Určitě jsi už někdy slyšela o nějakém případu šikany, v horším případě ses stala právě její objetí. Holým faktem je, že v dnešní době existuje hned několik druhů šikany, třeba ta slovní, ale může se vyskytnout i prostřednictvím sociálních sítí. Anonymita a rychlost internetu je pro mnohé tyrany opravdovým útočištěm.

avatar

Anet a Nely
Ségry, se kterými módní nudu nezažiješ.

Určitě jsi už někdy slyšela o nějakém případu šikany, v horším případě ses stala právě její objetí. Holým faktem je, že v dnešní době existuje hned několik druhů šikany, třeba ta slovní, ale může se vyskytnout i prostřednictvím sociálních sítí. Anonymita a rychlost internetu je pro mnohé tyrany opravdovým útočištěm. Proč? Protože právě rodiče jsou ti, kteří o něčem takovém nemají ani ponětí, že by jejich dítě mohl někdo obtěžovat.

Šikana patří k jedněm z problémů, který není dobré nechávat si jen pro sebe. I když se to nezdá, řešení existuje!

Šikana patří k jedněm z problémů, který není dobré nechávat si jen pro sebe. I když se to nezdá, řešení existuje!

Online šikana

Někteří lidé by si mohli myslet, že v případě internetu o nic nejde, ale kolikrát je online šikana prováděna formou slovního napadání, někdy i bezdůvodně. Odborně je tedy někdy nazývána jako kyberšikana, kdy nám náš virtuální život tak trochu ničí ten náš reálný. Přitom možnost komunikace díky pokrokovým technologiím by měla být spíše přínosem, nikoli opakem. Bohužel některým lidem to mnohé umožňuje – obtěžovat a zastrašovat, a to zejména mládež a dospívající. Osobně si myslím, že pokud jsi součástí nějaké sociální sítě, ať už se jedná o účet na Facebooku, Lidé či Líbimseti, měly by to tví rodiče vědět. Proč? Hodně mladí lidé si spíše tuhle zkušenost nechávají pro sebe a poté upadají do depresí, aniž by se zmínili rodičům, což je špatně.

Následky mohou být strašné

A co je šikana? Jde o slovní napadání, kdy se oběť cítí pod úroveň a je mu neustále snižováno sebevědomí, kterého se tyran opětovně dotýká. Takže, pokud víš o nějaké kamarádce či kamarádovi, který je šikanován – ať už formou virtuální či reálnou, měla by jsi o tom informovat jeho rodiče, jestli to neví. Děsivou pravdou totiž je, že jsou mnohé případy, kdy právě pouhá šikana dovedla mladé lidy i ke smrti. Navzdory hrdosti některých teenagerů, má slovní napadání větší váhu a umí nadělat velkou škodu a zranit osobnost člověka.

Proč vzniká šikana?

Pravdou je, že násilníci používají slovní šikanu, obtěžování a zastrašování především proto, že si chtějí vybudovat vlastní sebevědomí nad urážkou někoho jiného. Resp. povznést vlastní osobu nad osobu druhou. Povětšinou se stává, že právě násilníci mají opravdu nízké sebevědomí, a proto ničí sebeúctu zdravých a spokojených lidí. Nicméně právě děti a dospívající si s opravdovou šikanou většinou nevědí rady a až příliš přemýšlí nad danými slovy od tyrana. Jsou to myšlenky, které je v minulosti nikdy nenapadaly.

Virtuální šikana či ta reálná?

Podle mnohých chytrých knížek ale i internetu je tu jeden holý, příliš nepěkný fakt. Reálná a virtuální šikana je prý nejrozšířenější ve čtvrtých a osmých třídách základních škol, kde přibližně 90 % dětí má zkušenost se šikanou – ať už byly obětmy či jejími tvůrci. Mnohé statistiky ukazují, že mezi dospělými a dětmi je to vyrovnané, protože 50 % teenagerů bylo již zneužito přes internet pomocí šikany a 50% dospělích a dospívajících má též zkušenosti s obtěžováním či urážením přes internet.

Slovní urážení a jeho definice

Možná jsi netušila, že mezi slovní šikani patří i to, když někdo o nějaké osobě řekne někomu druhému něco nepěkného. Resp. ovládá jeho myšlenky a názory. Mezi slovní šikanu patří také urážky, pomluvy, nadávky či posměch. Častým problémem pro dospívající lidi je slovní napadání, které slyší nebo vidí. Ať už v osobním konaktu, či jen skrz mobil, ale i sociální média (FB). Zahrnují se sem negativní komentáře o dané osobě či neustálé provokování. Například: “Spala s celým týmem.” “Je to slaboch.” “Víme kdo jsi a nemůžeme tě vystát.” “Je příšerná, trapná, ošklivá.” Ať jde o lež či ne, jde o napadání druhé osoby a jejího soukromí. Samozřejmě slovní napadání a další druhy šikany mimo internet a školní prostředí jsou také velmi časté. Bohužel se také někdy stává, že právě i rodiče své děti slovně napadají a ani si to neuvědomují. Např věty: Ty jsi stejně ještě dítě. Nikdy nic nedokážeš. Přestaň brečet, nebo ti dám pravý důvod k pláči. či neustále mi jen piješ krev. V takové chvíli je důležité si uvědomit, co tím druhý vlastně chce říct. Ve většině případů to tak někteří rodiče ani nemyslí, ale prostě příliš nepřemýšlení nad tím, co říkají. Ovšem i tohle může mít u mladých lidí a dětí hrozné následky pro rozvoj jejich osobnosti.
To není vše
V dalším díle se dozvíte, jak se pozná, když je někdo z vašeho okolí šikanován, jak šikaně zabránit a kde se o ní dozvědět další informace.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář