V našem prvním díle o šikaně jste se dozvěděli mnoho informací, které jste možná netušili. Vaše kámoška vás informovala o tom, co je to online šikana, jaké mohou být její následky, proč vzniká a co to vlastně slovní urážení je.

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

V našem prvním díle o šikaně jste se dozvěděli mnoho informací, které jste možná netušili. Vaše kámoška vás informovala o tom, co je to online šikana, jaké mohou být její následky, proč vzniká a co to vlastně slovní urážení je. Jelikož pojem “šikana” je opravdu široký, a dalo by se o něm hovořit hodiny a hodiny, přinášíme vám druhý díl, ve kterém se dozvíte další informace.

Vyhrát nad šikanou není sice jednoduché, ale jde to! Nenech sobě ani ostatním ubližovat.

Vyhrát nad šikanou není sice jednoduché, ale jde to! Nenech sobě ani ostatním ubližovat.

Slovní urážení představuje nebezpečí

Jak už bylo v prvním díle zmiňováno, samotná šikana – ať ta reálná nebo virtuální (kyber-šikana), představuje mnoho hrozeb, které mohou v dané osobě nevědomky vyvolat. Existuje tedy celá řada škodlivých účinků, která má na mladé (ale i starší) lidi vliv, pokud je někdo uráží nebo obtěžuje. A jaké to vlastně jsou?

• ztrácejí sebevědomí
• cítí se osamělí, bezmocní, odmutnutí nebo mají deprese
• nejsou schopni se soustředit, dokážou být celé dny osamotě, pláčou
• mohou propadnout nekontrolovanému hněvu a zuřivosti
• mají problém se spánkem, nemají dostatek energie
• izolují se, vyhýbají se škole a sociálním zařízením či společnosti
• svůj hněv mohou obrátit proti rodině, přátelům či sobě – v nejhorším případě to končí sebepoškozováním či sebevraždou

Co je třeba pozorovat?

Ať už jsi sourozenec, rodič či nejlepší kamarádka, jsou určitě věci, které je třeba pozorovat na našich blízcích – lépe řečeno čeho si všímat. Půjčím si napříkad roli rodičů, kteří by se měli soustředit na to, kdy jejich dítě přijde domů, zda se mu neztrácejí cenné osobní věci, jestli nemají nějaká zranění, které nelze vysvětlit. Děti, ale i mládež, která je slovně napadána vykazuje však mnoho dalších změn v chování. Jedná se například o změny ve stravovacích návycích, výmluvy proč nechodit do školy, či se sám/a slovně uráží. Např. “Jsem hloupá, jsem nic” apod. Posledním takovým klasickým příznakem je, že se obět cítí nervózní.

Jak proti šikaně bojovat?

Je samozřejmé, že osoba, která je slovně urážena (šikanována), se spíše uzavírá do sebe, než by byla více komunikatní a hnala se do společnosti. Jenže právě to je chyba. Důležitá je v takovém případě diskuze o šikaně s celou rodinou. Víte-li o někom, kdo šikanou trpí, je třeba mu vysvětlit, že tyran se snaží získat veškeré jeho sebevědomí, protože to jeho je šíleně nízké. Je třeba dodat, že tací násilníci jsou žárliví a mají pocit bezvýznamnosti, tudíž se snaží spojit s dalšími lidmi proti někomu jinému (oběti). Osobě, která se stane obětí je třeba najít skupinu lidí, která ho bude akceptovat a podporovat. Co se rodičů týče, ti by si měli promluvit s učiteli a spolužáky ve škole. Dále je nutné se také ujistit o domácím pohodlí – že žádný člen z vaší rodiny na dítě nekřičí, nevyhrožuje a neubližuje mu. Zároveň je také důležité postiženého člověka hodně chválit a dodávat mu sebevědomí. Další krok, který je možno podniknout, je promluvit si s rodiči tyrana (pokud víte, o koho se jedná). Dejte důrazně najevo, že nehodláte tolerovat slovní napadání a šikanu vašeho blízkého.

O šikaně a slovním týrání se můžete dozvědět mnoho dalších informací na mnohých webových stránkách. Jedná se například o:

www.sikana.org
www.minimalizacesikany.cz

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář