiče budou mít větší strach a nejraději by byli, kdybys zůstala nevinná tak do třiceti. Řešení je jednoduché – získej si jejich důvěru. Až ti řeknou, že se máš z koncertu vrátit v deset, skutečně se v tolik hodin vrať. Dokaž jim, že už nejsi ta malá holka, co si všechno potřebuje vydupat brekem a hádkami. Nabízí se ale také situace, že sourozenec něco závidí tobě, je na tebe zlý a vyvolává hádky téměř kvůli všemu. Není třeba věšet hlavu. Zapoj ho do nějakého důležitého rozhodování. Závidí ti sestra, že jsi sbalila kluka, do kterého je zaláskovaná ona? Popros ji, aby ti pomohla třeba s výběrem oblečení na rande, nebo se jí s něčím tajným svěř. Bude si připadat důležitě a závist zmizí ;-) .

Problém č.4 – touha po uznání

Tvůj sourozenec neustále vyvolává zbytečné hádky a k tomu to pak ještě všechno napráská rodičům? Důvod je jediný – touží být v rodině tím uznávanějším a ty ho v tom ohrožuješ. Snaží se tě proto shodit před těmi, kdo mu uznání mohou poskytnout. A to jsou právě rodiče. Řešení je snadné. Dokaž sourozenci, že ho za žádnou cenu nehodláš brzdit v úspěchu. Jak? Pochval mu něco, co mu zvýší sebevědomí, řekni mu za co ho obdivuješ, čeho si na něm vážíš. Jen to nepřežeň, mohl by se stát ještě namyšlenějším.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Vrána

    Já mám trochu jiný problém, často se snažím abychom s bráchou něco dělali společně, i když je to něco co mě nebaví a jeho jo, ale vždycky si najde záminku aby nemusel (takové ty pitomé záminky, jako musím dohrát tenhle level apod.). Jo a mimochodem jsme dvojčata takže stejně staří.